Żylistek – krzew dekoracyjny i łatwy w uprawie

Żylistek to krzew godnym uwagi. Wiele osób wychodzi z założenia, że wybierając rośliny do ogrodu, należy kierować się dwoma czynnikami: urodą i łatwością uprawy. Ogród powinien przede wszystkim cieszyć oko i być miejscem odpoczynku. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w pracach ogrodowych, to powinien wybierać rośliny niewymagające  zbytniej pielęgnacji ani  wysokiej jakości gleby, a wyglądające  dekoracyjnie. 

Kilka słów na temat tego, skąd pochodzi żylistek

Deutzia to naukowa nazwa popularnego krzewu, znanego jako żylistek. Jest to ozdobna roślina, która może pretendować do miana perły ogrodu. Kwitnie w ogrodach, parkach i zieleńcach. Występuje kilkadziesiąt odmian tej rośliny. Pochodzi z Azji i kwitnie od maja do czerwca, a niektóre odmiany mogą mieć kwiaty nawet do sierpnia. Kwiaty mają kształt gwiazdki, kolor biały lub różowy. Kwitnie obficie. Krzewy w zależności od odmiany osiągają wysokość od 80 do 400 cm. Żylistek znakomicie nadaje się na żywopłot.

Najpopularniejsze odmiany żylistka

Ogrodnicy najbardziej cenią kilka odmian tego obficie kwitnącego krzewu, np.: żylistek karbowany, wrzosowy, wysmukły, różowy, okazały, mieszańcowy. Odmiany różnią się okresem kwitnienia, wysokością krzewów i odcieniem kwiatów. Wszystkie są niezwykle śliczne i dekoracyjne. Do niewielkich przydomowych ogródków świetnie sprawdzą się odmiany charakteryzujące się niskim wzrostem, np.: żylistek wysmukły, mieszańcowy lub różowy. Dorastają zaledwie od 40 do 1,5m.

Żylistek – jak wygląda uprawa?

Detuzia to krzewy proste w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ani bardzo żyznych gleb. Znakomicie rosną nawet na glebach przeciętnych i umiarkowanie wilgotnych. Lubią stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Jego odporność na mróz jest średnia. Oznacza to , że może przymarznąć, ale bardzo szybko odbudowuje się. Najbardziej odporny na mróz jest żylistek wysmukły i dlatego jest jedną z najczęściej sadzonych odmian tego krzewu w Polsce.

Ogrodnicy radzą, aby na zimę żylistki okrywać gałązkami świerkowymi.  Cięcie wystarczy ograniczyć do usunięcia pędów suchych i uszkodzonych i przeprowadzać je po kwitnieniu. Co kilka lat, warto wykonać cięcie odmładzające. Żylistek ma płytki system korzeniowy i w okresie długotrwałej suszy powinno się go nawadniać. Jest to roślina odporna na choroby, choć może zostać zaatakowana przez mszyce, zwójki lub mączniaki.

W przypadku ataku szkodników należy usuwać zaatakowane liście i przeprowadzić oprysk chemiczny. Uprawa żylistka nie sprawia problemów nawet początkującym pasjonatom ogrodnictwa. Piękne kwiaty i to w dużych ilościach są nagrodą za czas poświęcony tej roślinie. Pod żylistkiem nie należy sadzić żadnych roślin, ponieważ mogą przegrać z nimi walkę o dostęp do wody.

Żylistki spełnią wymagania osób, które chcą mieć krzewy dające piękne kwiaty. Bez trudu znaleźć można odmiany pasujące do wielkości danego ogrodu. O łatwości adaptacji rośliny do środowiska świadczy fakt, że żylistek jest sadzony jako zieleń miejska. Jego popularność w Polsce jako krzewu ogrodowego systematycznie rośnie.

Żylistek – śliczny krzew ogrodowy

Wybór roślinności do ogrodu nie jest prostą sprawą. Ogród powinien mieć przemyślaną kompozycję i odpowiadać potrzebom właścicieli.  Miejsce relaksu jakim, jest ogród z pewnością zyska, kiedy posadzi się w nim chociaż jeden gatunek ozdobnego krzewu. Nie należy obawiać się dekoracyjnych krzewów w ogrodzie  – istnieją gatunki, które nie wymagają wielkich działań pielęgnacyjnych, a wyglądają ładnie i robią wrażenie dla wszystkich przebywających w ogrodzie. Jednym z krzewów, który spełnia powyższe wymagania, jest deutzia, zwana popularnie żylistkiem.

Wiele odmian: żylistek szorstki, wysmukły, strawberry fields czy żylistek różowy bądź mieszańcowy

Właściciele ogrodów poszukują roślin wyjątkowych, które zachwycają swoim wyglądem, a jednocześnie są łatwe w uprawie. Ważnym aspektem przy wyborze roślin ozdobnych do ogrodu jest czas kwitnienia – im dłuższy, tym lepiej, ponieważ piękny kwiatostan może cieszyć oko przez kilka tygodni. Jedną z najchętniej wybieranych roślin ozdobnych do ogrodu jest żylistek. Ma kilka odmian i śliczne wyglądający kwiatostan, a do tego kwitnie przez kilka miesięcy.

żylistek w ogrodzie
Uroczy, biały żylistek w ogrodzie

W zależności od odmiany, kwitnie od maja do sierpnia. W polskich ogrodach najchętniej uprawiane są następujące rodzaje żylistka:

  • żylistek wrzosowaty;
  • żylistek karbowany;
  • żylistek wysmukły;
  • żylistek mieszańcowy;
  • żylistek wrzosowy;
  • żylistek okazały;
  • żylistek szorstki.

Gatunki różnią się między sobą okresem kwitnienia, kolorem kwiatów i wielkością. Najmniejsze są żylistki mieszańcowe, różowe i wysmukłe, które osiągają wysokość od 0,5 do 1,5 metra.

Nietypową i ciekawą odmianą jest żylistek wysmukły Nikko, który jest idealny do niewielkich przydomowych ogrodów – osiąga zaledwie 40 cm wysokości, urocze białe kwiatki pojawiają się w czerwcu. 

Miła niespodzianka czeka właściciela jesienią, kiedy liści zmieniają swój kolor na czerwony. Miłośników dużych kwiatów na krzewach z pewnością ucieszy żylistek mieszańcowy, osiągający 1,5 metra wysokości. Mont Rose ma duże kwiaty, które w pąkach są ciemnoróżowe, potem jasnoróżowe, o średnicy około 2,5 cm. Kwitnie obficie w czerwcu, co wygląda atrakcyjnie. Kwiaty żylistka różowego są purpuroworóżowe, wewnątrz białe, zebrane w wiechy, pojawiające się od maja do czerwca.

Wysokie odmiany żylistka

W dużych ogrodach znakomicie prezentują się wysokie odmiany żylistka: karbowany i szorstki, które dorastają do 4 metrów wysokości i obficie kwitną. Krzewy przykuwają wzrost ładnym kształtem i gęstością kwiatostanu. Jego pędy aż uginają się od kwiatów. Są prawdziwą ozdobą ogrodu. Odmiana Plena ma delikatnie wybarwione kwiaty na różowo, co przy ich obfitości wygląda bardzo dekoracyjnie.

Rozmnażanie krzewu żylistka

Żylistek mogą sadzić w ogrodach nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Roślina nie ma wielkich wymagań glebowych – rośnie na glebach średnio zwięzłych przewiewnych, próchnicznych i dostatecznie wilgotnych. Rośnie obficie nawet pod konarami drzew. Niektóre odmiany są wrażliwe na suszę i mrozy. Podczas surowych zim krzewy przemarzają do granicy śniegu lub gruntu. Dobrą wiadomością jest fakt, że wykazują się dużą zdolność odrostową – z uszkodzonych przyziemnych części rośliny wyrastają nowe pędy, szybko odbudowujące koronę. 

Doświadczeni ogrodnicy radzą, aby na zimę okrywać krzewy żylistki gałązkami świerkowymi, aby ograniczyć ich wymarzanie.  Pierwsze cięcie należy przeprowadzić wiosną i skrócić pędy o jedną trzecią długości. Jeżeli krzew posadzony był jesienią, to z przycinaniem należy poczekać do wiosny. Starsze krzewy trzeba przyciąć po kwitnieniu,  w czerwcu lub w lipcu. Co kilka lat wskazane należy wykonać mocniejsze cięcie żylistka. 

Prześwietlamy środek krzewu, zapewniając mu optymalny dostęp światła. Konieczne jest regularne usuwanie gałęzi suchych, uszkodzonych, czy zniekształconych. Sadzonki ukorzeniają się bez większych problemów, a młode krzewy rosną bardzo szybko. Należy je pobrać w czerwcu z miękkiego wierzchołka młodego pędu, z 3 do 5 par liści. Najlepsza długość sadzonki to od 6 do 10 cm.

Od rośliny matecznej odcina się je sekatorem lub ostrym nożem tuż nad pączkiem lub liściem. Pobranie sadzonki należy wykonać rano i wsadzamy je do wody. Sadzonki należy umieścić w pojemniku wypełnionym torfem wymieszanym z piaskiem i przykryć go folią perforowaną, aby utrzymać wysoką wilgotność.

Proces ukorzenienia się trwa pięć tygodni. Po tym czasie sadzonki przesadza się do doniczek, a wiosną wysadza na miejsce stałe. Pod żylistkiem nie należy sadzić żadnych roślin, bo mogą z nim przegrać dostęp do wody. Jest to roślina odporna na choroby, choć czasem atakują ją mszyce, zwójki i mączniaki.

Żylistki spełniają marzenia osób, które chcą mieć krzewy o pięknych kwiatach, ale nie mają za dużego doświadczenia w ogrodnictwie i szukają roślin, które nie wymagają nadzwyczajnych warunków glebowych. Żylistek łatwo adaptuje się do środowiska, jest także popularnym krzewem miejskim. Tysiące kwiatów wiosną i latem sprawiają, że żylistek jest w centrum uwagi i przykuwa wzrok. Zachęca do spędzania wolnego czasu w ogrodzie i do podziwiania białych lub różowych kwiatków. Ze względu na łatwość uprawy jego popularność w ogrodach systematycznie rośnie.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …