Wanna prostokątna czy narożna – jaką wybrać?

Wanna to nadal bardzo popularny element w polskiej łazience. W dużych pomieszczeniach pojawia się nawet obok kabiny prysznicowej. Wanna to synonim relaksu i komfortu. Warto zatem starannie ją wybrać. Dziś zastanawiamy się, czy wybrać model prostokątny, czy narożny.

Starannie zaaranżowana łazienka to nie tylko duże walory estetyczne, ale i wysoka funkcjonalność oraz komfort. Każdy element takiej przestrzeni musi mieć swoje miejsce. Wanna również. Mawia się, że w małych łazienkach nie należy jej montować i lepiej wybrać kabinę natryskową. Co jednak, gdy ktoś uwielbia brać długie kąpiele? W takiej sytuacji trzeba po prostu dopasować wannę do łazienki. Najczęściej sprowadza się to do wyboru odpowiedniej wanny. W niektórych przypadkach lepsze są wanny prostokątne, w innych – narożne.

Wybór wanny a przestrzeń łazienki

Spis treści

Zanim zakupimy odpowiednią wannę, należy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby kąpielowe i przyzwyczajenia. Przede wszystkim jednak należy sprawdzić, jak dużą przestrzenią dysponujemy i jaką jej część możemy przeznaczyć na wannę. To wpłynie na jej kształt oraz wymiary. Jeśli nie korzystamy z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz, trzeba samemu zaplanować miejsce na wannę. Planowanie może ułatwić rozrysowanie łazienki na papierze z ustawieniem wszelkich szafek i sanitariatów. Wtedy szybko się zorientujemy, jak dużym miejscem dysponujemy i jaką wannę możemy wstawić. Przyjmuje się, że powinniśmy mieć około 50 cm wolnego miejsca przed wanną do wyjścia. To jednak nie wszystko. Wanna powinna znajdować się co najmniej 20 cm od umywalki, a także od miski WC. Natomiast między bidetem a wanną powinno się zachować około 30 cm przestrzeni. Znając te wszystkie wymiary, łatwo sprawdzimy, czy możemy wstawić w łazience wannę prostokątną, czy narożną.   

Wanna prostokątna

Wanny prostokątne to nadal najpopularniejszy rodzaj tego typu ceramiki w łazience. Takie wanny zmieszczą się zarówno w dużych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Po zamontowaniu dodatkowych elementów (np. parawan) mogą pełnić funkcję prysznica. Małe wanny mają najczęściej rozmiar 100 x 70 cm, natomiast duże – 195 x 120 cm. Oczywiście znajdziemy wanny także w innych rozmiarach. Wanny różnią się również co do szczegółów. Na przykład w mniejszych modelach montuje się czasami siedziska, wanny mogą mieć zupełnie gładkie ścianki, niektóre z nich są pochyłe, inne – pionowe, jeszcze inne – wyprofilowane.

Wanna narożna

Wannę narożną można ustawić oczywiście w rogu, jak podpowiada nazwa. Dzięki temu zyskujemy więcej miejsca w łazience. Takie wanny mogą mieć równe boki i wtedy nazywamy je symetrycznymi lub boki różnej długości (asymetryczne). W zależności od tego, który bok wanny asymetrycznej jest dłuższy, mówi się o wannach lewych lub prawych. Trudno zgodzić się z twierdzeniem, że wanny narożne są mniej wygodne niż prostokątne. Po prostu trzeba dobrać odpowiedni rozmiar wanny narożnej, jej głębokość, kąt nachylenia ścianek itp.

Na koniec warto jeszcze pamiętać, że duża wanna to dłuższy czas jej napełniania i konieczność zużycia większej ilości wody. Warto zatem połączyć możliwości przestrzeni łazienki z naszym komfortem i z racjonalnym gospodarowaniem wodą.

Więcej na: https://onninen.pl/pl-PL/wanny/wanny-prostokatne,c2744

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …