Rośliny Taras i balkon

Żylistek – krzew dekoracyjny i łatwy w uprawie

Żylistek
MOs810 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Wiele osób wychodzi z założenia, że wybierając rośliny do ogrodu, należy kierować się dwoma czynnikami: urodą i łatwością uprawy. Ogród powinien przede wszystkim cieszyć oko i być miejscem odpoczynku. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w pracach ogrodowych, to powinien wybierać rośliny niewymagające  zbytniej pielęgnacji ani  wysokiej jakości gleby, a wyglądające  dekoracyjnie.  Krzewem godnym uwagi jest żylistek.

Kilka słów o żylistku

Detuzia to naukowa nazwa popularnego krzewu, znanego jako żylistek. Jest to ozdobna roślina, która może pretendować do miana perły ogrodu. Kwitnie w ogrodach, parkach i zieleńcach. Występuje kilkadziesiąt odmian tej rośliny. Pochodzi z Azji i kwitnie od maja do czerwca, a niektóre odmiany mogą mieć kwiaty nawet do sierpnia. Kwiaty mają kształt gwiazdki, kolor biały lub różowy. Kwitnie obficie. Krzewy w zależności od odmiany osiągają wysokość od 80 do 400 cm. Żylistek znakomicie nadaje się na żywopłot.

Najpopularniejsze odmiany żylistka

Ogrodnicy najbardziej cenią kilka odmian tego obficie kwitnącego krzewu, np.: żylistek karbowany, wrzosowy, wysmukły, różowy, okazały, mieszańcowy. Odmiany różnią się okresem kwitnienia, wysokością krzewów i odcieniem kwiatów. Wszystkie są niezwykle śliczne i dekoracyjne. Do niewielkich przydomowych ogródków świetnie sprawdzą się odmiany charakteryzujące się niskim wzrostem,np: żylistek wysmukły, mieszańcowy lub różowy. Dorastają zaledwie od 40 do 1,5m.

Uprawa żylistka

Detuzia to krzewy proste w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ani bardzo żyznych gleb. Znakomicie rosną nawet na glebach przeciętnych i umiarkowanie wilgotnych. Lubią stanowiska słoneczne i lekko zacienione. Jego odporność na mróz jest średnia. Oznacza to , że może przymarznąć, ale bardzo szybko odbudowuje się. Najbardziej odporny na mróz jest żylistek wysmukły i dlatego jest jedną z najczęściej sadzonych odmian tego krzewu w Polsce. Ogrodnicy radzą, aby na zimę żylistki okrywać gałązkami świerkowymi.  Cięcie wystarczy ograniczyć do usunięcia pędów suchych i uszkodzonych i przeprowadzać je po kwitnieniu. Co kilka lat, warto wykonać cięcie odmładzające. Żylistek ma płytki system korzeniowy i w okresie długotrwałej suszy powinno się go nawadniać. Jest to roślina odporna na choroby, choć może zostać zaatakowana przez mszyce, zwójki lub mączniaki. W przypadku ataku szkodników należy usuwać zaatakowane liście i przeprowadzić oprysk chemiczny. Uprawa żylistka nie sprawia problemów nawet początkującym pasjonatom ogrodnictwa. Piękne kwiaty i to w dużych ilościach są nagrodą za czas poświęcony tej roślinie. Pod żylistkiem nie należy sadzić żadnych roślin, ponieważ mogą przegrać z nimi walkę o dostęp do wody.

Żylistki spełnią wymagania osób, które chcą mieć krzewy dające piękne kwiaty. Bez trudu znaleźć można odmiany pasujące do wielkości danego ogrodu. O łatwości adaptacji rośliny do środowiska świadczy fakt, że żylistek jest sadzony jako zieleń miejska. Jego popularność w Polsce jako krzewu ogrodowego systematycznie rośnie.

1 komentarz

Napisz komentarz