System zarządzania energią w inteligentnym domu

Niepokojące sygnały o możliwych kłopotach z dostawami energii elektrycznej, a co za tym idzie rosnącymi cenami, skłaniają wszystkich do poszukiwania rozwiązań uniezależniających konsumentów od konwencjonalnych źródeł zasilania. Niedawna dyskusja na temat zmian sposobów rozliczania fotowoltaiki straciła na znaczeniu w obliczu perspektywy wyższych rachunków za prąd nawet o ponad 180%. W następstwie za instalacjami wykorzystującymi OZE idą systemy zarządzania energią, bez których trudno jest racjonalnie dystrybuować prąd do wszystkich odbiorników w domu.

 • System zarządzania energią – co to jest?
 • Czym charakteryzuje się system BMS?
 • Co oznacza skrót HEMS?
 • Jakie korzyści przynosi zastosowanie systemu zarządzania energią – HEMS?

System zarządzania energią – jakie daje możliwości? 

Spis treści

System zarządzania energią znany także jako HEMS (Home Energy Management), to platforma umożliwiająca kontrolę produkcji i zużycia energii w czasie rzeczywistym, a także ręczne bądź automatyczne sterowanie wykorzystaniem posiadanych zasobów.

HEMS przeznaczony jest do wykorzystywania w domach i mieszkaniach prywatnych. W ten sposób inwestor jest w stanie przekształcić obiekt budowlany w inteligentny dom lub inteligentne mieszkanie, jeśli instalacja będzie zamontowana w budynku wielorodzinnym.

Na potrzeby klientów instytucjonalnych (urzędy, sklepy, fabryki, biura itp.) przewidziano zastosowanie systemu BMS (Building Management System), jako dostosowanego do zarządzania wszelkimi procesami energetycznymi w obiektach wielkopowierzchniowych i wielokondygnacyjnych.

Jak działa domowy system zarządzania energią? 

Jednostka centralna HEMS pełni funkcję koordynacyjną i łącznikową w zakresie zbierania danych o wykorzystaniu energii elektrycznej i przekazywania ich do użytkownika. Niezbędne informacje zbierane są przez inteligentne przełączniki i czujniki światła, temperatury itd.

Kontrolę nad zużyciem energii przez poszczególne odbiorniki prądu zapewnia oprogramowanie HEMS. Moderuje ono wszystkie zebrane informacje oraz zapewnia łączność z właścicielem posiadłości. Z poziomu tabletu, laptopa lub smartfona jest on w stanie w dowolnym momencie wyłączać i włączać wybrane urządzenia, ograniczając w ten sposób zużycie energii w inteligentnym budynku.

System zarządzania energią obniża także poziom zagrożenia pożarowego poprzez odcięcie od zasilania niepotrzebnych pod nieobecność gospodarzy urządzeń elektrycznych.

System zarządzania energią – korzyści 

Celem zastosowania systemu HEMS jest przysporzenie właścicielowi domu lub mieszkania określonych profitów ekonomicznych. Skuteczne połączenie możliwości systemu z wydajnością fotowoltaiki pozwoli na wydajniejsze i bardziej racjonalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, przez co istnieje możliwość przyłączenia większej liczby odbiorników. Między innymi można w inteligentnym domu zastosować inteligentne ogrzewanie, które w odróżnieniu od swoich konwencjonalnych odpowiedników nie jest ani energochłonne, ani nie generuje ogromnych kosztów.

System zarządzania energią – korzyści:

 • Wyższa efektywności energetyczna budynku;
 • Zarządzanie przez sieć internetową zużyciem elektrycznej;
 • Sterowanie inteligentną dystrybucją energii w zależności od wysokości jej produkcji oraz wielkości zapotrzebowania;
 • Możliwość wyłączania zbędnych odbiorników prądu;
 • Oszczędności na kosztach energii,
 • Efektywniejsze wykorzystanie darmowej energii z OZE;
 • Pełna kontrola działania urządzeń domowych.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawina poinformował w piśmie skierowanym do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o tym, że taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych mogą w 2023 roku wzrosnąć o 180%. W tej sytuacji każda kilowatogodzina zaoszczędzona ma ogromne znaczenie. System zarządzania energią pozwoli ograniczyć zużycie energii nawet do 40%. Czas podjąć stosowne działania.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …