Trójkąt roboczy w kuchni – co warto o nim wiedzieć?

Projektowanie każdego pomieszczenia w domu wymaga przede wszystkim dokładnego przemyślenia koncepcji. Okazuje się, że ma to szczególnie duże znacznie w przypadku kuchni. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że może maksymalnie usprawnić pracę podczas gotowania. Przygotowując dania zwykle postępujemy według podobnego schematu działania. Nawiązuje do tego tzw. trójkąt roboczy w kuchni. Czym jest i dlaczego warto o nim pamiętać podczas projektowania kuchni?

Trójkąt roboczy w kuchni – co to takiego?

Spis treści

Trójkąt kuchenny to określenie odnoszące się do ustawienia względem siebie w kuchni kluczowych sprzętów: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Chcąc połączyć je wzajemnie na rzucie linią, powinniśmy uzyskać trójkąt. Oznacza to, że każdy z wymienionych sprzętów znajduje wówczas na jednym z jego trzech wierzchołków. Dlaczego właśnie tak?

Zasady projektowania kuchni od dawna korzystają z tego rozwiązania. Ma to oczywiście związek z powtarzalnymi czynnościami, jakich na co dzień dokonujemy w kuchni. Przygotowując posiłek sięgamy w pierwszej kolejności po produkty do lodówki. Następnie zwykle kierujemy się z nimi w stronę zlewu, w celu ich umycia lub oczyszczenia. Kolejno oporządzamy je na desce, po czym gotujemy, smażymy lub pieczemy. Dzięki zastosowaniu zasady trójkąta w kuchni zachowujemy ciągłość pracy i minimalizujemy liczbę niepotrzebnych czynności związanych ze zbyt częstym przemieszczaniem się w różne miejsca kuchni.

Urządzanie kuchni – zasady

Ponieważ wiele osób zastanawia się nad ustawieniem mebli w kuchnizasada trójkąta roboczego w dużym stopniu rozwiązuje ten problem. Oczywiście ma ona przede wszystkim zastosowanie w przypadku kuchni w kształcie litery „U”. Jeśli natomiast kuchnia jest jednorzędowa, pamiętajmy zwłaszcza o tym, aby lodówka nie znalazła się w bliskim sąsiedztwie kuchenki i zbyt daleko od zlewu.

Przyjmuje się, że optymalne ustawienie lodówki w kuchni to jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. Sięganie po szybkie przekąski będzie znacznie ułatwione. Dodatkowo, aby móc swobodnie wyjmować produkty z lodówki, powinna ona przynajmniej z jednej strony sąsiadować z blatem i otwierać się względem niego w przeciwną stronę. Ważne także, aby pamiętać, że jej odległość od ściany powinna wynosić minimum 10 cm.

Jak zatem widać, rozmieszczenie sprzętów i układ mebli w kuchni są nie bez znaczenia dla codziennego funkcjonowania. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń kuchenna może znacząco usprawnić pracę podczas gotowania. Więcej inspiracji znajdziesz na stronie https://sklepmo.pl

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …