Przecinarka do metalu – co powinieneś o niej wiedzieć?

Przecinarka do metalu jest niezwykle funkcjonalnym narzędziem, który doskonale sprawdza się przy obróbce nawet najtwardszego materiału. Warto jednak zastanowić się, czy postawić na przecinarkę stołową, czy wystarczy ręczna.

Precyzyjne cięcie metali sprawia czasami duży problem. Potrzebne jest do tego odpowiednie narzędzie, jeśli chcemy uzyskać dobry efekt i nie uszkodzić obrabianego materiału. To jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze dobrać najlepszy dla danej pracy rodzaj narzędzia. Możemy wybierać na przykład między przecinarkami ręcznymi a stołowymi. Do tego może się okazać, że zamiast tarczowej, lepsza będzie w danym przypadku piła taśmowa do metalu. Warto również wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując przecinarkę do metalu. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać model najlepszy do naszych potrzeb. Zaczynamy jednak od kwestii – czy wybrać przecinarkę ręczną, czy stołową.

Przecinarka ręczna czy stołowa – jaką wybrać?

Mocowanie przecinarki nie jest wcale błahą kwestią, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Przecinarka do metalu stołowa jest przede wszystkim dość ciężka, dlatego ma wsparcie w postaci stołu. Z drugiej strony duży ciężar powoduje jednak dużą stabilność takiego narzędzia. Warto sięgnąć po takie urządzenie, gdy planujemy ciąć dużą ilość materiału wykonanego z metalu. Wtedy stołowa przecinarka będzie wygodnym rozwiązaniem, a my nie zmęczymy się zbyt szybko.

Jednak przecinarka do metalu ręczna ma również wiele zalet. Nie można o tym zapominać. Oczywiście najlepiej ją używać, gdy pracy nie ma zbyt wiele i nie są zbyt skomplikowane. Nie do przecenienia jest jednak duża swoboda pracy przy użyciu ręcznej przecinarki. Jeśli jednak chcielibyśmy zapewnić sobie większą precyzję cięcia, można ewentualnie ustawić przecinarkę na specjalnym statywie. Zatem przecinarka ręczna sprawdzi się nawet przy bardziej wymagających pracach.

Sprawdź także:  Domek narzędziowy, z jakich materiałów można go zbudować?

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Nie jest wcale obojętne, jaką przecinarkę do metalu wybierzemy. Należy się zastanowić, jakie prace będą najczęściej wykonywane przy jej użyciu. Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Ważna jest odpowiednia wysokość robocza – pozwoli zwiększyć komfort cięcia. Warto także zwrócić uwagę na odległość ramy od linii cięcia – to szczególnie ważne, gdy planujemy ciąć bardzo szeroki materiał. Nie bez znaczenia jest także moc narzędzia. W przypadku metalu należy postawić na jak największą moc. Dostaniemy mocniejszy silnik, który poradzi sobie nawet z hartowaną stalą, a narzędzie nie będzie się szybko przegrzewało. Jeśli wybierzemy przecinarkę stołową, warto zastanowić się, czy nie wybrać modelu z przechylanym stołem roboczym za pomocą precyzyjnej regulacji, co zwiększy funkcjonalność narzędzia. W przypadku przecinarek taśmowych najlepiej postawić na modele z żeliwnymi kołami zamachowymi ze wskaźnikiem naciągnięcia taśmy.

Piła taśmowa, czyli wysoka precyzja

Należy jeszcze się zastanowić, czy postawić na przecinarkę tarczową, czy na piłę taśmową. Pierwsza z nich jest z pewnością narzędziem bardziej uniwersalnym, ale nie jest wcale wygodna w użytkowaniu. Taka przecinarka jest bardzo głośna, a przy przecinaniu powstaje dużo iskier i kurzu. Można ich używać tam, gdzie duża precyzja cięcia nie jest wymagana.

Jeśli jednak potrzebujemy jak największej precyzji cięcia, lepszym wyborem jest piła taśmowa. Materiałem tnącym jest taśma przesuwana przez dwa koła, które obracają się współbieżnie. Taśma pozwala na wycinanie różnych nieregularnych kształtów, nawet bardzo skomplikowanych. Przecinarka z piłą taśmową jest też dużo tańsza niż przecinarka tarczowa, ale za to można nimi ciąć precyzyjnie nawet bardzo małe elementy. Najlepsze modele takich przecinarek wyposażone są dodatkowo w prowadnicę, osłonę i minimalny promień krzywizny. Dużą zaletą takiego narzędzia są również minimalne drgania, co znacznie ułatwia cięcie. Do skomplikowanych projektów piła taśmowa jest wręcz niezbędna. Można wyróżnić piły taśmowe poziome (przegubowe, kolumnowe) i pionowe (np. do cięcia konturowego, do obróbki czołowej itp.)   

Sprawdź także:  Wagi do zadań specjalnych

Przecinarki do metalu – zastosowanie

Już sama nazwa narzędzia wiele wyjaśnia – przecinarka służy zatem do przecinania i obróbki materiału. W naszym przypadku to metal, ale również aluminium, mosiądz, żelazo, tworzywa sztuczne, PCV itp. Takim narzędziem można łatwo przecinać zarówno profile stalowe, pręty, płaskowniki, jak i rury. Do tego piła taśmowa umożliwia cięcie w linii prostej, jak i w sposób nieregularny (skomplikowane kształty). Gdzie najczęściej używa się przecinarek do metalu? Zwykle to zakłady przemysłowe, hurtownie stali, zakłady usług ślusarskich, ale również inne warsztaty.

Przecinarka do metalu to funkcjonalne i często niezastąpione narzędzie, które znacznie przyspiesza pracę, czyni ją bardziej precyzyjną, a do tego pozwala obrabiać nawet bardzo twardy materiał. Warto jednak zdecydować się na przecinarkę dobrej klasy, która została wyposażona w dodatkowe funkcje.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …