5 pomysłów na piękne ozdoby na choinkę świąteczną

Nim się obejrzymy będą święta Bożego Narodzenia. Większość z nas, nie wyobraża sobie tego wyjątkowego w roku czasu bez choinki. Przystrojone drzewko, wprowadza niezwykłą atmosferę i sprawia, że każdy z nas, przynajmniej na kilka dni, znowu czuje się jak dziecko. Choinka świąteczna – bez względu na to, czy jest to jodła kaukaska, świerk kłujący, świerk Conica czy świerk Kaibab – nie istnieje bez odpowiednich dekoracji. Na jakie ozdoby na choinkę postawić, aby wyczarować drzewko, które zachwyci każdego? Sprawdźmy!

Choinka świąteczna – skąd wziął się ten zwyczaj?

Teorii mówiących o tym, skąd pochodzi zwyczaj przystrajania drzewka na Boże Narodzenie jest wiele. Większość badaczy zgodna jest jednak co do tego, że najstarsze informacje mówiące o ozdabianiu drzew w tym okresie pochodzą z XV i XVI wieku z terenu Alzacji. Wówczas mieszkańcy tych terenów w okresie świąt ustawiali w domach drzewka iglaste, na których wieszali małe jabłka, ciastka, a także własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru.

Bardzo długo Kościół krytykował te zwyczaje, traktując je jako pogańskie. Jeszcze w XVI wieku ozdobioną choinkę można było spotkać tylko w nielicznych bogatych domach. Z czasem zwyczaj ten zaczął się rozprzestrzeniać. Jego ogromnym popularyzatorem był Marcin Luter – ojciec reformacji. Do Polski tradycja ubierania drzewka na Boże Narodzenie przywędrowała razem z niemieckimi protestantami.

Jakie drzewko wybrać?

Choinka świąteczna to drzewo iglaste. Obecnie w sprzedaży znaleźć można również drzewka, z których każde – jeśli tylko jest odpowiednio przystrojone – prezentuje się pięknie. Jodła wybierana jest chętnie przez osoby, które mogą sobie pozwolić na zakup droższego drzewka. Nie obsypuje się, jest dość trwała, ale niestety nie pachnie.

Jeśli zależy nam na wyjątkowym zapachu, który długo będzie unosił się w mieszkaniu, warto postawić na świerk kłujący bądź świerk Kaibab. Niestety, zarówno świerk kłujący zielony, jak i świerk Kaibab nie są zbyt trwałe.

Ci, którzy chcą mieć choinkę świąteczną, ale nie mają na nią zbyt wiele miejsca, mogą zdecydować się na miniaturowy świerk Conica. Wprawdzie nie pachnie, ale przystrojony prezentuje się pięknie.

Kliknij tutaj i sprawdź cudowne świerki o zróżnicowanych wysokościach w Internetowym Sklepie Ogrodniczym PodkarpackieSady.pl.

Ozdoby na choinkę: 1 – własnoręcznie upieczone pierniki!

Własnoręcznie upieczone pierniki jako ozdoby choinkowe

Miłośnicy tradycyjnych ozdób świątecznych powinni pokusić się o samodzielne upieczenie pierników na choinkę. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne wykrawaczki o różnych kształtach, upiec pierniki, pamiętając o dziurce na nitkę, a następnie ozdobić je lukrem. Takie ozdoby na choinkę prezentują się szczególnie pięknie w połączeniu z jabłkami, które wcześniej można obtoczyć w rozkłóconym białku i miałkim cukrze. Tak ozdobione jabłka będą wyglądały jak oprószone śniegiem.

Ozdoby na choinkę: 2 – zawieszki z szyszek

Ci, którzy lubią choinkę w stylu ekologicznym z pewnością będą zachwyceni zawieszkami wykonanymi ze znalezionych w lesie szyszek. Duże szyszki trzeba wcześniej dobrze wysuszyć, dzięki czemu ich łuski się otworzą. Następnie w górnej części przyklejamy nitkę, za pomocą której szynkę będzie można powiesić na choince.

Ukrywamy ją pod ozdobną kokardą. Aby szyszki były bardziej dekoracyjne i miały bardziej świąteczny charakter, można posmarować je bezbarwnym klejem, a następnie delikatnie oprószyć brokatem. W świetle choinkowych lampek będą one pięknie się mienić.

Ozdoby na choinkę: 3 – plasterki pomarańczy

Plasterki pomarańczy to chyba najprostszy sposób na własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe. Wystarczy kilka dni przed dniem, w którym zamierzamy ubierać choinkę pokroić pomarańczę w plastry, a następnie ułożyć je na grzejniku. Wysuszone nawlekamy na ładną wstążkę i wieszamy na choince. To dekoracja nie tylko ładna, ale również bardzo aromatyczna.

Ozdoby na choinkę: 4 – bombki

Każda choinka świąteczna – czy będzie to jodła kaukaska, czy świerk Kaibab – musi je na sobie mieć. Bombki – bo właśnie o nich mowa – oferuje między innymi dobry internetowy sklep ogrodniczy. Szeroki wybór wzorów, kolorów i wielkości sprawia, że każdy znajdzie bombki idealnie wpisujące się w indywidualną wizję świątecznego drzewka. Najbardziej tradycyjne bombki to te mające okrągły kształt. Dużą popularnością cieszą się jednak również tak zwane formówki. Mogą one mieć kształt bałwanków, samochodów, zwierzątek. Słowem wszystkiego, co przyszło do głowy producentowi.

Ozdoby na choinkę: 5 – szydełkowe gwiazdki, aniołki i dzwoneczki

Ci, którzy umieją robić na szydełku, mogą pokusić się o samodzielne wykonanie szydełkowych:

  • gwiazdek,
  • aniołków,
  • dzwoneczków.

Ci, którzy takiej umiejętności nie posiadają mogą zakupić gotowe ozdoby na choinkę. Prezentują się one pięknie bez względu na rodzaj drzewka. Mogą sięgnąć po nie ci, którzy w roli choinki mają jodłę kaukaską, świerk kłujący zielony, a nawet świerk Conica.

Choinka świąteczna może być ozdobiona rozmaitymi zabawkami, bombkami, ciasteczkami, cukierkami, a nawet jabłkami. Tylko od naszej fantazji zależy, jak zdecydujemy się przystroić nasze drzewko. Zabawki możemy wykonać własnoręcznie bądź pokusić się o ich zakup.

Źródła:

More Articles for You

Jakie okna do domu wybrać?

Jakie okna do domu wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajami dostępnych na …

Wszystko, co należy wiedzieć o wymianie okien

Wiele osób zastanawia się, czy okna w ich mieszkaniu powinny zostać już wymienione, czy też można jeszcze trochę poczekać. Istnieje …

W jaki sposób dobrać fotel młodzieżowy do biurka nastolatka?

Dziecko im starsze, tym więcej czasu spędza przy biurku, ucząc się, odrabiając lekcje. Rolą rodzica jest dopasować tak wszystkie elementy …

Jakie meble młodzieżowe są polecane?

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby, również w kwestii umeblowania pokoju. Na szczęście producenci oferują meble młodzieżowe, które …

Historia Dnia Matki

Każdy naród ma swoje święta. Dotyczą one ważnych wydarzeń historycznych lub obrzędów związanych z religią. Istnieją też święta, które zapisały …

Chodniki na metry – kilka istotnych wzmianek

Obecnie opcja taka jak chodniki na metry, to rzecz jasna standard. Mowa tu konkretnie o tym, że fabryki wytwarzają konkretną …