Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc cieszyć się wiosennymi, a za moment także letnimi chwilami, warto zadbać o meble ogrodowe. Po zimie często wymagają one renowacji oraz zabezpieczenia na kolejny sezon użytkowania. Do takiej pracy przydatna będzie dobra lakierobejca. Kolory mebli z naturalnych materiałów zostaną pięknie podkreślone. W tym artykule opisujemy, czym jest lakierobejca, jakie są jej zalety i jak ją stosować, aby efekt końcowy był satysfakcjonujący.

Czym jest lakierobejca?

Lakierobejca to specjalny rodzaj farby, której zadaniem jest ochrona drewna przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć, promieniowanie UV czy działanie grzybów i pleśni. Ma także za zadanie podkreślić naturalne piękno drewna oraz nadać mu pożądany kolor i wykończenie. W przeciwieństwie do tradycyjnej farby, lakierobejca nie kryje całkowicie struktury drewna, dzięki czemu można w pełni docenić jego urodę. Produkt ten jest świetnie nadaje się do malowania mebli ogrodowych, drzwi, okien, drewnianych ogrodzeń, bram, boazerii, altanek, domków letniskowych i wielu innych elementów z naturalnego materiału.

Jakie są najważniejsze cechy dobrej lakierobejcy?

Istnieje kilka cech, które powinna posiadać każda lakierobejca. Kolory naturalnych elementów będą wtedy pięknie podkreślone, a konstrukcja dobrze zabezpieczona. Ważna jest m.in. odporność na czynniki atmosferyczne – działanie promieniowania UV, deszczu czy niskich temperatur. Dobra lakierobejca musi skutecznie chronić drewno przed wilgocią i zapobiegać powstawaniu pleśni. Ponadto powinna być odporna na uderzenia mechaniczne oraz zarysowania. Dzięki temu naturalny materiał będzie kompleksowo zabezpieczony. Pożądanymi cechami lakierobejcy są również te znane z innych produktów do malowania, czyli łatwa aplikacja i dobra wydajność.

W jaki sposób stosować lakierobejcę?

Aplikacja lakierobejcy na meble ogrodowe jest stosunkowo prosta, ale wymaga odrobiny staranności i przestrzegania podstawowych zasad. Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić i przeszlifować powierzchnię mebli, aby usunąć zanieczyszczenia, stare ślady farby, a także drobne nierówności i zadrapania. Jeśli na powierzchni drewna pojawiła się pleśń lub grzyb, należy ją usunąć specjalnym preparatem. Warto pamiętać, że nigdy niemalowane elementy należy najpierw zagruntować.

Sprawdź także:  Ogród z meblami – inspiracje aranżacyjne

Do aplikacji najlepiej używać pędzla o naturalnym miękkim włosiu, który pozwoli na równomierne i precyzyjne rozprowadzenie lakierobejcy na całej powierzchni. Przed użyciem produkt należy dobrze wymieszać. W przypadku prac renowacyjnych na meblach ogrodowych wystarczy nanieść 1-2 warstwy, ale jeśli dany element jest mocno narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych, można zaaplikować 3 warstwę. Malować w suchy, ciepły i bezwietrzny dzień.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …