Etapy budowy domu

Dom jednorodzinny ma wiele zalet. Zazwyczaj jest większy niż mieszkanie, wygodniejszy i daje poczucie bycia u siebie.  Powiedzenie „jestem w swoim domu” nabiera realnego wymiaru. Wokół domu jest działka, którą można zagospodarować w dowolny sposób: stworzyć ogród, postawić garaż, wygospodarować miejsce do wypoczynku. Większość Polaków przyznaje, że chciałoby mieszkać we własnym domu i decyduje się na budowanie domu.

Niezbędne formalności

Spis treści

Budowa domu krok po kroku to poważne zadanie logistyczne i finansowe.  Ilość formalności to pierwszy test sprawdzający ile człowiek ma zapału, aby wybudować dom. Budowanie domu to wielki wydatek. Żeby rozpocząć choćby załatwianie formalności związanych z przyszłym domem trzeba zdobyć pieniądze, czyli pozytywnie przejść weryfikację kredytową i uzyskać kredyt. Pierwszym krokiem do wymarzonego domu jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego i wybór działki budowlanej. Należy zwrócić uwagę na to, czy jej lokalizacja odpowiada potrzebom inwestora  w sferze funkcjonalności: dojazd do pracy, odległość do sklepów, ośrodków zdrowia, przedszkola i szkoły i innych punktów usługowych. Aby dokonać dobrego wyboru działki budowlanej, warto sprawdzić wpis w księdze wieczystej i upewnić się, że na działce nie ciąży hipoteka, ponieważ dług wraz z gruntem przechodzi na kupującego. Kolejnym etapem podczas budowy domu krok po kroku jest wybór projektu i załatwienie pozwolenia na budowę. Następnie należy zatrudnić kierownika budowy i zgłosić rozpoczęcie prac.

Stan zerowy

Budowa budynku rozpoczyna się od ogrodzenia placu budowy i wytyczenia miejsca na dom na działce budowlanej. Na budowie domu krok po kroku został zainicjowany kolejny etap –  stworzenie fundamentów (od podstaw), piwnicy, wszelakich zabezpieczeń, postawienie ścian nośnych, rozprowadzenie kanalizacji, wylewanie podłogi na gruncie. Nasz wymarzony dom powoli nabiera kształtów, ale do zakończenia budowy domu krok po kroku jeszcze daleka droga.

Stan surowy otwarty

To etap budowy domu krok po kroku na finiszu, którego budynek ma już zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne (ale bez ocieplenia), kominy, strop nad parterem, schody wewnętrzne żelbetowe, więźbę i pokrycie dachu.  Wszystkie wymienione powyżej prace trwają do 4 miesięcy,  o ile nie dojdzie do jakiś nieprzewidzianych zdarzeń.

Stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe

Na tym etapie budowy domu krok po kroku powstają ściany działowe pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz budynku, tynki wewnętrzne oraz wmontowuje się okna. Po zakończeniu tego etapu pozostają jedynie prace wykończeniowe, np.: zamontowanie instalacji grzewczej, wykończenie podłóg, montaż instalacji wodnej i armatury łazienkowej, ocieplenie dachu i osadzenie wszystkich drzwi.

Czas budowy domu zależy od wybranej technologii, wielkości budynku i konieczności wykonania dodatkowych prac na gruncie. Zwykle wynosi od roku do dwóch lat. Im budynek ma prostszą formę, tym tańsza jest jego budowa. Dom powinien być dostosowany do potrzeb przyszłych mieszkańców.

More Articles for You

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …

Listwy ledowe sufitowe: Kompleksowy przewodnik po oświetleniu LED w domu

Listwy ledowe sufitowe to nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe, które zdobywa coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Dzięki swojej funkcjonalności, estetyce oraz …

Markiza Australia – nowoczesność w prostym wydaniu

Markizy tarasowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się komfortem na swoim tarasie, ale także estetyczny …

W którym miesiącu najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego miesiąca na rozpoczęcie budowy domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ nie tylko na przebieg prac, ale …

Sztukateria: Tradycja i nowoczesność w zdobniczych detalach

Sztukateria dodaje nieograniczonych możliwości wyrażenia indywidualnego stylu i tworzenia atmosfery, która oddaje naszą osobowość. Jest to jedno z narzędzi, dzięki …