5 pomysłów na piękne ozdoby na choinkę świąteczną

Nim się obejrzymy będą święta Bożego Narodzenia. Większość z nas, nie wyobraża sobie tego wyjątkowego w roku czasu bez choinki. Przystrojone drzewko, wprowadza niezwykłą atmosferę i sprawia, że każdy z nas, przynajmniej na kilka dni, znowu czuje się jak dziecko. Choinka świąteczna – bez względu na to, czy jest to jodła kaukaska, świerk kłujący, świerk Conica czy świerk Kaibab – nie istnieje bez odpowiednich dekoracji. Na jakie ozdoby na choinkę postawić, aby wyczarować drzewko, które zachwyci każdego? Sprawdźmy!

Choinka świąteczna – skąd wziął się ten zwyczaj?

Spis treści

Teorii mówiących o tym, skąd pochodzi zwyczaj przystrajania drzewka na Boże Narodzenie jest wiele. Większość badaczy zgodna jest jednak co do tego, że najstarsze informacje mówiące o ozdabianiu drzew w tym okresie pochodzą z XV i XVI wieku z terenu Alzacji. Wówczas mieszkańcy tych terenów w okresie świąt ustawiali w domach drzewka iglaste, na których wieszali małe jabłka, ciastka, a także własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru.

Bardzo długo Kościół krytykował te zwyczaje, traktując je jako pogańskie. Jeszcze w XVI wieku ozdobioną choinkę można było spotkać tylko w nielicznych bogatych domach. Z czasem zwyczaj ten zaczął się rozprzestrzeniać. Jego ogromnym popularyzatorem był Marcin Luter – ojciec reformacji. Do Polski tradycja ubierania drzewka na Boże Narodzenie przywędrowała razem z niemieckimi protestantami.

Jakie drzewko wybrać?

Choinka świąteczna to drzewo iglaste. Obecnie w sprzedaży znaleźć można również drzewka, z których każde – jeśli tylko jest odpowiednio przystrojone – prezentuje się pięknie. Jodła wybierana jest chętnie przez osoby, które mogą sobie pozwolić na zakup droższego drzewka. Nie obsypuje się, jest dość trwała, ale niestety nie pachnie.

Jeśli zależy nam na wyjątkowym zapachu, który długo będzie unosił się w mieszkaniu, warto postawić na świerk kłujący bądź świerk Kaibab. Niestety, zarówno świerk kłujący zielony, jak i świerk Kaibab nie są zbyt trwałe.

Ci, którzy chcą mieć choinkę świąteczną, ale nie mają na nią zbyt wiele miejsca, mogą zdecydować się na miniaturowy świerk Conica. Wprawdzie nie pachnie, ale przystrojony prezentuje się pięknie.

Kliknij tutaj i sprawdź cudowne świerki o zróżnicowanych wysokościach w Internetowym Sklepie Ogrodniczym PodkarpackieSady.pl.

Ozdoby na choinkę: 1 – własnoręcznie upieczone pierniki!

Własnoręcznie upieczone pierniki jako ozdoby choinkowe

Miłośnicy tradycyjnych ozdób świątecznych powinni pokusić się o samodzielne upieczenie pierników na choinkę. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne wykrawaczki o różnych kształtach, upiec pierniki, pamiętając o dziurce na nitkę, a następnie ozdobić je lukrem. Takie ozdoby na choinkę prezentują się szczególnie pięknie w połączeniu z jabłkami, które wcześniej można obtoczyć w rozkłóconym białku i miałkim cukrze. Tak ozdobione jabłka będą wyglądały jak oprószone śniegiem.

Ozdoby na choinkę: 2 – zawieszki z szyszek

Ci, którzy lubią choinkę w stylu ekologicznym z pewnością będą zachwyceni zawieszkami wykonanymi ze znalezionych w lesie szyszek. Duże szyszki trzeba wcześniej dobrze wysuszyć, dzięki czemu ich łuski się otworzą. Następnie w górnej części przyklejamy nitkę, za pomocą której szynkę będzie można powiesić na choince.

Ukrywamy ją pod ozdobną kokardą. Aby szyszki były bardziej dekoracyjne i miały bardziej świąteczny charakter, można posmarować je bezbarwnym klejem, a następnie delikatnie oprószyć brokatem. W świetle choinkowych lampek będą one pięknie się mienić.

Ozdoby na choinkę: 3 – plasterki pomarańczy

Plasterki pomarańczy to chyba najprostszy sposób na własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Wystarczy kilka dni przed dniem, w którym zamierzamy ubierać choinkę pokroić pomarańczę w plastry, a następnie ułożyć je na grzejniku. Wysuszone nawlekamy na ładną wstążkę i wieszamy na choince. To dekoracja nie tylko ładna, ale również bardzo aromatyczna.

Ozdoby na choinkę: 4 – bombki

Każda choinka świąteczna – czy będzie to jodła kaukaska, czy świerk Kaibab – musi je na sobie mieć. Bombki – bo właśnie o nich mowa – oferuje między innymi dobry internetowy sklep ogrodniczy. Szeroki wybór wzorów, kolorów i wielkości sprawia, że każdy znajdzie bombki idealnie wpisujące się w indywidualną wizję świątecznego drzewka. Najbardziej tradycyjne bombki to te mające okrągły kształt. Dużą popularnością cieszą się jednak również tak zwane formówki. Mogą one mieć kształt bałwanków, samochodów, zwierzątek. Słowem wszystkiego, co przyszło do głowy producentowi.

Ozdoby na choinkę: 5 – szydełkowe gwiazdki, aniołki i dzwoneczki

Ci, którzy umieją robić na szydełku, mogą pokusić się o samodzielne wykonanie szydełkowych:

  • gwiazdek,
  • aniołków,
  • dzwoneczków.

Ci, którzy takiej umiejętności nie posiadają mogą zakupić gotowe ozdoby na choinkę. Prezentują się one pięknie bez względu na rodzaj drzewka. Mogą sięgnąć po nie ci, którzy w roli choinki mają jodłę kaukaską, świerk kłujący zielony, a nawet świerk Conica.

Choinka świąteczna może być ozdobiona rozmaitymi zabawkami, bombkami, ciasteczkami, cukierkami, a nawet jabłkami. Tylko od naszej fantazji zależy, jak zdecydujemy się przystroić nasze drzewko. Zabawki możemy wykonać własnoręcznie bądź pokusić się o ich zakup.

Źródła:

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …