Czym jest toaleta kompostująca?

Niezaprzeczalnie jednym z ciekawszych rozwiązań ekologicznych, dostępnych w obecnych czasach jest zamontowanie w domostwie toalety kompostującej. Nie zajmują dużo miejsca, nie wymagają generalnego remontu przed jej instalacją, są za to bardzo łatwe w użytkowaniu, Można ją eksploatować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.

Gdzie stosuje się toalety kompostujące?

Należą do coraz popularniejszym wyborów wyposażenia łazienek właścicieli działek i domków letniskowych. W większości dostępnych modeli toaleta kompostująca nie wymaga dostępu do wody ani energii elektrycznej. Jej działanie nie jest skomplikowane, opiera się na separacji zawartości otrzymanej na części stałe i płynne.

Istnieją warianty toalet kompostujących, z możliwością połączenia ich z domowym systemem ściekowym, odprowadzającym ciecz lub z łatwym w wymianie i opróżnieniu kanistrem, do którego ciecz może trafić. Toalety kompostujące są wyposażone w technologię energooszczędnej wentylacji, eliminującą wszystkie zapachy i wilgoć. Zbiornik z częścią stałą, bez najmniejszego problemu może zostać wykorzystany jako nawóz. Może zostać także używana jako sposób kompostowania odpadów pochodzących z całego gospodarstwa domowego, pomagając zaoszczędzić pieniądze i powstrzymuje zepsute produkty przed zmarnowaniem.

Jak działa toaleta kompostująca?

Nie każda toaleta kompostująca opiera swoje procesy na rozdzielaniu zawartości. Niektóre rodzaje, wymagające już energii elektrycznej do funkcjonowania, działają na zasadzie zamrażania odpadów, zatrzymując aktywność mikrobiologiczną. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z niej jest równoznaczne z odczuwaniem temperatury -15°C. Toaleta została zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić użytkownikowi jak najwyższy stopień komfortu. Wprowadzono rozwiązanie, niepozwalające na bezpośrednie odczucie zimna. Dzieje się to dzięki blokadzie cieplnej, tworzonej przez skraplające się powietrze.

Ile kosztuje toaleta kompostująca?

Ceny toalet kompostujących nie są wysokie, wahają się od 1500 do 6000 zł. Toaletę kompostującą najlepiej dobrać pod względem własnych potrzeb, preferencji i możliwości instalacyjnych.

Toalety kompostujące funkcjonują na rynku już od ponad 25 lat, biorąc pod uwagę zarówno potrzeby klientów, jak i misję, jaką jest ochrona środowiska. Dostosowuje się w ten sposób do wymagań władz lokalnych. Toalety kompostujące niezaprzeczalnie przyczyniły się do poprawienia standardów toalet w ogródkach działkowych na polskim rynku, właśnie dzięki uniezależnianiu ich od systemu kanalizacyjnego.

Sprawdź także:  Ogród z meblami – inspiracje aranżacyjne

Nagromadzony nawóz w zbiorniku wymieszany z ziemią kompostuje się pod pokrywą przez 6 miesięcy. Długość napełniania zbiornika jest uzależniona od indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego, a także ilości obecnych w nim osób. Średnia częstotliwość wymiany zawartości zbiornika waha się w okolicy trzech do sześciu tygodni, przy przyjętym użytkowaniu produktu cztery razy dziennie. Korzystanie z toalety kompostującej musi odbywać się jedynie w pozycji siedzącej, która, pod wpływem ciężaru ciała, uaktywnia jej funkcje.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …