Układamy blachę trapezową ‒ poradnik dla początkujących

Montaż blachy trapezowej nie jest skomplikowany. Jednak by efekt był zadowalający, należy wcześniej wiedzieć, jak przygotować dach i jak układać arkusze trapezówki. Nie mniej istotny jest sposób montażu obróbek blacharskich. Sprawdź, jak to zrobić.

Przygotowanie dachu

Spis treści

Jest to pierwsza czynność, którą wykonuje ekipa dekarska, zanim na dachu pojawi się blacha trapezowa. Cena pokrycia nie należy do najwyższych, więc na jej zakup decyduje się z roku na rok coraz więcej osób. Jednak by trapezówka mogła służyć przez długie lata, trzeba ułożyć ją bezbłędnie. Po pierwsze ‒ na dachu nie może być żadnych wypukłości. Ekipy dekarskie często zaczynają od sprawdzenia właśnie tego elementu. Istotne jest, by powierzchnia połaci była płaska i równa. Minimalne nachylenie nie może być mniejsze niż 5 stopni. Gdy ten warunek zostanie spełniony, wówczas będziemy mieć pewność, że układanie blachy się uda. Oczywiście można nią pokryć także dach jednospadowy.

Gdy zamierzamy pokryć blachą trapezową budynek mieszkalny, połóżmy na powierzchni dachu folię przepuszczającą powietrze. Jeżeli na dachu znajdował się wcześniej inny rodzaj pokrycia, sprawdźmy koniecznie całą konstrukcję, czy nie ma na niej nierówności. Nawet jeśli je zauważymy, pamiętajmy, że dzięki podkładkom dystansującym możemy je wyeliminować. Nieco droższym rozwiązaniem będzie wymiana wadliwego elementu więźby dachowej.

Układanie blachy trapezowej

Gdy sprawdzimy geometrię dachu, możemy przystąpić do układania trapezówki. Aby ją zamontować, będziemy potrzebować okapu ‒ arkusze układajmy tak, by tworzyły z nim kąt prosty. Z kolei łaty umieśćmy prostopadle do bocznych krawędzi dachu i równolegle do okapu. Pamiętajmy, by trapezówkę zacząć układać w przeciwnym kierunku niż wieje wiatr. Arkusze dołączmy do łat, tak by znalazły się na dole fali. Uważajmy, by przez przypadek nie stanąć na fragmentach blachy trapezowej, których jeszcze nie przymocowaliśmy. Jeżeli chcemy samodzielnie układać pokrycie, wchodźmy na dach zawsze w obuwiu z miękką podeszwą. By nie uszkodzić tworzywa, miejmy ze sobą szczotkę, najlepiej z miękkim włosiem, by w razie potrzeby usunąć z dachu wszelkie zanieczyszczenia. W przeciwnym wypadku może się to skończyć powstaniem korozji i zniszczeniem blachy. Warto również zaopatrzyć się w lakier zaprawowy i pokryć nim miejsca, w których będziemy ciąć blachę.

Montaż obróbek blacharskich

Dachy z trapezówki, tak jak pozostałe rodzaje dachów, należy wyposażyć w obróbki blacharskie. Zanim położymy blachę, zamontujmy pas rynnowy i haki rynnowe. W przypadku dachów wielospadowych potrzebne będą również rynny koszowe. Dopiero po zamontowaniu tych obróbek i blachy możemy przystąpić do instalacji np. wiatrownicy, kalenicy i bariery śniegowej.

Kalenicę zamontujmy na ostatnim etapie montażu obróbek blacharskich. Poszczególne odcinki łączmy tak, by odległość pomiędzy nimi nie była mniejsza niż 50 cm. Tych samych wytycznych możemy trzymać się także podczas stawiania wiatrownicy.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …