Ogród – jak zaaranżować małą przestrzeń?

Zakładanie ogrodu na niewielkiej powierzchni może być trudne, bo wymaga zaplanowania każdego szczegółu. Inaczej niż w przestronnych ogrodach, wszystkie jego elementy mają znaczenie i nie można nic zostawić przypadkowi.

Mały ogród, a sąsiednie działki.

Ogrodzenie działki i dobór roślin powinny być dopasowane do otoczenia. Jeżeli nasz ogród sąsiaduje bezpośrednio z innymi nieruchomościami, warto wykorzystać rośliny do zamknięcia swojej przestrzeni. Zapewni to konieczną prywatność i przyjemniejszy widok. Natomiast jeżeli, z którejś strony mamy widok na las , pola, jezioro warto zostawić odsłoniętą jedną ścianę. Dzięki temu uzyska się poczucie większej przestrzeni.

Spójność wszystkich elementów.

Na małej powierzchni ogród, dom i taras powinny stanowić całość. Wszystko powinno być skrupulatnie dopasowane. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów, należy pamiętać, że większość z nich będzie widoczna z okien. O ile to możliwe warto dopasować kupowane wyposażenie do stylu, jaki panuje w domu. Nawet drobne detale jak donice powinny być dopełnieniem całości. Elementy małej architektury, taras lepiej wkomponują się w otoczenie, jeżeli będą wykonane z naturalnych materiałów. Projektowanie ogrodów na małej powierzchni trzeba potraktować jak urządzanie jednego z wnętrz domu.

Rośliny do małego ogrodu.

Dobierając rośliny łatwo popełnić błąd. Zarówno gatunki roślin, jak i ich odpowiednie rozmieszczenie powinny być skrupulatnie przemyślane. Roślin nie powinno się kupować spontanicznie , bo skomponowanie całości będzie jeszcze trudniejsze.  W małym ogrodzie sprawdzą się drzewa o niewielkich koronach czy pnącza. Pnącza można wykorzystać także do podzielenia przestrzeni ogrodu. Rośliny można porozmieszczać w małych pojedynczych kompozycjach. Warto wykorzystać rozmieszczenie roślin do optycznego powiększenia ogrodu, np. bujniejsze rośliny o dużych liściach posadzić bezpośrednio przy domu, a im dalej, tym delikatniejsze ulistnienie. W małym ogrodzie łatwiej zadbać o wymagające rośliny dlatego można sobie pozwolić na wykorzystanie wrażliwszych gatunków. Nie każdy czuje się na siłach, by samodzielnie zaplanować swój ogród. Przy popełnieniu kilku błędów ciężka praca może  skończyć się niezadowoleniem z efektu. W takich sytuacjach warto swój ogród oddać w ręce profesjonalistów,  dla których aranżacja ogrodów to codzienność.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …