Jak szybko i wydajnie ogrzać wodę w basenie?

W Polsce panuje specyficzny klimat, przez co na ogół z uroków odkrytego basenu cieszyć można się jedynie w sezonie. Właściwie dobrany, wydajny system grzewczy pozwala na nawet kilkukrotne wydłużenie tego okresu. Komfortowa temperatura to przynajmniej 23-24 stopnie Celsjusza, jednak większość osób preferuje wodę basenową o temperaturze przekraczającej 28 stopni. W zależności od potrzeb i możliwości, do podgrzewania wody w basenie wykorzystać można różne rozwiązania – w tym pompy ciepła, kolektory słoneczne czy elektryczne podgrzewacze.

Podgrzewanie wody w basenie elektrycznym podgrzewaczem

Spis treści

Elektryczne podgrzewacze wody stosowane są przede wszystkim w przypadku małych basenów odkrytych ZŁE. Ich działanie jest zbliżone do wymienników ciepła – urządzeń które pozwalają na wymianę energię między jej dwoma nośnikami montowanymi w instalacji podłączonej do pieca centralnego ogrzewania. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór poszczególnych podzespołów instalacji. W przeciwieństwie jednak do wymienników ciepła, zamiast wężownicy w elektrycznych podgrzewaczach występuje specjalny element grzejny. Systemy tego typu bywają niestety awaryjne i są dość kosztowne w eksploatacji, dlatego stosuje się je głównie w przypadku braku możliwości zastosowania wymienników ciepła, pomp CIEPŁA lub kolektorów słonecznych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wysoka zawartość w wodzie środków dezynfekujących lub wapnia może doprowadzić do uszkodzenia podzespołu. Problemy wynikają także z nieprawidłowości w podłączeniach – zarówno hydraulicznych, jak i elektrycznych.

Podgrzewanie wody w basenie z wykorzystaniem kolektorów słonecznych

Sposobem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody może być zastosowanie kolektorów słonecznych. Schemat ich funkcjonowania nie jest skomplikowany. Po przefiltrowaniu woda basenowa trafia do kolektorów, gdzie odbywa się ich podgrzewanie.

Sprawdź także: Stylowe leżaki ogrodowe – jak wybrać komfortowy i elegancki mebel na letni wypoczynek?

Budowa basenowych kolektorów słonecznych różni się jednak od tych, które stosuje się do podgrzewania wody użytkowej. Basen ogrodowy wykorzystywany jest praktycznie tylko latem, natomiast dostępność bieżącej wody niezbędna jest przez cały rok. Moc promieniowania słonecznego jest w najcieplejsze dni wystarczająco duża, a straty ciepła z kolektorów stosunkowo niewielkie – ze względu na wysoką temperaturę ich otoczenia. Zachmurzone niebo nie oznacza natomiast automatycznie braku ciepła, ponieważ w procesie grzewczym kolektory korzystają z promieni niewidocznych dla ludzkiego oka. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii sprawia, że wydatki przeznaczone na taką instalację zwracają się już w po paru latach. Kolektory nie wymagają też sezonowego montażu, dzięki czemu mogą pozostać na miejscu nawet zimą.

Ogrzewanie basenu pompą ciepła

Aby obniżyć koszty eksploatacyjne basenu i zadbać o środowisko, warto skorzystać z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania. Przykładem takiego rozwiązania są także pompy ciepła do basenów ogrodowych, które kumulują energię cieplną pochodzącą z powietrza. Do zalet tego rozwiązania należy prostota podłączania całego systemu, który nie wymaga skomplikowanej instalacji elektrycznej. Pompa ciepła do basenu zapewnia maksymalne zyski ciepła przy niskiej temperaturze, a jednocześnie pobiera niewiele energii elektrycznej.

Nie bez znaczenia pozostaje również rozmiar urządzenia, który jest stosunkowo niewielki. Basenowa pompa ciepła często wybierana jest przez inwestorów prywatnych, którzy chcą mieć możliwość podgrzewania wody przez niemal całą dobę. Do zalet tego rozwiązania należy niska wrażliwość na czynniki atmosferyczne, ponieważ pompa grzewcza do basenu z powodzeniem działa nawet w bardzo pochmurne dni. Pompa do podgrzewania wody w basenie nie musi być przy tym droga. Wiele modeli posiada bardzo atrakcyjną cenę, zwłaszcza jak na sprzęt o tak dobrych parametrach. Energooszczędne pompy ciepła do basenów znaleźć można w sklepie: https://basensklep.pl/collections/pompy-ciepla, gdzie dostępne są również inne specjalistyczne artykuły basenowe.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …