Rodzaje walców drogowych i ich zastosowanie

Walce drogowe to maszyny, dzięki którym prace m.in. przy budowie dróg asfaltowych, kołowych, rowerowych czy parkingów mogą posuwać się w sposób sprawny i efektywny. W zależności od przewidywanego rezultatu, koniecznością jest użycie innego rodzaju urządzenia. 

W pracach budowlanych i drogowych najważniejsze jest, aby ukończyć je na czas z założonym efektem. Z tego powodu podczas dokonywania wyboru odpowiedniego walca istotne jest to, aby wziąć pod uwagę jego jakość i funkcjonalność, lecz przede wszystkim, by właściwie dopasować jego typ do zadań, jakie powinien wykonać. Obecnie wykorzystuje się nawet kilka rodzajów walców w zależności od etapu wykonywanych robót. 

Jakie istnieją rodzaje walców drogowych?

Maszyny zagęszczające jakimi są walce drogowe można sklasyfikować na klika rodzajów, które będą różnić się parametrami. Najbardziej podstawowym podziałem jest ten na walce statyczne oraz wibracyjne. Oprócz tego dzielimy je ze względu na kształt – walce okołowane, gładkie oraz tarczowe i napęd – samojezdne, przyczepne, prowadzone ręcznie. O tym, jaki typ walca najlepiej nadaje się do zagęszczenia danego podłoża powinien zdecydować projektant uwzględniając poziom wilgotności oraz rodzaj gruntu, a także wykonywane prace. Pozwala na to utworzenie na budowie poletka badawczego do wykonania próbnego zagęszczania.

Czym charakteryzuje się dany rodzaj walca drogowego?

Walce statyczne oddziałują na powierzchnię poprzez swoją masę, co sprawia, że głębokość jest względnie niewielka. Z kolei wibracyjne, znacznie bardziej zaawansowane technologicznie od statycznych są w stanie pracować zarówno w sposób statyczny, jak i dynamiczny. Drgając z częstotliwością do 50Hz potrafią sięgnąć nawet na głębokość 2 m. 

Chcąc, by wybrany walec był jak najskuteczniejszy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na masę wału. Im jest większa, tym lepszy efekt. Działanie dodatkowo wzmocni wykorzystanie technologii wibracyjnej. Te 2 parametry powinny zostać uwzględnione zwłaszcza w sytuacji, kiedy koniecznością jest użycie walca o wysokim poziomie wydajności w trakcie utwardzania powierzchni. Niezawodność natomiast, jak w przypadku większości walców dostępnych na rynku niezależnie od ich zastosowania zależy od marki, która jest ważną cechą walców drogowych każdego rodzaju. 

Sprawdź także:  Wciągarki łańcuchowe – poznaj ich zastosowania i właściwości

Przed wypożyczeniem sprzętu warto sporządzić szczegółowy research porównując do siebie modele różnych marek. Można to zrobić na stronie wypożyczalni BM RENT – https://www.bm-rent.pl/pl/wypozycz/walce

Zastosowanie i konserwacja walców drogowych

Walce wykorzystuje się do robót ziemnych na placach budowy, podczas budowy dróg do przygotowania masy nawierzchniowej i do zagęszczania gruntu, by uzyskać jego właściwą elastyczność. Pozwalają wykonać pracę precyzyjnie przy zachowaniu optymalnego poziomu bezpieczeństwa. 

Ich użycie jest konieczne, gdy wymagany jest duży nacisk wałów na podłoże. Walec drogowy jest zdolny do oddziaływania na nie aż do 4 m głębokości w zależności od wybranego modelu i jego masy. Dla przykładu, walce statyczne mają mniejszą głębokość zagęszczania, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się je do prac końcowych jak wyrównanie i wygładzenie powierzchni lub do zagęszczania podsypek pod fundamenty przy pracach budowlanych. 

Konserwacja walców polega na regularnej kontroli układu awaryjnego i poziomu płynów eksploatacyjnych. Podczas codziennej eksploatacji warto zwracać uwagę m.in. na stan oświetlenia, hamulców czy niepożądane drgania lub sygnały dźwiękowe. Zaawansowaną konserwację należy zlecić profesjonalistom.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …