Co to jest odpływ liniowy i gdzie się go stosuje?

Najmniejsze pomieszczenie w domu, a jednocześnie najważniejsze i mamy najwięcej z nim problemów – łazienka i jej wyposażenie, to wielkie wyzwanie dla wszystkich planujących budowę domu czy jego remont. Czynników determinujących ostateczny wygląd jest wiele – począwszy od powierzchni pomieszczenia, a na gustach i upodobaniach użytkowników skończywszy. Jedno jest pewne: łazienka musi być wyjątkowa. W ten sposób małe staje się nie tylko piękne, ale i najważniejsze.

Odwieczny dylemat – wanna czy prysznic

Nie mając danych statystycznych można śmiało prognozować, że w tym względzie upodobania są pewnie podzielone mniej więcej pół na pół – zadowolić wszystkich się nie da. O wyższości prysznica nad wanną warto jednak spróbować dyskutować włączając tryb eko – tryb, który zmienia nasze podejście do własnych pieniędzy (oszczędność wody, to niższe rachunki) oraz podejście do globalnego problemu braku wody na Ziemi. Zwolennicy wanny wykrzykną wówczas: a kto bogatemu zabroni? Nikt, oczywiście, ale warto mieć nieco mniej wygód i przyczynić się do przyszłości swoich dzieci i wnuków.

Prysznic to rozwiązanie do każdego typu łazienki – i małe mieszkania w wielkopłytowym budownictwie i wielkie salony kąpielowe w nowoczesnych apartamentowcach jednakowo dobrze aranżują się z natryskami.

Brodzik czy podłoga?

Klasyczny prysznic to brodzik zabudowany kabiną prysznicową. Taka kompozycja stanowi element mocno wyodrębniony z całości pomieszczenia. W małych łazienkach to dodatkowe „cięcia”, czy ograniczenia przestrzeni, które i rzeczywiście i optycznie tę przestrzeń zmniejszają. Montowanie prysznica bez brodzika, to nowa jakość aranżacyjna – miejsce do kąpieli i podłoga w pozostałej części łazienki stanowią jedność, którą w sposób nieburzący kompozycji przedzielają drzwi ze szkła. Można również takie miejsce otworzyć na łazienkę – brak szyby, to dodatkowy atut – nie trzeba martwić się utrzymaniem szyby w czystości.

Prysznic bez brodzika to ukłon w stronę starszych lub schorowanych użytkowników łazienki – brodzik, nawet o niewysokich krawędziach, to bariera nie do pokonania dla wózków inwalidzkich lub schorowanych stawów kolanowych.

A jeśli już wiemy, że w naszej nowej łazience będzie prysznic bez brodzika, to warto zastanowić się nad odpływem, który będzie i funkcjonalny i piękny.

Odpływ ozdobą łazienki?

Może to się wydać dziwne, ale w wielu łazienkach odpływy liniowe stanowią tak ważny element aranżacyjny, że każdy wchodzący do pomieszczenia nie może oderwać od odpływu wzroku. Przesada? Ani trochę – odpływy liniowe mogą być przykryte płytkami i zupełnie są wówczas niewidoczne, albo mogą mieć piękną maskownicę, która sama w sobie jest niezwykle ozdobna.

Czy odpływ liniowy jest lepszy od tradycyjnego punktowego?

Odpływy punktowe mają większą przepustowość wody – nawet do około 66 litrów na minutę. Przepływ wody w odpływach liniowych nie przekracza 40 litrów na minutę. Przy zmniejszonej nieco przepustowości dbałość o usuwanie wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych oraz kamienia wydaje się być szczególnie ważna – ale nie oznacza to, że poza standardowym sprzątaniem łazienki trzeba wykonywać jakieś dodatkowe, bardzo trudne prace. Przewagą odpływu liniowego jest jego wygląd – tu żaden odpływ punktowy nie ma szans na zwycięstwo w rywalizacji.

Czy odpływ liniowy można zastosować wszędzie?

W nowym budownictwie nie ma żadnych problemów z zastosowaniem tego rodzaju rozwiązania. W przypadku budynków starszych, należy sprawdzić rodzaj, grubość i stan stropu – ważne jest przecież, aby ukryty w stropie odpływ nie zalewał pomieszczeń znajdujących się na niższych kondygnacjach, ani aby w otoczeniu odpływu nie gromadziła się wilgoć, która sprzyja powstawaniu grzybów, pleśni, drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, a nawet groźnych dla życia ludzi i zwierząt domowych.

Aby mieć pewność, że montaż odpływu spełnia wszelkie normy, warto stosować materiały polecane przez sprzedawców odpływów. Wśród nich na pewno są folie i gumy w płynie służące do uszczelniania stropu oraz płyny gruntujące ściany. Przydadzą się również wszelkiego rodzaju taśmy uszczelniające. Montując odpływ liniowy trzeba również pamiętać o odpowiednim nachyleniu podłogi (około 5-6%), aby woda nie stała na jej powierzchni.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.salonyhoff.pl/

More Articles for You

Wybór kolorów do malowania wnętrz – jak go sobie ułatwić?

Tworzenie spójnej kolorystyki we wnętrzu domu przypomina wybieranie codziennej garderoby — możesz kochać więcej niż jedno ubranie, ale nie założysz …

Różowe płytki – pomysł na kobiecą łazienkę!

Kolor różowy we wnętrzach był niegdyś kojarzony z kiczem, infantylnością i przesadną dziewczęcością. Na szczęście od kilku lat róż przeżywa …

Montaż konstrukcji stalowej – etapy realizacji

Choć współcześni przedsiębiorcy wolą montować konstrukcje stalowe zamiast tradycyjnych metod budowlanych, nie zawsze było to popularne. Okazuje się, że profesjonalny …

Który sztuczny ogród wertykalny jest najlepszy?

Wstępne poszukiwania roślinnej dekoracji masz już za sobą. Doskonale wiesz, że sztuczny ogród wertykalny Plantia pozwoli Ci cieszyć się z …

Płytki hiszpańskie – czy warto udekorować nimi kuchnię?

Wnętrze w domu można wykończyć w wielu stylach. Jednym z elementów aranżacji są różne elementy ceramiki tj. kafelki czy płytki. …

Jak chronić meble ogrodowe i ogrodzenia z drewna?

Drewno jest podstawowym, atrakcyjnym materiałem konstrukcyjnym szeroko stosowanym w budownictwie i przemyśle meblarskim. Niestety jest również materiałem charakteryzującym się dość …