Oświetlenie do ciemnej kuchni

Jak sprawić, by ciemna kuchnia stała się wygodna i funkcjonalna? Wszystko zależy od dobrze rozplanowanego oświetlenia. Za pomocą odpowiednich lamp i dekoracji możemy poprawić komfort korzystania z kuchni, a nawet wizualnie zmienić jej proporcje. Podpowiadamy, jak wybrać oświetlenie do kuchni, by wnętrze wydawało się jasne i przestronne.

Jak rozjaśnić ciemną kuchnię – oświetlenie główne

Górne światło to jeden z najważniejszych elementów aranżacji ciemnej kuchni. Powinno równomiernie rozjaśniać całe wnętrze, tak  abyśmy mogli bez trudu  pracować w  kuchni, przyrządzać obiad,  korzystając z ulubionej książki kucharskiej czy zjeść posiłek z rodziną. Centralne światło w kuchni powinno być rozproszone, tak aby nie powodowało powstawania cieni na blatach roboczych. Dobrze sprawdzają się lampy z kloszami skierowanymi do góry, dzięki którym światło najpierw odbija się od sufitu, a potem pada równomiernie na całe pomieszczenie.  Praktycznym rozwiązaniem są także lampy z kloszami rozpraszającymi światło, lampki halogenowe na szynach lub w podwieszanym suficie. Dzięki takim elementom pomieszczenie wyda się nie tylko jaśniejsze, ale i bardziej przestronne.

Miejscowe oświetlenie do ciemnej kuchni

Dodatkowe punkty świetlne w kuchni należy rozmieścić w taki sposób, by rozjaśniały strefy robocze, w których przyrządzamy posiłki. Będą to przede wszystkim blaty, kuchenka, zlewozmywak oraz stół kuchenny. Światło nad tymi strefami powinno być skupione i rozmieszczone bezpośrednio nad blatem, tak aby równomiernie oświetlało jego powierzchnię. Najlepiej sprawdza się światło o barwie żółtej, bo białe może nadawać wnętrzu chłodny, surowy klimat. Jednym ze sposobów na rozwidnienie przestrzeni roboczej jest montaż systemów halogenowych nad górnym rzędem mebli. Kolejnym i bardzo modnym ostatnio pomysłem są meble kuchenne z lampkami zamocowanymi bezpośrednio pod górnymi szafkami.

Oświetlenie dekoracyjne do kuchni

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu, które nie tylko rozjaśni kuchnię, ale i wprowadzi do niej oryginalny klimat, warto pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie witryn oraz przeszklonych frontów szafek kuchennych i rozmieszczenie dodatkowych punktów świetlnych za nimi. Do tego celu doskonale nadają się taśmy LED-owe, które są energooszczędne i bardziej efektowne niż zwykłe żarówki. Oświetlone od wewnątrz szafki kuchenne to ciekawy element dekoracyjny, który do wnętrza wprowadzi szczyptę magii i elegancji. Na otwartych półkach mogą pojawić się też lampki z regulowaną wysokością, a na pustych ścianach – kinkiety.

Sprawdź także:  Pożyteczne akcesoria kuchenne

Dodatkowe oświetlenie powinno pojawić się także nad stołem lub wyspą kuchenną. Najlepiej sprawdzą się wiszące lampy z kloszem, których światło pada bezpośrednio na stół, nie oślepiając siedzących przy nim osób. Jeśli zależy nam na walorach dekoracyjnych, warto zdecydować się na kilka bliźniaczych lamp powieszonych na różnych poziomach. Ciekawe efekty uzyskamy także dzięki zastosowaniu nowoczesnych lamp w stylu industrialnym. Ich oryginalny design świetnie podkreśli aranżacje loftowe oraz te w klimacie retro i vintage.

Oświetlenie do kuchni – na co uważać?

Warto pamiętać, że niewłaściwie dobrane i rozmieszczone oświetlenie może nie tylko utrudniać korzystanie z kuchni, ale i źle wpływać na nasz nastrój. Ciemna kuchnia wydaje się ciasna i ponura, a to często wywołuje uczucie zmęczenia, odbiera chęć gotowania czy nawet przebywania w niej. Dlatego na etapie planowania oświetlenia trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, nie możemy pozwolić na to, by w strefie roboczej panował półmrok. To męczy wzrok, utrudnia pracę, a nawet grozi poważnymi wypadkami, dlatego blat powinien być zawsze rozjaśniony dodatkowym oświetleniem.

Starajmy się też nie kierować wyłącznie względami estetycznymi. To oczywiste, że lampa sufitowa i dekoracyjna powinna komponować się z całą aranżacją, a nawet subtelnie ją dopełniać, ale ważna jest także jej funkcjonalność. Zwróćmy uwagę, czy emitowane światło nie jest zbyt jasne oraz jak dany model  oświetla całe wnętrze.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …