W jaki sposób ocieplić poddasze użytkowe?

Nieocieplone poddasze wpływa na bilans cieplny całego domu. To właśnie przez dach z budynku wydostaje się spora część ciepłego powietrza. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom izolacyjnym zmniejszysz koszty ogrzewania domu, a inwestycja w ocieplenie poddasza zwróci się szybciej, niż myślisz.

Przestrzeń poddasza często bywa niezagospodarowana i spełnia funkcję magazynu do przechowywania nieużywanych przedmiotów. Ocieplając dach i wykonując odpowiednią aranżację poddasza, możesz zyskać ciekawe i funkcjonalne miejsce w swoim domu. 

Najlepszy materiał do izolacji poddasza

Spis treści

Mineralna wełna ursa to najlepszy wybór spośród wielu materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Spełnia wszystkie wymagania dotyczące norm budowlanych i jest materiałem łatwym w montażu.

Podczas izolacji poddasza należy pamiętać, że materiał izolacyjny ma zostać wciśnięty pomiędzy elementy konstrukcji dachu, tak by dokładnie wypełnić przestrzeń więźby dachowej i dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Nieprawidłowe wypełnienie może doprowadzić do powstawania mostków termicznych i wydostawania się ciepłego powietrza przez luki w izolacji. Może się wówczas okazać, że cała inwestycja nie miała większego sensu.

W przypadku ocieplenia poddasza płyty styropianowe są na straconej pozycji. Wynika to z ich struktury ‒ sztywne płyty musiałyby być docięte z niezwykłą starannością i dokładnością, żeby idealnie wpasowały się w kształt więźby. Poza tym nie ma pewności, czy twarda płyta nie pęknie podczas umieszczania w miejscu izolacji. Mechaniczne ocieplenie pianką lepiej sprawdza się w dużych obiektach, a poza tym jest nieco droższe niż wełna mineralna. Wydaje się więc, że to właśnie wełna stanowi najlepszy materiał do ocieplenia poddasza.

Jaka jest optymalna grubość izolacji poddasza?

Grubość warstwy izolacyjnej, jaką wybierzesz do poddasza, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim na etapie planowania ocieplenia powinieneś sprawdzić, ile miejsca możesz poświęcić na wykonanie izolacji. Weź przy tym pod uwagę konstrukcję więźby dachowej. Aby wykonywanie izolacji miało sens, należy wykonać warstwę o grubości powyżej 25 cm. Warto pamiętać, że zwiększenie grubości izolacji już o 10 cm może poprawić izolacyjność cieplną nawet o 40 procent.

Obecnie za najlepszy sposób wykonywania izolacji uznaje się podwójną lub potrójną warstwę wełny układaną na zakładkę. Dzięki temu ryzyko wystąpienia mostków termicznych zostaje ograniczone do minimum.

Izolacja przeciwwilgociowa ‒ gdzie ją układać?

Podczas ocieplania poddasza nie można zapominać o izolacji przeciwwilgociowej. Powinna ona być trwała i szczelna, ponieważ namoknięta struktura wełny nie spełnia już swojej funkcji. Zanim ułożysz pierwszą warstwę wełny, upewnij się, czy izolacja od strony dachu nie jest uszkodzona. Dobrym pomysłem będzie ułożenie folii izolacyjnej na ostatniej warstwie wełny jeszcze przed ułożeniem podbitki. Ochroni to przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza pomieszczenia w głąb izolacji.

More Articles for You

Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc …

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność …

Czym pomalować meble kuchenne?

Odpowiednia farba do mebli kuchennych pozwoli nadać im drugie życie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i na co zwrócić uwagę …

Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, …

Warsztat stolarski – co będzie przydatne?

Obróbka drewna wymaga użycia solidnego sprzętu, który znacznie ułatwi przebieg prac. Przy pomocy profesjonalnych narzędzi stolarskich będziemy mogli sprawnie i …