Jaki najlepiej materac wybrać do sypialni?

Decydując się na kupno nowego materaca do sypialni musimy dokonać kilku niezmiernie istotnych decyzji. Aby Wam to uprościć przedstawimy parę najważniejszych cech materacy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zasugerujemy jaką wersje materaca wybrać, pomożemy dobrać jego cech, w tym twardość i inne komponenty takie jak rozmiar i charakter pokrowca.

Decydując się na kupno nowego materaca do sypialni musimy dokonać kilku niezmiernie istotnych decyzji. Aby Wam to uprościć przedstawimy parę najważniejszych cech materacy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zasugerujemy jaką wersje materaca wybrać, pomożemy dobrać jego cech, w tym twardość i inne komponenty takie jak rozmiar i charakter pokrowca.

Wybierzmy rodzaj materaca do sypialni

Spis treści

W sprawie wyboru materaca do sypialni, powinniśmy na początku zaznajomić się ze wszystkimi realnymi wyborami. Zakładając, że poszukujemy materaca dla osoby dorosłej lub dwóch dorosłych, nie powinniśmy raczej brać pod uwagę materacy piankowych ze zwykłej pianki T25 oraz materacy bonelowych. Materace piankowe to najbardziej klasyczne materace przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i dla lekkich osób, do maksymalnie 65 kg, z związku z tym nie nadają się do typowej sypialni. Bonele polecamy pojedynczo osobom sypiającym samotnie lub młodzieży, ponieważ sen we dwoje na tego rodzaju materacu powoduje efekt fali, przy każdym ruchu jednej z osób oraz zapadanie się materaca jeśli jedna z osób jest cięższa od drugiej. Są to ich zasadnicze wady.

Materace, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • materace kieszeniowe,
  • materace lateksowe,
  • materace z pianek termoelastycznych i wysokoelastycznych,

Materace kieszeniowe to ulepszona wersja tradycyjnych materacy sprężynowych, gdzie każda ze sprężyn znajduje się w autonomicznej kieszeni. Sprężyny pracują samodzielnie więc poziom między dwoma osobami jest taki sam a w dodatku podzielone są one na kilka stref twardości, dzięki czemu materac lepiej dostosowuje się do kształtów ciała i ucisku jaki powoduje na nawierzchni materaca. Materace kieszeniowe są najbardziej znane na rynku, zapewne dlatego iż są niezwykle wydajne, skupiają w swoich właściwościach masę wspólnych cech pozostałych materacy i znajdują się w średniej grupie cenowej, otwartej dla wszystkich. Jeśli poszukujesz materaca do sypialni dla dwóch osób to ewidentnie powinieneś zwrócić uwagę na ten rodzaj materaca. Dopasuj tylko odpowiednią twardość i staniesz się posiadaczem właściwego materaca do sypialni. Przedział cenowy materacy kieszeniowych w rozmiarze 160×200 wynosi od 655 zł do 4900 zł.

Następna kategoria materacy to materace lateksowe. Lateks przystosowuje się do kształtu ciała człowieka, podpierając punktowo poszczególne jego części. Posiada właściwości antyalergiczne i jest bardzo higieniczny, dlatego więc jest idealny dla alergików i osób z większą potliwością. Ale tak w istocie są to doskonałe materace do spania dla wszystkich ceniących sobie wysokie standardy. Spośród tylu zalet jedyną wadą jest cena, która w związku na drogie materiały, jest wyższa niż poprzedzających ofert. Przedział cenowy materacy lateksowych w rozmiarze 160×200 wynosi od 1600 zł do 5300 zł.

Materace z pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej, to pionierskie propozycje na komfortowy sen. Reprezentują najnowocześniejsze technologie w branży. Pianka termoelastyczna przystosowuje się do kształtów ciała człowieka pod wpływem jego ciepła, jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących ciepło i mających bóle kręgosłupa, a w szczególności w odcinku lędźwiowym. Nie uwiera, wskutek czego nie ogranicza przepływu krwi, jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób z problemami krążenia. Inna odmiana to pianka HR- wysokoelastyczna pianka zapewniająca wysoką wygodę, ale także solidne i stabilne podparcie całego ciała bez względu na pozycję w czasie snu. Pianka ta jest nadzwyczaj elastyczna i odporna na odkształcenia. Najlepszym rozwiązaniem jest materac zbudowany z połączenia pianki termo z pianką HR, ponieważ pianka HR jest twardsza, likwiduje więc efekt nadmiernego zapadania się w piance termo i lekko usztywnia podłoże. Jest to skład perfekcyjny, który plasuje się cenowo a drugiej pozycji, między materacami lateksowymi a kieszeniowymi. Przedział cen tych materacy w rozmiarze 160×200 wynosi od 1200 zł do 5600 zł.

