Rośliny

Czym jest wierzba energetyczna?

Czym jest wierzba energetyczna?
Czym jest wierzba energetyczna?

Wierzba energetyczna, wbrew intrygującej nazwie, nie jest pozycją ćwiczebną z jogi ani zasadą układania mebli zgodnie z założeniami feng shui. To popularna nazwa wierzby wiciowej, zwanej też wierzbą krzaczastą i konopianką. Jest to sporych rozmiarów, mogący osiągać nawet do sześciu metrów wysokości, krzew. Wierzba stosowana jako surowiec przy wyrabianiu koszyków, plecionek, czy nawet mebli, dziś również uprawiana jako biopaliwo.

Wykazuje się niezwykłą odpornością na niesprzyjające i zmienne warunki atmosferyczne, do swojej uprawy potrzebuje jedynie dostępu do wody. Może ją czerpać zarówno z gleby, jak i z opadów. W przypadku suszy krzewy mogą rosnąć niższe, a plony mogą być skromniejsze. Z jej tempem wzrostu z jednego hektara upraw można otrzymać nawet do trzydziestu ton drewna. Jej uprawa powinna mieć miejsce na wilgotnych terenach, z powodu dużego zapotrzebowania na wodę.

I chociaż młode sadzonki potrzebują wsparcia, w postaci nawożenia i usuwania chwastów, większe okazy wierzb bez problemu radzą sobie z zagłuszaniem niepożądanych roślin. Obradzają nawet do trzydziestu lat od posadzenia. Co ciekawe, krzewy wierzby energetycznej mają zdolność do oczyszczania podłoża z toksyn.

Korzenie roślin potrafią wyłapać do 80% zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, oczyszczając osady pościekowe i zabezpieczając przed skażeniem wody gruntowe. Z tego względu znakomicie nadają się do sadzenia wokół fabryk, wysypisk śmieci, czy jako metoda rekultywacji gleby po ich zamknięciu. Zanieczyszczenie gleby nie ma wpływu na jakość otrzymanego opału.

W jaki sposób z wierzby energetycznej można otrzymać biopaliwo?

Wykorzystanie biomasy, wytwarzanej przez wierzby energetyczne jest względnie nowym sposobem pozyskiwania paliwa. Zauważono, że biomasa po wysuszeniu i rozdrobnieniu nadaje się jako materiał opałowy. Ze sprasowanego i suszonego drewna wierzbowego produkuje się w tym momencie zarówno polana, brykiety, jak i zarębki, sprawdzające się znakomicie w piecach, kotłach i kominkach. Odkryto, że drzewo wierzbowe emituje minimalne związki siarki i azotu do atmosfery, a dwutlenek węgla przez nią wytwarzany, jest w dużej części pochłaniany przez okoliczne rośliny. Co więcej, drewno to wytwarza w trakcie spalania dużo ciepła, a jego zrębki łączą się z innymi typami paliwa, poprawiając ich wartość opałową. Stają się w ten sposób paliwem bardzo ekologicznym i dzięki temu zyskującym coraz większą globalną popularność.

Dla osób zainteresowanych uprawą wierzby energetycznej Unia Europejska przewiduje dopłaty, zaliczające się do grupy promocji biopaliw i zielonej energii. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla rolników, posiadających pola na podmokłych terenach. Sadząc wierzby energetyczne wokół swoich pól, mogą sobie zapewnić lepszej jakości glebę i zadbać o wody gruntowe, które w efekcie będą czystsze. Warto także sadzić krzewy w pobliżu wody pitnej, jako naturalną barierę na wypadek ewentualnego skażenia.

Dodaj komentarz

Napisz komentarz