W jakich przypadkach warto zdecydować się na blachodachówkę zamiast dachówki tradycyjnej?

Blachodachówka to tańsza alternatywa dla tradycyjnej dachówki ceramicznej. Wybór pokrycia dachowego oczywiście nie musi być podyktowany wyłącznie atrakcyjniejszą ceną – czasem blachodachówka to korzystniejsze rozwiązanie ze względu na konstrukcję samego dachu. W jakich przypadkach sprawdzi się ona lepiej?

Osłabiona więźba dachowa

Tradycyjna dachówka ceramiczna jest znacznie cięższa niż blachodachówka, a co za tym idzie, konstrukcja dachu musi być solidna, aby wytrzymać niemałe obciążenie. Same dachówki ważą od 30 do 70 kg/m², a oprócz tego należy doliczyć jeszcze ciężar łat i kontrłat, czyli dodatkowe 15 kg/m², co w sumie daje od 45 do 85 kg/m². Blachodachówka jest znacznie lżejsza, bo waży od 2 do 6 kg/m², ale trzeba dodać jeszcze ruszt z łat i kontrłat niezbędny do jej montażu – ok. 15 kg/m². Decydując się na to rozwiązanie należy więc wziąć pod uwagę, że obciążenie więźby dachowej będzie wynosiło w sumie od 18 do 21 kg/m². Przy projektowaniu nowego domu z dachem krytym dachówkami architekt na pewno uwzględni odpowiednią nośność więźby. Jeśli jednak poszycie zmieniane jest na już stojącym budynku, może okazać się, że więźba jest zbyt słaba, a wówczas blachodachówka będzie lepszym rozwiązaniem.

Stromy lub płaski dach

Wybierając pokrycie dachowe warto zwrócić uwagę również na sposób jego montażu. Blachodachówkę zazwyczaj mocuje się na ruszcie wykonanym z kontrłat i łat za pomocą specjalnych wkrętów uszczelniających. Ten materiał doskonale nadaje się do pokrycia dachów o kącie nachylenia od 9 do nawet 90º. Tradycyjne dachówki ceramiczne mocowane są do łat za pomocą klamer, spinek albo miedzianego drutu, przy czym każdą z nich trzeba przytwierdzić (wyjątkiem są dachówki zakładkowe – tu mocowane są dachówki skrajne, a także co piąta lub co trzecia dachówka w rzędzie).

Sprawdź także:  Dlaczego warto kupić drewniany stół?

Zaleca się stosowanie takiego pokrycia dachowego przy spadku powyżej 22 º. Chociaż możliwe jest wykorzystanie dachówek ceramicznych również na powierzchniach o większym stopniu nachylenia, ze względu na konieczność mocowania każdej z nich wykonanie takiego pokrycia staje się bardzo pracochłonne. Przy bardziej płaskich dachach z kolei konieczne jest wykonanie z desek bądź płyt drewnopodobnych sztywnego poszycia i zabezpieczenie go folią dachową lub papą.

Zmniejszenie kosztów

Inwestor szukający korzystnych pod względem finansowym, a zarazem estetycznych pokryć dachowych powinien zastanowić się nad blachodachówką. Ponieważ jest ona łatwiejsza w montażu, zwłaszcza na dachach o prostych kształtach, za robociznę zazwyczaj płaci się mniej niż w przypadku mocowania dachówek. Warto przy tym wspomnieć, że blachodachówkę oraz blachy trapezowe układa się też znacznie szybciej. Oczywiście niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego wybierając poszycie dachowe z blachy należy kierować się nie tylko kosztami i wyglądem blachodachówki, ale też jej parametrami. Najrozsądniej jest wybrać materiał z jak najdłuższym czasem gwarancji, co świadczy o jego solidności – więcej na https://www.komponentybudowlane.pl/blachy/blachodachowka/.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …