Każdy naród ma swoje święta. Dotyczą one ważnych wydarzeń historycznych lub obrzędów związanych z religią. Istnieją też święta, które zapisały się w tradycji nie tylko jednego narodu, ale także w większości krajów świata. Są ważne dla ogółu ludzkości, ponieważ wyrażają szacunek dla najważniejszych osób. Takim świętem jest Dzień Matki. Jest to święto, którym wyrażamy szacunek, podziw i miłość naszym mamom oraz pamiętamy o bardzo ważnej, choć niełatwej roli matek, które na co dzień mierzą się z różnymi trudnościami. To najważniejsze święto osobiste, obchodzone w rodzinach.
Różne daty świętowania
Dzień Matki jest świętem międzynarodowym, choć nigdy nie ustalono jednej daty. Obchodzone jest w różnych terminach w zależności od kraju. Norwegowie świętują ten ważny dzień w drugą niedzielę lutego. W Tajlandii mamy mają swoje święto 12 sierpnia, a w Indonezji 22 grudnia.
W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki rozpoczyna się w roku 1858, kiedy to Ann Maria Reeves Jarvis ogłasza „Dni Matczynej Pracy”. Uważała, że domowe obowiązki rodzicielek są niedoceniane. Julia Ward Howe, od 1872 roku promuje „Dnia Matek dla Pokoju”. W końcu, w 1905 Ann Marie Jarvis (córka Ann Jarvis) popularyzuje Dzień Matki, który z czasem przyjmuje się we wszystkich stanach. W 1914 roku Kongres USA uznaje Dzień Matki za święto narodowe. Matki w USA obchodzą swoje święto w drugą niedzielę maja. Przed domami i instytucjami państwowymi powiewają flagi, a w miastach organizowane są imprezy i pikniki rodzinne na cześć matek. Jest to święto spędzane rodzinnie, z ukochaną mamą.
Kult bogini
Historia Dnia Matki sięga czasów antycznych. Starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie – symbole płodności i urodzaju. Matki obdarzano szczególnym szacunkiem, ponieważ to one rodzą potomstwo, co było łączone w starożytnych kulturach z siłami witalnymi natury. W wielu kulturach dominowały kobiety, które były strażniczkami ogniska domowego i rodziny. Łączono kult bogiń natury z rolą matki. W Grecji, matkom oddawano hołd podczas ceremonii na cześć Rei, bogini- rodzicielki wielu bogów: Demeter, Hadesa, Hery, Zeusa, Hestii, Posejdona. Rea była utożsamiana ze stwórczą siłą i matczyną. Warto wspomnieć, że aby ratować Zeusa przed brutalnym ojcem Kreonem (który połykał swoje dzieci) Rea ukryła małego Zeusa na Krecie. Zeus rósł pod czujnym okiem kozy Amaltei (według innych źródeł Amalteja była nimfą). Dorosły Zeus oswobodził rodzeństwo, wypowiedział wojnę wszystkim tytanom, a następnie wtrącił ich w czeluście Tartaru, czyli do podziemi. Rea nie podzieliła okrutnego losu tytanów. Jest symbolem miłości matki do dziecka, miłości, która nie zostaje zapomniana. Na pamiątkę poświęcenia Rei, podczas uroczystości na jej cześć wręczano matkom drobne upominki. Najczęściej były to kwiaty i słodkości. Wraz z przyjęciem religii chrześcijańskiej, tradycja kultu matki i uroczystego obchodzenia Dnia Matki odeszła w zapomnienie. Minęły wieki, zanim papiestwo dostrzegło doniosłą rolę kobiet w rodzinie, życiu społecznym i duchowym.
Niedziela u Matki
Czczenie rodzicielek cieszyło się sporą popularnością w Anglii, gdzie w XVII wieku obchodzono wolne od pracy święto znane jako „Niedziela u Matki”. Obowiązkowa tego dnia była wizyta w katedrze oraz obdarowywanie matek podarunkami– głównie kwiatami i słodyczami. Ten wyjątkowy dzień świętowano przez dwa wieki. Po II wojnie światowej Brytyjczycy wrócili do tej pięknej tradycji. Tego dnia dzieci (także dorosłe) pojawiają się w domu rodzinnym. Dawniej nawet więźniowie odsiadujący wyroki za drobne przestępstwa, otrzymywali przepustki na ten dzień, aby mogli sprawić radość swojej mamie. Nawet żołnierze byli odsyłani do domów na ten dzień.
Dzień Matki w innych krajach
W Hiszpanii Dzień Matki obchodzony jest w pierwszą niedzielę maja. Tradycyjnie tego dnia dzieci podają mamom śniadanie do łóżka oraz obdarowują je drobnymi prezentami oraz własnoręcznie zrobionymi upominkami. W Meksyku jest to święto religijne. Z kolei w Niemczech w 1932 roku Dzień Matki stał się świętem narodowym, a mamy na dowód miłości i szacunku otrzymują prezenty i kwiaty.
Dzień Matki, choć obchodzony w różne dni, łączy jedno – miłość i szacunek do mamy. Kwiaty i drobne upominki są tradycją w wielu krajach świata.
Sprawdź także: https://www.cewe.pl/okazje/prezent-na-dzien-mamy.html