Co to jest perlator? Do czego służy perlator?

Błędnie kojarzony z predatorem czy wytwarzaniem pereł, perlator jest bardzo prostym urządzeniem, które można spotkać w każdej kuchni, łazience czy miejscu, w którym zamontowana została umywalka lub zlewozmywak z działającą baterią.

Czym jest perlator?

Na pierwszy rzut oka można go nawet nie dostrzec, perlator jest to bowiem niewielka siatka zamontowana na końcu kranu, prysznica czy innego ujścia wody. Pierścień, tworzący jedność z całym systemem, może być zamontowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz baterii. W przypadku zewnętrznego montażu perlator zostaje wkręcony na końcówkę kranu. Z kolei w przypadku montażu wewnętrznego, montuje go w środku, nakręcając na wylewkę, czyli miejsce, z którego woda ostatecznie wypłynie. Wewnętrzne perlatory występują głównie w starszych typach baterii, a te nakładane na zewnętrzną część kranu, w nowszych. Ich montaż nie jest skomplikowany, może zostać wykonany zarówno przez osoby zainteresowane majsterkowaniem, jak i kompletnych laików w danej dziedzinie.

Perlator jest to rodzaj sitka, który może być wykonaną z metalu siatką. Istnieją także modele, w których zamiast metalu, można spotkać w plastikowe czy nawet silikonowe elementy. Zależnie od tego, z jakiej jakości materiału został wykonany perlator, inna jest przewidywana żywotność takiej części. Te najtańsze, mniej dokładnie wykonane, z gorszej jakości surowców, mogą być o wiele trudniejsze w czyszczeniu, konserwacji czy wręcz swoją budową mogą uniemożliwiać takie zabiegi. Nie posiadają możliwości rozkładania ich na mniejsze części i wykonania tego typu czynności. Wiele z nich, zwłaszcza te silikonowe, wykazują się również większą odpornością na powstawanie kamienia, wywoływany przez twardą wodę przepływającą przez sitko. Mniejszy splot siatki, zwłaszcza tej metalowej, może być także bardziej podatny na korozję czy nadbudowanie kamienia na jej powierzchni. Wybierając perlator, należy się kierować więc nie tylko jego wyglądem zewnętrznym, ale też dostosowaniem do specyfikacji wody, przy której będzie dane mu pracować.

Sprawdź także:  Umywalka z szafką – idealne połączenie funkcjonalności z wyjątkowym wyglądem?

Do czego służy perlator?

Perlator posiada kilka przydatnych funkcji. Po pierwsze, może on napowietrzać wodę, zwiększając siłę jej przepływu przy pomocy podciśnienia. Powstaje ono w wyniku zasysanie powietrza i mieszanie go razem z wypływającą wodą, zwiększając ciśnienie. Większe ciśnienie wody przyczynia się do jej oszczędzania, a więc z ekologicznego punktu widzenia, zmniejsza ilość marnowanej wody i przy okazji staje się powodem płacenia niższych rachunków za wodę. Skoncentrowany, silniejszy strumień wody ułatwia manewrowanie nim, zapobiegając rozpryskiwaniu wody na boki i zwiększając komfort użytkowania kranu. Poza tymi funkcjami perlator zewnętrzny może posiadać funkcje dekoracyjne. Na rynku dostępne są perlatory w innych kolorach, czy nawet z oświetleniem diodowym w wielu kolorach. Perlator nie tylko pomaga w oszczędzaniu funduszy, nie tylko zapewnia większą wygodę użytkowania z baterii, ale również wzbogaca doznania estetyczne i urozmaica codzienne czynności tak proste, i z pozoru banalne, jak mycie rąk czy przedmiotów, pod bieżącą wodą.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …