Argentyna – kraj ekstremalnego piękna

Argentyna to ogromny i niezwykle różnorodny kraj rozciągający się od gorącej, tropikalnej północy po subantarktyczne regiony na południu. Zwiedzających przyciągają przede wszystkim oszałamiające cuda natury z przepięknymi górami, plażami i malowniczymi lodowcami, ale znaleźć tu można także bogate dziedzictwo kulturowe, architektoniczne i artystyczne. Argentyna to państwo stworzone przede wszystkim przez imigrantów, które czerpało wpływy z całego świata.

Wycieczka do Argentyny nie należy do najłatwiejszych do zaplanowania ze względu na dużą odległość od Polski. Państwo jest tak ogromne, że nie da się zobaczyć w krótkim czasie największych atrakcji turystycznych, a jest ich naprawdę wiele. Argentyna jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i górskiej turystyki. Na jej terenie znajduje się aż 36 parków narodowych, a prawie całą zachodnią część od północnego do południowego krańca zajmują Andy. To właśnie tutaj leży najwyższy szczyt całego kontynentu o nazwie Aconcagua.

Kilka faktów na temat Argentyny

Spis treści

Argentyna znajduje się w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej i jest ósmym co do wielkości państwem na świecie. Hiszpanie przybyli tutaj po raz pierwszy w 1516 roku i rządzili przez 300 lat. Kiedy Napoleon podbił dużą część Europy, mieszkańcom Argentyny udało się całkowicie przejąć kontrolę nad kolonią. Doprowadziło to do uzyskania niepodległości w 1816 roku. Kraj bardzo szybko się rozwijał i na początku XX wieku należał już do 10 najbogatszych państw na świecie. Przybywało tam coraz więcej imigrantów z różnych zakątków Europy. Do dzisiaj Argentyna uważana jest za najbardziej europejskie państwo w Ameryce Południowej. W przeciwieństwie do innych krajów Ameryki Łacińskiej niemal 97% Argentyńczyków pochodzi z Europy. Szacuje się, że ponad połowa obywateli ma korzenie włoskie. Do dzisiaj widać to w ich stylu życia i zwyczajach np. żywieniowych. W kraju nie brakuje też Polonii, a liczba Argentyńczyków polskiego pochodzenia wynosi około 450 tysięcy.

Jakie są inne ciekawostki o Argentynie? Nazwa państwa wzięła się od łacińskiego słowa „argentum”, które oznacza „srebro”, a związane jest to z legendą o wielkich złożach srebra, które miały się znajdować w górach. Nigdy jednak ich nie odnaleziono. Argentyna jest także ojczyzną tanga. Słynny na całym świecie taniec towarzyski powstał na początku XX wieku. Dzisiaj w Buenos Aires działa setki szkół tańca, a na ulicach miasta często odbywają się darmowe pokazy.

Co warto zobaczyć?

Wodospady Iguazú

Wodospady Iguazú znajdują się w północnej części Argentyny na granicy z Brazylią i objęte są ochroną światowego dziedzictwa UNESCO. W obu krajach wodospady otoczone są przez parki narodowe, które mieszczą się w klimacie subtropikalnym, gdzie temperatury dochodzą nawet do 40°C. To jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w całej Ameryce Południowej. Liczba wodospadów wynosi około 270, ale ich ilość zmienia się w zależności od sezonu. Różnią się też wysokością, a najwyższe osiągają aż 80 metrów. Odwiedzający mają możliwość obserwować oszałamiające wodospady z wielu utworzonych punktów widokowych.

Buenos Aires

To jest z najatrakcyjniejszych i największych miast kontynentu południowoamerykańskiego, które nazywane jest często „Paryżem Południa”. Miasto zachwyca zwiedzających starymi kolonialnymi budynkami, galeriami sztuki i licznymi muzeami. W Buenos Aires koniecznie trzeba zobaczyć La Boca. To niezwykle kolorowa dzielnica z artystyczną atmosferą. Najsłynniejsza uliczka tej części miasta o nazwie Caminito posiada charakterystyczne kolorowe domy i liczne rzeźby. Można tam również oglądać pokazy tanga i dzieła argentyńskich artystów.

Półwysep Valdes

Jest to jedno z najciekawszych miejsc argentyńskiej Patagonii. Półwysep leży w środkowo-wschodniej części kraju i otoczony jest z jednej strony dwiema zatokami, które słyną z dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych ze względu na silne wiatry. Zatoka zdobyła również sławę ze względu na liczne wieloryby, które prawie każdego dnia wielokrotnie wynurzają się spod powierzchni wody, aby nabrać powietrza. Podczas wycieczek po półwyspie można również podziwiać pingwiny i słonie morskie, a szczęściarze mogą trafić na orki. 

Park Narodowy Los Glaciares

Park Narodowy Los Glaciares mieści się w południowej części Argentyny przy granicy z Chile. Główną atrakcją parku są jeziora i lodowce jak Perito Moreno. Ten masywny lodowiec o długości około 30 kilometrów jest trzecim co do wielkości rezerwuarem słodkiej wody na świecie. Park Los Glaciares słynie także z licznych szytów górskich powyżej 3 tysięcy m n.p.m. Jednym ze szczytów jest Monte Fitz Roy o wysokości 3359 metrów z niezwykle piękną górą na granicy z Chile, która jest trudniejsza do zdobycia niż najwyższy szczyt na świecie – Mount Everest.

Ushuaia

 Innym popularnym miejscem na południowym krańcu Argentyny jest miasto Ushuaia, które słynie z tego, że jest najdalej wysuniętym na południe miastem na świecie. Ushuaia założone zostało na początku XX wieku jako kolonia karna, a dzisiaj to jeden z punktów wypadowych wycieczek na Antarktydę i wokół Przylądka Horn. Miasto otoczone jest wyjątkowym krajobrazem gór, morza i lodowców. Do najsłynniejszych atrakcji tego miejsca należy latarnia morska San Juan de Salvamento zbudowana w 1884 roku, Muzeum Morskie oraz Muzeum Końca Świata z eksponatami dotyczącymi historii naturalnej regionu i życia tutejszych mieszkańców.  

More Articles for You

Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc …

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność …

Czym pomalować meble kuchenne?

Odpowiednia farba do mebli kuchennych pozwoli nadać im drugie życie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i na co zwrócić uwagę …

Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, …

Warsztat stolarski – co będzie przydatne?

Obróbka drewna wymaga użycia solidnego sprzętu, który znacznie ułatwi przebieg prac. Przy pomocy profesjonalnych narzędzi stolarskich będziemy mogli sprawnie i …