Materace rehabilitacyjne, jakie to są i dla kogo?

Każdy z wyżej wypunktowanych materacy do łóżka może być określony materacem rehabilitacyjnym, jeżeli posiada odpowiednie cechy, niezbędne dla tego typu materaca. Materace rehabilitacyjne charakteryzują się doskonałą giętkością punktową, przystosowują się do kształtów ciała, dzięki czemu nie oddziałują na organizm człowieka. Są jednym słowem dla niego prawie neutralne dlatego świetnie przydają się podczas powrotu do zdrowia po urazach, w przypadku kłopotów z kręgosłupem czy z krążeniem.

Nie wiem czy wiecie ale coraz częściej wybierają tą opcję osoby, bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Jest to zachowanie typowo profilaktyczne ponieważ biorąc pod uwagę upływający czas z roku na rok nie młodniejemy. A wiadomo, z wiekiem zmieniają się też nasze potrzeby dotyczące snu, rosną również wymagania związane z komfortem. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie stabilizacji dla kręgosłupa, a tutaj sprawdzą się wówczas materace o statusie rehabilitacyjnym.

Określ twardość materaca, to ma sens

Dlaczego twardość materaca ma takie ogromne znaczenie? Ponieważ adekwatna twardość będzie decydowała o jakości snu, podparciu kręgosłupa i o żywotności materaca. Skupiając się na materacach do sypialni bierzemy pod uwagę osoby dorosłe dlatego zwróćmy uwagę na co najmniej drugi stopień twardości. Jeszcze kilka lat temu krążyła fama, że im twardszy materac tym lepiej. Niestety nie ma to zgodność z rzeczywistością, ponieważ za twarda powierzchnia do spania będzie nam dokuczać, krępować krążenie krwi i powodować lędźwiowe bóle kręgosłupa. Z kolei zbyt miękki materac spowoduje zapadanie się ciała i nienaturalne krzywizny kręgosłupa. Najlepszym sprawdzianem twardości materaca jest nasza waga. Poprawnie dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz świetnie przystosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Przy doborze materaca dla dwóch osób, zawsze bierzemy pod uwagę wagę osoby cięższej, ale w przypadku nadzwyczaj dużej różnicy, proponujemy osobliwy materac wyprodukowany do tego typu sytuacji. Jest to materace PENELOPA i ODYSEUSZ, który jak sama nazwa wskazuje stwarza rzeczywiście boskie okoliczności do wspólnego spania, dzięki dwóm, niezależnym strefom.

Idealny pokrowiec materaca a nasze potrzeby

Najlepszy pokrowiec do materaca to zdejmowany pokrowiec zasuwany na zamek błyskawiczny, który w każdej chwili można zdjąć i wyprać albo nawet zamienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny i sposobem pikowania. Osoby wrażliwe na kurz powinny wybierać pokrowce z tkaniny wstrzymującej rozwój roztoczy, czyli tak zwane pokrowce antyalergiczne. Wszystkie pokrowce to wysokiej jakości artykuły umożliwiające ochronę materaca i przedłużenie ich trwałości, mają na celu ułatwić utrzymanie w czystości i sterylności wnętrze materaca. Wybór należy do nas samych w zależności od naszych potrzeb lub ich braku. Ceny poszczególnych pokrowców różnią się nieco.

materac kieszeniowy
materac lateksowy
materac piankowy

Jeśli nabyłeś już materac do sypialni lub jesteś zdecydowany, pamiętaj także, że pierwsze noce nie muszą być kwalifikowane do najwygodniejszych. Bardzo często potrzebujemy czasu aby nasze ciało przyzwyczaiło się do nowych warunków. Nasze mięśnie, układ kostny i krążenie zaczyna inaczej funkcjonować w trakcie snu, przez co czujemy się inaczej, stopniowo zanikają napięcia mięśniowe, układ kręgosłupa się zmienia a krew lepiej krąży. Taka nagła zmiana może powodować z początku odwrotne doświadczenia niż zakładaliśmy. Dajmy sobie czas do max 3 tygodni aby dobrze ocenić czy jest to dostosowany materac dla nas.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …