Stało się: odebrałeś klucze do swojego nowego mieszkania. Jeśli kupowałeś je od warszawskiego dobrego dewelopera najpewniej jest ono w stanie surowym i jeszcze wiele pracy przed tobą. Będziesz musiał wyposażyć kuchnię i łazienkę, pomalować ściany, położyć parkiety, a może nawet dostawić ścianki działowe. I jeszcze wyposażyć mieszkanie w meble i sprzęty, dobrać dodatki i zorganizować przestrzeń. Jak zabrać się do takiego wyzwania? Jak zorganizować i zaplanować pracę, jakich błędów unikać?
Po pierwsze: plan i projekt
Zanim przystąpisz do realizacji jakiegokolwiek złożonego przedsięwzięcia należy je dokładnie zaplanować i stworzyć projekt. Dzięki stworzeniu i spisaniu początkowych założeń możliwe będzie nie tylko monitorowanie postępów na bieżąco, ale również ewaluacja prac na poszczególnych etapach. Dzięki zaplanowaniu prac będziesz mógł ustalić, co chcesz zrobić najpierw, a które prace mogą zostać odłożone na późniejszy czas. Dodatkowo podzielisz je na zadania niezbędne, takie jak położenie parkietów czy malowanie ścian, i takie, które w przypadku braku funduszy możemy zrealizować w kolejnym roku – do nich należeć będzie kupienie dywanu czy zamontowanie zmywarki.
Jak jednak zrobić plan? Przede wszystkim należy spisać listę prac do zrobienia, najlepiej od razu z planowanymi kosztami. Jeśli nie wiesz, ile dana rzecz będzie kosztować, koniecznie to sprawdź – dzięki temu nie obudzisz się z ręką w nocniku w na wpół wykończonym mieszkaniu – z pustym kontem. Po stworzeniu spisu pracy i wstępnego kosztorysu uporządkuj prace w kolejności, a następnie znajdź ekipy budowlane, które zajmą się tym, czego nie będziesz w stanie zrobić samodzielnie.
Po drugie: elastyczność
Choć plan jest istotny, równie istotne jest modyfikowanie go. Zbyt kurczowe trzymanie się początkowych założeń donikąd cię nie zaprowadzi, a jedynie zgotuje ci mnóstwo stresu związanego z denerwowaniem się, że rzeczy nie dzieją się tak, jak powinny. Nie ma to najmniejszego sensu! Plan urządzania mieszkania ma służyć jedynie temu, byś nie kupował nadmiarowych materiałów oraz byś móŋł monitorować postępy prac i przewidywać, na kiedy umówić się z kolejną ekipą, kiedy jechać do sklepu po materiały czy meble.
Jeśli będziemy w stanie zdystansować się od problemów napotkanych w trakcie urządzania mieszkania, będziemy w stanie szybko i sprawnie je rozwiązać. Elastyczność w wyborze materiałów – choćby gotowość kupienia innych kafelków do łazienki, gdyby te wymarzone się skończyły albo okazały zbyt drogie – zapewni nam spokojny i sprawny przebieg wszystkich prac budowlano – wykończeniowych.
Po trzecie: spójność i umiarkowanie
Choć mieszkanie jest miejscem realizacji naszych wizji, a proces jego urządzania pozwala nam zrealizować marzenia o idealnym domu, to warto zachować w tym wszystkim umiar. Nie będzie estetyczne mieszkanie, w którym po prostu umieścimy wszystko, co nam się podoba – meble i dodatki powinny być spójne stylistycznie i wzajemnie się uzupełniać, a nie walczyć zaciekle o uwagę patrzącego.