Goniące terminy zleceń wiążą się często z koniecznością zostania w biurze przez kilka dodatkowych godzin. Większość czasu pracownicy spędzają w jednej pozycji. Dlatego tak ważne jest, aby krzesło biurowe było odpowiednio dostosowane do użytkownika. Na co zwrócić uwagę wybierając taki mebel?
Fotel jest kluczowym elementem wyposażenia każdego biura. Ma on bezpośrednie przełożenie na wygodę pracownika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli. Różnią się one materiałami, z których zostały zbudowane, rodzajem tapicerki, ale także funkcjonalnością. Dlatego przy wyborze krzesła należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Ich głównym zadaniem jest bezpieczne podtrzymanie ciała. Odpowiednio dobrane wyeliminuje napięcie tych samych grup mięśniowych. Fizjoterapeuci zauważyli, że długotrwałe napięcie mięśni skutkuje powstawaniem dolegliwości bólowych, a to skutecznie obniża komfort i efektywność pracy. Źle dobrany fotel utrudnia prawidłowe krążenie w kończynach dolnych, a to za sprawą ciągłego ucisku na uda. Jak w takim razie dostosować odpowiedni fotel?
Stabilna podstaw
Fotele i krzesła biurowe Profim osadzone są na solidnej pięcioramiennej podstawie z zamocowanymi kołami. Niegdyś stosowało się cztery punkty poparcia, ale jak pokazały liczne doświadczenia, nie zapewniały one odpowiedniej stabilności. Zwłaszcza podczas ruchu i obracania się na krześle np. w celu sięgnięcia po dokumenty dochodziło do wypadków. Solidna podstawa pozwala na bezpieczne przemieszczanie się po wykładzinie, parkiecie i innych nawierzchniach. Koła zwykle wykonane są z tworzyw, które mają uniwersalne zastosowanie. Zdarzają się warianty, że ta część jest specjalnie przystosowana do wykładzin lub twardszych powierzchni. Ułatwia to poruszanie i zapewnia potrzebną stabilność, co jest kluczowe w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa.
Konfiguracja wysokości siedziska
Fotele i krzesła biurowe Bejot wyposażone są w możliwość regulacji siedziska. Dzięki temu dostosujemy jego wysokość względem biurka. Ważne jest także, aby stopy swobodnie dotykały podłoża i nie wisiały w powietrzu. Krzesła Nowy Styl zostały stworzone w taki sposób, aby możliwość konfiguracji wysokości mieściła się w przedziale przynajmniej 40-50cm względem podłoża. Niektóre modele posiadają większy zakres, co dodatkowo podnosi walory takiego fotela. Oczywiście ustawienie wysokości musi cały czas zapewniać stabilność mebla. Optymalnie osadzone siedzisko ma zwykle 3-5-stopniowy spadek w kierunku oparcia. Wspomniana część krzesła nie może być zbyt głęboka, gdyż wpływa to niekorzystnie na sylwetkę użytkownika. Ponadto zbyt twarde podłoże szybko wywołuje dyskomfort, który rozprasza w pracy.
Dostosowanie oparcie
Zadaniem oparcia jest odciążenie mięśni i zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Nieprawidłowo dobrane będzie powodowało spłycenie lub pogłębienie wspomnianych krzywizn. Niestety niesie to negatywne konsekwencje dla zdrowia każdego użytkownika. Krzesła Bejot umożliwiają uzyskanie rekomendowanego przez specjalistów odchylenia w przedziale 10-15 stopni. Dodatkowo umożliwiają regulację podparcia lędźwiowego. Modyfikacjom podlega także praktyczny zagłówek, który odpowiada za właściwe utrzymanie odcinku szyjnego i głowy. Podczas wyboru fotela warto uwzględnić wzrost użytkownika. Dzięki właściwej konfiguracji uzyskamy ustawienia zbliżone do tych rekomendowanych. Wiele praktycznych modeli krzeseł i foteli, znaleźć można na stronie dystrybutora
https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-i-krzesla-biurowe.
Podłokietniki i materiał
Podłokietniki dobrze sprawdzają się jako wsparcie rąk podczas pisania na klawiaturze. Zakres ustawień 19-25 cm względem siedziska uznaje się za optymalny, a więc warto na to zwrócić uwagę przy zakupie. Podparcia wykonane są z różnych tworzyw. Może to być sam plastik, ale też gumowa nakładka lub wręcz wygodna poduszka. Wszystko uzależnione jest od konkretnego modelu i potrzeb użytkowników.
Krzesła Profim w zależności od wersji pokryte są różnego rodzaju tworzywami. Ogólnie spotyka się wykończenia ze skóry naturalnej, ekologicznej, ale także tkanin czy plastików. Od wyboru materiału uzależniona jest efektywna wentylacja. W ciepłe dni skóra oraz plastik podnoszą zwykle temperaturę i powodują dyskomfort, ale są łatwe w utrzymaniu higieny. Wykorzystanie tkaniny sprawia, że jest ona bardziej przewiewna, ale trudniej zachować jej czystość. Producenci stosują również przewiewne membrany. Nie dość, że zapewniają prawidłowe wsparcie pleców, to odprowadzają nadmiar ciepła i wilgoci. Niektóre fotele skórzane posiadają otwory, których zadaniem jest cyrkulacja powietrza, co podnosi wygodę użytkowania.
Meble biurowe
Krzesła i fotele to istotne elementy wyposażenia każdego biura. Należy pamiętać, że producenci w celu uzyskania optymalnych warunków do pracy biurowej, wymyślają praktyczne i ergonomiczne zastosowania. Jednym z nich jest profilowane biurko, które pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni do pracy. Dzięki temu pracownik analizując dokumenty, ma dostęp do wszystkich z nich w zasięgu ręki. Meble biurowe Svenbox to także szafy, regały, kontenery, ale także akcesoria, które pomogą w dostosowaniu powierzchni do naszych potrzeb. Dzięki temu możemy stworzyć estetyczne i przyjazne miejsce, w którym będzie panowała przyjazna atmosfera pracy. Meble Svenbox oraz praktyczne akcesoria znaleźć można na https://www.ergoexpert.pl/svenbox.
Wybór właściwego fotela ma kluczowe znaczenie w kontekście zdrowia, bezpieczeństwa i wygody pracy. Jeśli krzesło spełnia oczekiwania pracownika, to ten skupia się na powierzonych zadaniach. Nawet wielogodzinne narady czy spotkania z klientami nie będą męczące, a na pewno nie z powodu mebli. Odpowiednie wyposażenie biura ma wpływ na wygląd i estetykę miejsca pracy. Jest to także wizytówka przedsiębiorstwa. Warto więc zadbać, aby wyposażenie naszej firmy było stylowe i wygodne.