Wynalezienie telewizora – przyczyny i skutki

Zanim wynaleziono sygnał telewizyjny i telewizję, najpopularniejszym przekaźnikiem informacji było radio. Odbiorniki ustawione w różnych budynkach, w różnych pomieszczeniach, odbierające sygnały z pobliskich stacji, informujące o aktualnych wydarzeniach o wiele szybciej niż pras. Czasem odtwarzające swoim słuchaczom muzykę, czasem dyskutujące na ważne tematy. Tajemnicze głosy, skryte za niepozornie wyglądającą skrzynką, bez twarzy.

Jak ważnym historycznie momentem, było wynalezienie telewizora?

W świecie, który zawsze stawia na rozwój i postęp, który zawsze chce ulepszać i rewolucjonizować, tylko kwestią czasu pozostawało, kiedy taki ograniczony jedynie do słyszanego głosu przekaz przestanie mu wystarczać. Pierwsze transmisje telewizyjne miały miejsce już w latach dwudziestych, dwudziestego wieku. Swój szczyt popularności telewizja osiągnęła jednak dopiero po Drugiej Wojnie Światowej. Ludzie odkryli zalety małego okna na świat, łączącego ze sobą aktualność wiadomości mówionych w radiu, razem z wizualizacją, początkowo czarno-białą, a dopiero w późniejszych latach kolorową.

Jak świat się zmienił, z pomocą telewizora?

Razem ze wzrostem popularności, telewizor stał się nagle źródłem rozrywki, źródłem informacji, a nawet sposobem na robienie zakupów. Zabijał nudę, oferował nowe tematy do rozmów w towarzystwie, ale co ważniejsze, wywołał rewolucję w kilku aspektach biznesowych. Zwłaszcza działy marketingowe i reklamowe, stanęły przed zupełnie nowym wyzwaniem, zupełnie nowym rynkiem dla swoich usług. Możliwość tworzenia reklamy telewizyjnej rozbudziła nie tylko wyobraźnię do pracy, ale także dawała szansę rozwoju.

Podobnie sytuacja wyglądała w przemyśle filmowym, gotowym na rozszerzenie swojej oferty nagrywania filmów kinowych, o krótsze formy, dostosowane do telewizyjnych odbiorników. Zmiany te wygenerowały wiele szans dla ambitnych osób, pragnących sprawdzić swoje siły w opowiadaniu historii za pośrednictwem odbiornika, stojącego w coraz większej ilości salonów. Telewizja miała też nieopisane znaczenie jako dostawca najświeższych informacji z kraju i świata.

Wiadomości opatrzone wizualnym reportażem są bardziej wiarygodne niż te przedstawione w radiu czy drukowane, jako krzykliwe tytuły w gazetach. Przedstawiały inny obraz świata, zachęcając do odwiedzenia go, wyrwania się z miejsca zamieszkania. Ponadto, reklamy emitowane za pośrednictwem telewizji bardziej oddziaływały na wyobraźnię oglądającego, w tamtym momencie bardziej podatnego na sugestie, częściej kończącego z prezentowanym produktem w dłoni.

Sprawdź także:  Montaż klimatyzacji we własnym domu to ogromny komfort

Z mniej pozytywnych aspektów pojawienia się wynalazku, jakim był telewizor, na pewno wyliczyć można uzależnienie od jego oglądania. Całe rodziny są w stanie spędzać przed jego ekranem całe godziny, zamiast spędzać czas w inny sposób, na dyskusji, czy innym sposobie zacieśniania więzi. Chociaż różne rady etyki zawzięcie z tym walczą, zdarza się też, że reklama okazuje się rażąco zatajać fakty, lub z użyciem technik manipulacji przekonać do swojego produktu bardzo podatne na sugestie osoby.

Telewizja publiczna bywa też podległa dominującej partii politycznej, co sprawia, że przekazy stają się nierzetelne, wyjęte z kontekstu, a czasem wręcz dochodzi do publikacji fałszywych informacji.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …