Kontaktrony to małe i niepozorne urządzenia, które można umieścić w drzwiach i oknach. Wytwarzają pole elektromagnetyczne, za pomocą którego monitorują ruch w jego obrębie. Kontaktrony do okien to bardzo efektywne urządzenia, które powinny znaleźć się w wielu biurach i nie tylko.
Jak działają kontaktrony do okien? Skuteczne czujki magnetyczne
Kompletne zabezpieczenie nieruchomości – domu, mieszkania a przede wszystkim biura – powinno składać się z kilku elementów. W trosce o maksimum bezpieczeństwa należy zadbać nie tylko o umieszczenie kamer monitoringu i czujek alarmowych. Przydatne jest też zabezpieczenie okien i drzwi. W tym celu warto wyposażyć się w wygodne kontaktrony do okien.
Przedstawiane urządzenia działają w bardzo prosty, ale skuteczny sposób. Wbudowane czujki składają się z magnesu i kontaktronu właściwego. Obydwie części tworzą obwód zamknięty. Dopóki kontaktron znajduje się w polu magnetycznym, nic nie ulega zmianie. Jeżeli jednak pole magnetyczne zostanie zakłócone, stan urządzenia się zmieni, obwód zostanie przerwany. Na skutek przerwania obwodu elektromagnetycznego pojawi się reakcja alarmowa.
Kontaktrony do okien – rodzaj i zastosowanie
Kontaktrony można podzielić na dwa rodzaje produktów ze względu na typ czujnika magnetycznego, przekładający się także na bezpośredni montaż urządzenia. Pierwszy wariant to kontaktrony do okien wpuszczane. Instalowane są wewnątrz drzwi lub okien. Otwarcie skrzydła będzie powodowało reakcję alarmową. To bardzo przydatne urządzenia w sytuacji, gdy pragnie się zabezpieczyć okno, ale jednocześnie ma się potrzebę częściowego korzystania z niego – np. poprzez uchylenie okna. Zamontowana na dole skrzydła czujka magnetyczna nie zareaguje na tę czynność. Jeżeli jednak ktoś będzie próbował zbić szybę lub otworzy całe skrzydło, alarm zostanie włączony.
Drugim rodzajem tych produktów są kontaktrony powierzchniowe. Zostały one dostosowane do nieco innych zastosowań. Umieszczane są na podłodze lub w niedużej odległości nad nią. Powszechnie montuje się je w bramach garażowych, aby zwiększyć bezpieczeństwo garażu.