W przemyśle i budownictwie niezwykle ważna jest jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo poszczególnych elementów konstrukcji budynków i innych obiektów. Do ich budowy najczęściej wykorzystuje się stal. Konstrukcje stalowe należą do najtrwalszych elementów w budownictwie. Inaczej mówiąc, jest to stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,11%. Stal obok żelaza i węgla może zawierać inne składniki, np.: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden, tytan.
Stal – materiał powszechny
Stal jest używana codziennie. Korzystamy przecież ze stalowych narzędzi, gotujemy w naczyniach ze stali, mieszkamy w domach i przebywamy w obiektach publicznych, które budowane są na konstrukcjach stalowych, jeździmy i chodzimy po stalowych mostach. Przykłady codziennego używania stali można wymieniać bez końca. A jeszcze dwa wieki temu konstrukcje stalowe były dostępne jedynie dla najbogatszych. Obecnie stal jest obecna w naszym życiu, wpływa na codzienność. Upowszechnienie stali zawdzięczamy wynalazcy Sir Henry’mu Bessemerowi, który w 1856 roku opracował proces konwertorowy, umożliwiający tańszą produkcję stali. Konstrukcje stalowe zawsze są zabezpieczone odpowiednimi powłokami malarskimi przed korozją.
Stalowe elementy nośne
Konstrukcje stalowe to budynki lub inne obiekty, których podstawowa struktura i elementy nośne zostały wykonane ze stali. Używa się ich do stawiania hal produkcyjnych, magazynowych, przemysłowych, wież kratowych, masztów, schodów, podestów i pomostów, antresol, budynków mieszkalnych, zbiorników ciśnieniowych, słupów wsporczych, rygli dachowych, szkieletów dachowych, estakad, mostów wiszących. Najpopularniejsze są konstrukcje stalowe w postaci prętów szkieletowych.
Zalety konstrukcji stalowych
Stal jest jednym z najwytrzymalszych materiałów konstrukcyjnych. Jej zaletą jest stosunkowo niska cena, co pozwala na powszechne wykorzystanie konstrukcji stalowych. Niedawno odkryty został nawet stop, którego wytrzymałość i twardość ma podobne parametry do tytanu. Ściany budynków zbrojone stalowymi prętami cechują się dobrym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, co jest bardzo istotne przy takiej różnorodności oferty systemów grzewczych. Stal bez problemu poddaje się obróbce. Konstrukcje stalowe znakomicie nadają się do recyklingu – światowy współczynnik przetwarzania stali to aż 60% wszystkich wyrobów stalowych. Ma to ogromne znaczenie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju społeczeństw i ochrony środowiska naturalnego. Ogromną zaletą konstrukcji stalowych jest szybkość oraz łatwość montażu i to niezależnie od warunków pogodowych, co przyśpiesza proces budowy różnych obiektów. Inwestor w krótkim czasie może przystąpić do użytkowania swojego budynku.
Nowoczesne budynki firmowe ze stali i szkła wpisały się już w rzeczywistość polskich miast. Coraz bardziej wymyślne fasady ze szkła i stali przyciągają wzrok mieszkańców. Konstrukcje stalowe stanowią esencję współczesnego budownictwa.