WELL Building Standard wyróżnia się spośród wszystkich systemów certyfikacji wielokryterialnej budynków. Zajmuje się on wyłącznie zdrowiem i dobrym samopoczuciem użytkowników. Jego twórcy zwrócili uwagę na to, że we wnętrzach spędzamy około 90% czasu w ciągu doby. Biorąc pod uwagę tę wiedzę, nie możemy pozwolić sobie w budownictwie na zaniechania prowadzące do obniżenia komfortu przebywających w obiekcie ludzi. Tym bardziej, że wnioski z badań naukowych wskazują na związek przyczynowo skutkowy między jakością otoczenia a produktywnością, zdrowiem i dobrym samopoczuciem pracowników. Najlepszym dowodem na to, że budynek został dostosowany do ich potrzeb, jest certyfikat systemu WELL. Co sprawia, że pracujący w takim gmachu ludzie czują się lepiej?
Wysoka jakość powietrza
O ile zakaz palenia w pomieszczeniach jest standardem, to dbanie o niskie stężenie dwutlenku węgla jest już rzadkością. Ten aspekt jest jednym z kryteriów podlegających analizie w systemie WELL. Skutkiem pominięcia tej kwestii przy planowaniu, budowie lub dostosowywaniu budynku może być zwiększona ospałość pracowników, która będzie oczywiście wpływać na ich produktywność. Zaradzić może temu skuteczna wentylacja i system dynamicznego rozdziału powietrza, który wysyła je tam, gdzie w danym momencie znajduje się większość osób. Nie bez znaczenia dla jakości powietrza znajdującego się wewnątrz budynku jest również zastosowanie materiałów o niskiej emisyjności.
Woda
Nawodniony pracownik to bardziej wydajny pracownik. Aby takim on pozostał, zarządca budynku musi podjąć pewne działania. Nie wystarczy zapewnienie dostępu do wody bez ograniczeń, musi ona jeszcze spełniać kryteria dotyczące składu i smaku. Mai być na tyle smaczna i zdrowa, by zachęcać do ciągłego uzupełniania płynów.
Jedzenie
Pracownicy przebywający na co dzień w budynku posiadającym certyfikat WELL są zachęcani do spożywania zdrowego, nieprzetworzonego pożywienia. Warzywa i owoce są dostępne w wystarczającej wszystkim ilości. Osoby spożywające jedzenie otrzymują pełną informację dotyczącą porcji i alergenów, a sam posiłek jest relaksujący i odbywa się w wybranym przez pracownika czasie (z tego powodu stołówka mieści przynajmniej 25% kadry).
Oświetlenie
Właściwe oświetlenie miejsca pracy jest bardzo niedocenianym czynnikiem wpływającym na efektywność. Może być ono osiągane zarówno za pomocą światła słonecznego, jak i lamp czy plafonów. Niezwykle istotna jest odpowiednia barwa światła – żółta sprzyja relaksowi, natomiast biała koncentracji. Zgodnie z założeniami systemu WELL należy też unikać rozpraszającego migotania światła.
Fitness
Promocja zdrowia musi się oczywiście wiązać ze sprzyjaniem aktywności fizycznej. Można próbować nakłonić pracowników do korzystania ze schodów zamiast windy. To jednak nie wszystko. Kryterium systemu WELL bierze również pod uwagę odległość od budynku do najbliższej siłowni i dostępność sprzętu do ćwiczeń w samym obiekcie ocenianym. Badania pokazują, że pracownicy regularnie uprawiający sport biorą średnio o dwadzieścia dni mniej zwolnienia lekarskiego w okresie czterech lat.
Pozostałe kryteria systemu WELL odwołują się do szeroko rozumienia komfortu: termicznego (temperatura powinna wynosić między 21 a 23 stopni Celsjusza) i psychicznego. Bez wątpienia dużo trudniej uzyskać ten drugi. Pomóc może dostępność literatury nakierowanej na poprawę dobrostanu psychicznego i zapewnienie odpowiednich warunków do relaksu. W certyfikowanym w systemie WELL budynku na ścianach powinny wisieć dzieła sztuki, a oddający się odpoczynkowi (nawet polegającemu na drzemce) pracownik nie powinien nikogo dziwić.