Ocena stanu budynku. W tych 3 sytuacjach może okazać się niezbędna

Jeśli właśnie stoisz przed decyzją dotyczącą zakupu domu, lub też niepokoi Cię stan budynku, w którym mieszkasz, może okazać się, że potrzebna Ci będzie ekspertyza budowlana. Na tego typu dokument składa się ocena stanu technicznego budynku sporządzona przez fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Czemu służy taka ocena? Okazuje się, że to istotny element m.in. w postępowaniach sądowych, będący podstawą dla uzasadnienia roszczeń względem dewelopera, czy zarządcy budynku. Dokument potwierdzający aktualny, rzeczywisty stan nieruchomości może również ustrzec przed dodatkowymi kosztami, związanymi chociażby z koniecznością wykonania remontu w skali, o jakiej nie mieliśmy pojęcia. W tych 3 sytuacjach z pewnością warto, a nawet trzeba pomyśleć o ekspertyzie budowlanej.

1. Kupujesz dom lub inną nieruchomość

Spis treści

Osobom niezajmującym się zawodowo budownictwem trudno precyzyjnie ocenić, w jakim rzeczywistym stanie technicznym jest dany obiekt. Względy estetyczne i ogólny stan widoczne gołym okiem mogą być mylące. Stąd też chcąc dysponować rzetelnymi informacjami na temat kondycji nieruchomości, jaką mamy zamiar kupić, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Przeprowadzona ocena stanu technicznego budynku pozwoli ustalić, w jakim stanie są stropy, fundamenty, dach, czy elewacja budynku. Jeśli nabywamy nowy dom lub inny nowy obiekt, sformułowana ocena może potwierdzić, że powstał on zgodnie z założeniami sztuki budowlanej lub przeciwnie – wskaże błędy, do jakich doszło w trakcie budowy lub na etapie projektowym.

Czy zawsze konieczna jest ocena techniczna poparta badaniami i wyliczeniami, np. w zakresie wytrzymałości stropów? Otóż nie. Często wystarczy ograniczyć się do opinii specjalisty, którą sformułuje on na podstawie oględzin budynku i dostępnej dokumentacji projektowej.

2. Chcesz zmodernizować budynek lub użytkować go w inny sposób

Nie tylko zakup nieruchomości, ale także jej modernizacja lub zmiana sposobu jej użytkowania / przeznaczenia wymagać będą przeprowadzenia oceny technicznej budynku. W tym przypadku to w zasadzie konieczność wynikająca wprost z obowiązujących przepisów prawa. Zanim więc przystąpimy do prac remontowych, czy modernizacyjnych, sięgnijmy po pomoc eksperta. Będzie to inżynier lub technik z uprawnieniami budowlanymi, bądź też rzeczoznawca – również posiadający stosowne uprawnienia.

3. Zauważysz rysy, pęknięcia lub inne wady na stropie i ścianach budynku

Zmiany w estetyce i konstrukcji bywają naturalnym rezultatem eksploatacji budynku. Każdy obiekt po prostu się starzeje. Czasem jednak pęknięcia ścian, rysy na stropie, czy trudności podczas otwierania i zamykania okien oraz drzwi to wynik popełnionych błędów w sztuce budowlanej i wynikających z nich wad konstrukcyjnych budynku. Weryfikację rzeczywistego stanu nieruchomości w takim przypadku także powinien przeprowadzić specjalista. Ocena odpowie nam dodatkowo na pytanie, czy wady stanowią realne zagrożenie dla osób zamieszkujących / użytkujących budynek, czy też nie.

More Articles for You

Obrazy wieloczęściowe: Odkryj nieograniczone możliwości dekoracji

Obrazy wieloczęściowe, takie jak tryptyki, są wyjątkową formą dekoracji, która dodaje niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Czy jesteś fanem sztuki klasycznej, …

Sekator ogrodowy – jaki sprawdzi się najlepiej

Sekator ogrodowy jest niezastąpionym narzędziem w pielęgnacji ogrodu. Może być używany do wielu różnych zadań, takich jak: Przycinanie drzew i …

Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc …

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność …

Czym pomalować meble kuchenne?

Odpowiednia farba do mebli kuchennych pozwoli nadać im drugie życie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i na co zwrócić uwagę …