Agregaty prądotwórcze nie muszą być wielkimi sprzętami, które instaluje się na stałe w jednym miejscu. Coraz większym powodzeniem cieszą się mobilne urządzenia, nadające się do pracy w różnych obszarach. Jak znaleźć najlepszy mobilny generator prądu? Gdzie agregaty prądotwórcze przenośne sprawdzą się najlepiej? Wyjaśnijmy te kwestie.
Generator prądu służy do wytworzenia energii elektrycznej na bazie silnika i specjalnej prądnicy. Może zagospodarować potrzeby na prąd wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii z sieci lub gdzie sieć ta została tymczasowo wyłączona.
Czym charakteryzują się dobre, mobilne agregaty prądotwórcze?
Mobilne agregaty prądotwórcze, takie jak np. https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html to urządzenia, które służą do wytworzenia energii elektrycznej i nadają się do przemieszczania z miejsca na miejsce. Posiadają one najczęściej specjalną rączkę oraz kółka do poruszania się. Ich waga nie przekracza zwykle kilkudziesięciu kilogramów. Istnieją również małe agregaty (o mocy nieprzekraczającej 1kW), które można przenieść z miejsca na miejsce jak standardową, niewielką skrzynkę.
Dobry agregat mobilny posiada funkcję AVR (regulującą napięcie i stabilizującą je). Ma też specjalne zabezpieczenia antyprzepięciowe oraz ramę wzmacniającą. Jest to sprzęt wytrzymały, umożliwiający regulację pracy. Jego silnik nie powinien emitować nadmiernego hałasu, a całość powinna być spasowana w taki sposób, aby wytrzymał nawet trudną pracę np. na budowie.
Gdzie wykorzystamy tego typu urządzenia?
Agregaty prądotwórcze z zestawem do transportu lub urządzenia o mobilnych rozmiarach wykorzystamy wszędzie tam, gdzie energia elektryczna jest niezbędna do pracy. Sprawdzą się np. na placach budowy, przy inwestycjach drogowych, na imprezach plenerowych i podobnych. Pamiętajmy, że agregat mobilny może mieć wydajność nawet ponad 10kW i transportowany jest jako przyczepa.
Najmniejsze agregaty przypominające niewielkie skrzynki prądowe nadają się z kolei do wykorzystania na działkach rekreacyjnych, kempingach czy w samochodach jako alternatywne źródło prądu. Powinni zainwestować w nie także właściciele pól namiotowych czy podobnych obiektów. Warto uwzględnić tu paliwo jakim mają być zasilane, co wpłynie na ich walory użytkowe.
Pamiętajmy, że mobilne agregaty prądotwórcze mogą stanowić także alternatywne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawach prądu. Inwestycja warta kilka tysięcy złotych zwróci się z pewnością już w czasie jednego sezonu, szczególnie jeżeli czekają nas tzw. blackouty.