Rosa na oknach

Pojawienie się pary wodnej na oknie nasuwa przypuszczenie wady okna lub złego montażu. Obawy  o jakiś defekt nie są uzasadnione. Najczęściej skraplanie pary wodnej na oknach to zjawisko naturalne  spowodowane nadmiarem wilgoci i nie wymaga wymiany okien. Jest denerwujące, ale ma charakter przejściowy i jego występowanie można ograniczyć. Może występować nawet w dobrze ogrzewanym domu lub mieszkaniu.

Nie ma powodów do niepokoju

Skraplanie wody na oknach jest zjawiskiem naturalnym. Powstaje ono w wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze. W takiej sytuacji powietrze ochładza się  i oddaje część wilgoci. Woda skrapla się na powierzchni szyby zespolonej i tworzy mgłę. Parowanie szyb nie jest wadą szczelności okien. Wręcz przeciwnie – to dowód na to, że szyba spełnia najwyższe parametry szczelności. Przyczyną skraplania wody w oknach jest nadmierna wilgoć powietrza lub zła wentylacja w pomieszczeniu. Wyższa wilgotność powietrza powstaje podczas codziennych prac: gotowania, pieczenia, prania, prasowania, czy kąpieli. Bardzo szczelne okna sprawiają, że powietrze o dużej wilgotności nie wydostaje się na zewnątrz i osiada na najchłodniejszych powierzchniach, np.: na szybie okiennej. Zjawisko skraplania wody w oknach nasila się w okresie zwiększonej wilgotności (jesienią) i w czasie mrozów.

Czynniki wpływające na kondensacji pary wodnej na szybach

Natężenie skraplania wody na oknach zależy od kilku czynników, np.: warunków pogodowych na zewnątrz budynku, temperatury na powierzchni szyby i wewnątrz budynku, poziomu wilgotności w pomieszczeniu, jakości wentylacji. Zjawisko skraplania wody na oknach zazwyczaj nie jest powodem przyjęcia reklamacji dotyczącej jakości okien.  Zagrożenie pojawieniem się „rosy” na oknach zwiększa się, kiedy okna zasłonięte są roletami, żaluzjami lub grubymi zasłonami, a blisko okna ustawione są meble.

Jak zapobiegać parowaniu okien?

To pytanie zadają osoby, które często widzą zaparowane okna w swoim domu. Zapobieganie parowaniu szyb nie wymaga wielkich nakładów finansowych, kupowania jakchś środków chemicznych. Wystarczy dbać o dopływ świeżego powietrza. Najprościej rzecz ujmując: trzeba wietrzyć mieszkanie o każdej porze roku. Zima nie zwalnia z obowiązku wietrzenia pomieszczeń, pomimo tego, że pogoda temu nie sprzyja.  Często skraplanie wody na oknach może być skutkiem złej wentylacji. Dobrym pomysłem jest przegląd wentylacji. W zapobieganiu parowania okien pomocne są nawiewniki okienne, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczenia nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Wilgoć w domu jest zjawiskiem, które może być szkodliwe dla zdrowia. Kiedy wilgoć dotyczy nie tylko szyb, ale i ścian to sygnał, że pora wypowiedzieć wojnę temu zjawisku.

Sprawdź także:  Łazienka z prysznicem czy z wanną?

Nawet najszczelniejsze okna nie wyeliminują w całości zjawiska wilgoci. Dlatego bardzo istotne są przeglądy wentylacji i regularne wietrzenie pomieszczeń. Zalecana wilgotność powietrza w  mieszkaniu wynosi 40–50%.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …