Łóżka kontynentalne są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Choć to moda charakterystyczna dla raczej zachodnich regionów Europy i Ameryki Północnej, również w Polsce chętnie korzystamy z tego rozwiązania.
Historia łóżek kontynentalnych
Wraz z opracowywaniem coraz to lepszych materacy, pojawiła się konieczność zaadaptowania ich konstrukcji do łóżek. Łóżka kontynentalne stanowiły swego rodzaju obudowę dla nowoczesnych jak na swoje czasy materacy sprzyjających komfortowi snu. Tego typu rozwiązania rozwijane są już prawie od 200 lat. Charakteryzowały się bardzo klasycznym wyglądem i sporą funkcjonalnością. Co ciekawe, pierwotnie łóżka kontynentalne nie były wyposażone w listwy na spodniej stronie. Sprawiało to, że poziom ich wentylacji nie stał na zbyt wysokim poziomie. Ten błąd konstrukcyjny został jednak szybko naprawiony.
Czym charakteryzuje się prawdziwe łóżko kontynentalne?
Łóżka kontynentalne są bardzo wysokie i często umieszczone na nóżkach. Mogą mieć przeróżne kształty. Wyróżnikiem łóżek kontynentalnych jest to, że ich materace od dołu są podtrzymywane przez warstwę sprężyn. To na nich ulokowany jest materac właściwy. Istnieje także jeszcze jedna, wierzchnia warstwa – pełni ona funkcję swego rodzaju nakładki. Trójwarstwowe konstrukcje zdobyły dużą popularność ze względu na swoją wygodę. Obecnie ramy łóżek kontynentalnych nie zawsze wyposażone w aż trzy warstwy – po części dlatego, że niektóre stosowane dzisiaj materace domyślnie posiadają warstwę sprężynową i piankową i oferują znakomity komfort.
Łóżko kontynentalne – do jakiego mieszkania pasuje?
Łóżka kontynentalne są bardzo uniwersalne, dlatego bardzo dobrze wpisują się we współczesne aranżacje. Znakomicie sprawdzają się w eleganckich wnętrzach – sypialniach urządzonych w stylu klasycznym, nowojorskim, glamour czy też art deco. Szeroki wybór modeli kontynentalnych sprawia jednak, że nadają się one również do nowocześniejszych aranżacji. W ofercie sklepu MKS MEBLE znajduje się wiele modeli łóżek kontynentalnych w różnych kolorach, dzięki czemu każdy wybierze odpowiedni model do urządzanego wnętrza.
Należy pamiętać, że znaczna większość łóżek kontynentalnych to modele o sporych gabarytach. Mówimy tu o wymiarach 140×210, 160×210 czy nawet 200×210. Łóżko kontynentalne to najlepszy wybór do dużej sypialni.
Łóżko kontynentalne – idealna propozycja dla seniora
Wiele osób decyduje się na zakup łóżka kontynentalnego dla osób starszych. Wynika to z ich wysokości – kiedy senior chce wstać, może po prostu usiąść i bez problemu się podnieść. W przypadku niższych łóżek często towarzyszy temu dodatkowy wysiłek. Łóżka kontynentalne są cenione przez osoby starsze także za twardość. Zapewnia ona bardzo skuteczne podtrzymywanie ciała i wygodę. Odpowiednio dobrane łóżko tego typu może sprawić, że ból pleców i mięśni stanie się mniej uciążliwy, a sen bardziej satysfakcjonujący.
Przeciwieństwo łóżka kontynentalnego – ciekawostka na temat posłań z Azji
Futon, czyli tradycyjne japońskie łóżko to konstrukcja o wręcz odwrotnych parametrach. Kiedy łóżko kontynentalne ma zapewnić nam spory dystans od podłogi, materac shiki-buton znajduje się bardzo blisko niej. Materace w łóżkach futon nie zapewniają tym samym tak wysokiego poziomu wentylacji, jak te zawarte w łóżkach kontynentalnych. W ciągu dnia przeważnie są one ustawiane w pozycji pionowej i chowane. To ciekawe, w jaki sposób podeszli do kwestii snu mieszkańcy Azji – to zupełnie inne od amerykańskiego spojrzenie na tę kwestię.
fot. materiały prasowe