Zaparowane okna – co jest powodem?

Zawilgocenie szklanych powierzchni to zjawisko naturalne. Może powstać w kuchni lub łazience. Jest skutkiem skraplania pary wodnej, która powstaje nawet przy oddychaniu. Przy wilgotności powietrza przekraczającej 60% para pojawia się na szybach. Krople wody mogą pojawić się na oknie, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu wynosi powyższej 20 stopni. Sytuacji nie poprawia zbyt szczelna stolarka okienna. W wielu budynkach wentylacja również pozostawia wiele do życzenia i problem wilgoci pojawia się także na ścianach. Staje się zjawiskiem niebezpiecznym dla domowników.

Szczelne okna: wybawienie, czy kłopot?

Coraz lepsza jakość stolarki okiennej, jeżeli chodzi o jej szczelność, to z jednej strony ochrona przed uciekaniem ciepła, tworzenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, ale z drugiej strony zwiększone ryzyko powstawania wilgoci. Dawniej przez mniej szczelne okna świeże powietrze dostawało się do wnętrza mieszkania. W zimę było to bardzo niekorzystne zjawisko, bo zwiększało koszty ogrzewania mieszkania i szybciej wychładzało pomieszczenia. Plusem było niepojawianie się pary na szybach. Obecnie, aby zapobiegać parowaniu okien plastikowych od wewnątrz, producenci stolarki okiennej stosują mikrowentylację, która zmniejsza docisk skrzydła do ramy i pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniu. Fachowo nazywa się to rozszczelnieniem skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez ustawienie klamki okiennej. Jest przepływ powietrza bez wychładzania mieszkania.

Nawiewniki – nowoczesna wentylacja

Producenci stolarki okiennej rozumieją, jak dużym kłopotem dla klientów może być parowanie okien plastikowych od wewnątrz. Wprowadzają rozwiązania, które mają zapobiegać temu zjawisku bez otwierania okna w czasie mroźnej pogody. Jednym ze sposobów walki z parowaniem okien plastikowych od wewnątrz są nawiewniki montowane w górnej części okna, które umożliwiają wentylację bez wychładzania pomieszczeń. Standardowo montuje  się dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe. Ich zastosowanie polepsza mikroklimat w domu i zapobiega powstawaniu wilgoci.  Do kuchni i łazienki polecane są nawiewniki ciśnieniowe.

Sprawdź także:  Spokój i harmonia w sypialni

Para między szybami okna

O ile parowanie okien plastikowych od wewnątrz jest naturalnym zjawiskiem, o tyle para pomiędzy szybami wskazuje na problem z oknem. Oznacza, że doszło do rozszczelnienia pakietu, a okno straciło znaczną część właściwości termoizolacyjnych. Nie spełnia swojej funkcji, a para pogarsza walory estetyczne okna.  W takim wypadku zazwyczaj konieczna okazuje się wymiana okien.

Parowanie okien plastikowych od wewnątrz można zmniejszyć, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza w rejonie okien. Korzystne jest zamontowanie grzejników pod oknami. Kolejną zasadą zapewniającą komfort cieplny w mieszkaniu jest niesuszenie prania w domu. Jeżeli nie ma innej możliwości, to trzeba wybrać jedno pomieszczenie, w  którym będzie suszone pranie i pamiętać o częstszym jego wietrzeniu.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …