Regulacja procesu spalania w kotłach grzewczych

Regulacja mocy i spalania w kotłach grzewczych ma istotne znaczenie z punktu widzenia sprawności oraz oczekiwanych parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania. Regulacja procesu spalania realizowana jest poprzez mikroprocesorowy sterownik, który steruje między innymi pracą wentylatora czy pomp CO.

Regulacja mocy i spalania

Spis treści

Współczesne kotły grzewcze są wyposażone w układ automatycznej regulacji, jakim jest mikroprocesorowy sterownik, którego zadaniem jest sterowanie między innymi ilością nadmuchiwanego powietrza czy regulacją pracy pompy CO. W kotłach na paliwa stałe z automatycznym doprowadzeniem paliwa oprócz automatycznego dozowania ilości powietrza do spalania sterownik dozuje również ilość podawanego paliwa. Pozwala na spalanie ubogie w szkodliwe substancje przedostające się do atmosfery oraz na wysoką sprawność również w zakresie mocy częściowej. Do regulacji używa się bezstopniowych wentylatorów z płynną regulacją prędkości obrotowej. Temperatura kotła i spalin, jak również zawartość tlenu resztkowego mierzone są przez sondę lambda oraz czujniki umieszczone w kanale spalinowym i kotle. Na podstawie wskazań czujników następuje automatyczna korekta ilości doprowadzanego powietrza. Dzięki temu zmniejszeniu ulega ilość emisji szkodliwych substancji oraz podwyższona zostaje sprawność wytwarzania ciepła. Regulatory powinny charakteryzować się prostą obsługą, a jednocześnie zawierać wszystkie funkcje, które są niezbędne do prawidłowej pracy kotła. Przykładem tego typu sterownika jest HT tronic 100.

Zakres regulowanych parametrów

Do parametrów pracy kotła oraz instalacji regulowanych poprzez sterowniki należą:

  • temperatura wody kotłowej,
  • moc dmuchawy,
  • częstotliwość przedmuchów,
  • temperatura załączenia pompy CO,
  • temperatura wyłączania dmuchawy,
  • wybór typu dmuchawy.

Nowoczesne sterowniki mają możliwość regulacji w zależności od temperatury zewnętrznej. Po jej zmierzeniu regulator na podstawie ustawionej krzywej grzewczej ustawia temperaturę zasilania instalacji, a następnie stara się tak dobrać parametry źródła ogrzewania, aby temperatura zasilania była równa temperaturze obliczeniowej. Doboru krzywej można dokonać automatycznie bądź ręcznie poprzez ustawienie jej przesunięcia i nachylenia w zależności od charakterystyki cieplnej budynku. 

More Articles for You

Markiza Australia – nowoczesność w prostym wydaniu

Markizy tarasowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się komfortem na swoim tarasie, ale także estetyczny …

W którym miesiącu najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego miesiąca na rozpoczęcie budowy domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ nie tylko na przebieg prac, ale …

Sztukateria: Tradycja i nowoczesność w zdobniczych detalach

Sztukateria dodaje nieograniczonych możliwości wyrażenia indywidualnego stylu i tworzenia atmosfery, która oddaje naszą osobowość. Jest to jedno z narzędzi, dzięki …

Estetyczne i funkcjonalne: Piękno listew sufitowych styropianowych gładkich

W dzisiejszych czasach, gdy projektowanie wnętrz osiągnęło wyższy poziom zaawansowania, detale i akcenty stały się nieodzownym elementem tworzenia przyjemnej atmosfery …

Kolory elewacji domów jednorodzinnych: Odzwierciedlenie stylu i charakteru

Elewacja domu jednorodzinnego jest wizytówką każdego budynku. To pierwsze, co zauważamy patrząc na budynek z zewnątrz. Wybór kolorów elewacji jest …

Listwa przypodłogowa LED jako designerski akcent

Listwa przypodłogowa LED to stylowy i funkcjonalny dodatek do domu. Jest to specjalny typ oświetlenia, który jest montowany na podłodze, …