Budowa domu wymaga podjęcia wielu decyzji, a każda z nich rzutuje na to, czy dom będzie piękny, komfortowy i tani w utrzymaniu. Wiele elementów wykończeniowych, do których z pewnością możemy zaliczyć drzwi i okna, pełnią oczywistą wizualną funkcje.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że ich jakość wpływa na warunki temperaturowe panujące we wnętrzu. Rzutuje to na późniejsze koszty ogrzewania jakie ponosimy. Bardzo duża ilość modeli okien i drzwi różniących się od siebie materiałem z jakiego są wykonane, technologią wykonania i ceną powodują, że powinniśmy zebrać sprawdzone i fachowe informacje na ten temat. Pomoże nam to wybrać odpowiednie drzwi i okna, dostosowane do naszych mieszkań i pieniędzy, jakimi dysponujemy na ten cel.
Najpopularniejsze drzwi do domu wykonane są z stali. Cechują się trwałością oraz bardzo niską ceną. Ważą ich zaletą jest to że są bardzo uniwersalne pod względem wizualnym. Mogą być bowiem pomalowane farbami lub wykończone oleiną drewnopodobną. Podobne parametry cieplne co stalowe drzwi mają nieco tańsze drzwi plastikowe. Ze względu na dostępną w sklepach, bogatą gamę kolorystyczną takich drzwi, bardzo łatwo dopasować je do okien i bramy garażowej.
Droższe warianty drzwi do mieszkania i domu to te wykonane z drewna i aluminium. W drzwiach drewnianych rama i ościeżnica jest wykonana z klejonki drewnianej, a skrzydło ze sklejki. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wybór okien drewnianych, które można zamówić u jednego fachowca. Wówczas drzwi i okna idealnie ze sobą dopasowane. Drzwi aluminiowe najczęściej SA wybierane do hal produkcyjnym lub podobnych miejsc pracy. Dzięki doskonaleniu technologii parametry cieplne drzwi aluminiowych są bardzo wysokie w porównaniu z drzwiami plastikowymi i stalowymi. Z tego względu coraz częściej wybierana są do domów jednorodzinnych i mieszkań.
Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych to jednak nie wszystko. Montaż drzwi i okien jest równie ważny. Zazwyczaj wskazówki, które dotyczą montażu dołączone są do produktów. drzwi Drzwi o lekkiej konstrukcji osadza się na piance montażowej, a do cięższych trzeba zastosować kołki rozporowe. Warto jednak skorzystać z porady fachowca, lub zlecić mu wykonanie całej usługi montażowej.