Niepokojące sygnały o możliwych kłopotach z dostawami energii elektrycznej, a co za tym idzie rosnącymi cenami, skłaniają wszystkich do poszukiwania rozwiązań uniezależniających konsumentów od konwencjonalnych źródeł zasilania. Niedawna dyskusja na temat zmian sposobów rozliczania fotowoltaiki straciła na znaczeniu w obliczu perspektywy wyższych rachunków za prąd nawet o ponad 180%. W następstwie za instalacjami wykorzystującymi OZE idą systemy zarządzania energią, bez których trudno jest racjonalnie dystrybuować prąd do wszystkich odbiorników w domu.
- System zarządzania energią – co to jest?
- Czym charakteryzuje się system BMS?
- Co oznacza skrót HEMS?
- Jakie korzyści przynosi zastosowanie systemu zarządzania energią – HEMS?
System zarządzania energią – jakie daje możliwości?
System zarządzania energią znany także jako HEMS (Home Energy Management), to platforma umożliwiająca kontrolę produkcji i zużycia energii w czasie rzeczywistym, a także ręczne bądź automatyczne sterowanie wykorzystaniem posiadanych zasobów.
HEMS przeznaczony jest do wykorzystywania w domach i mieszkaniach prywatnych. W ten sposób inwestor jest w stanie przekształcić obiekt budowlany w inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie, jeśli instalacja będzie zamontowana w budynku wielorodzinnym.
Na potrzeby klientów instytucjonalnych (urzędy, sklepy, fabryki, biura itp.) przewidziano zastosowanie systemu BMS (Building Management System), jako dostosowanego do zarządzania wszelkimi procesami energetycznymi w obiektach wielkopowierzchniowych i wielokondygnacyjnych.
Jak działa domowy system zarządzania energią?
Jednostka centralna HEMS pełni funkcję koordynacyjną i łącznikową w zakresie zbierania danych o wykorzystaniu energii elektrycznej i przekazywania ich do użytkownika. Niezbędne informacje zbierane są przez inteligentne przełączniki i czujniki światła, temperatury itd.
Kontrolę nad zużyciem energii przez poszczególne odbiorniki prądu zapewnia oprogramowanie HEMS. Moderuje ono wszystkie zebrane informacje oraz zapewnia łączność z właścicielem posiadłości. Z poziomu tabletu, laptopa lub smartfona jest on w stanie w dowolnym momencie wyłączać i włączać wybrane urządzenia, ograniczając w ten sposób zużycie energii w inteligentnym budynku.
System zarządzania energią obniża także poziom zagrożenia pożarowego poprzez odcięcie od zasilania niepotrzebnych pod nieobecność gospodarzy urządzeń elektrycznych.
System zarządzania energią – korzyści
Celem zastosowania systemu HEMS jest przysporzenie właścicielowi domu lub mieszkania określonych profitów ekonomicznych. Skuteczne połączenie możliwości systemu z wydajnością fotowoltaiki pozwoli na wydajniejsze i bardziej racjonalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, przez co istnieje możliwość przyłączenia większej liczby odbiorników. Między innymi można w inteligentnym domu zastosować inteligentne ogrzewanie, które w odróżnieniu od swoich konwencjonalnych odpowiedników nie jest ani energochłonne, ani nie generuje ogromnych kosztów.
System zarządzania energią – korzyści:
- Wyższa efektywności energetyczna budynku;
- Zarządzanie przez sieć internetową zużyciem elektrycznej;
- Sterowanie inteligentną dystrybucją energii w zależności od wysokości jej produkcji oraz wielkości zapotrzebowania;
- Możliwość wyłączania zbędnych odbiorników prądu;
- Oszczędności na kosztach energii,
- Efektywniejsze wykorzystanie darmowej energii z OZE;
- Pełna kontrola działania urządzeń domowych.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawina poinformował w piśmie skierowanym do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o tym, że taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych mogą w 2023 roku wzrosnąć o 180%. W tej sytuacji każda kilowatogodzina zaoszczędzona ma ogromne znaczenie. System zarządzania energią pozwoli ograniczyć zużycie energii nawet do 40%. Czas podjąć stosowne działania.