Rośliny do zadań specjalnych — mini poradnik

W Twoim ogrodzie rzadko gości słońce? Lubisz otaczać się domową roślinnością, jednak obawiasz się o bezpieczeństwo swojego pupila? A może marzy Ci się piękny ogród, ale nie chcesz czekać długich lat, aby zobaczyć efekt końcowy? Na szczęście jest na to wszystko rozwiązanie — poznaj rośliny do zadań specjalnych!

Rośliny cieniolubne — gdy słońca brak

Nie wszystkie gatunki roślin potrzebują towarzystwa słońca. Są też takie, które najlepiej czują się w miejscach zdominowanych przez cień — sprzyjają im korony drzew, krzewów, wysokie murki czy parkany. Rośliny cieniolubne, bo o nich mowa, pomogą Ci zagospodarować ogrodową przestrzeń, do której nie docierają silne promienie słoneczne, a także udekorować pozbawione odpowiedniego światła pomieszczenia w Twoim domu. Większość z nich wywodzi się z leśnych środowisk i najlepiej rozwija się w wilgotnej oraz próchnicznej glebie. Należy do nich między innymi zawilec mieszańcowy, trójlist wielkokwiatowy, niekropień czy wiele odmian paproci. A jakie rośliny cieniolubne sprawdzą się w domu? W doniczce z pewnością poradzi sobie zamiokulkas zamiolistny, skrzydłokwiat, aspidistra wyniosła czy wężownica walcowata. Choć gatunków znoszących zacienienie jest mniej od tych, które potrzebują dużej dawki słońca, z pewnością znajdziesz zielone rozwiązanie idealne do swojego ogrodu i domu.

Rośliny bezpieczne dla kota — zdrowie pupila

Jeśli cenisz sobie zarówno domową roślinność, jak i kocie towarzystwo, musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny są przyjazne zwierzętom. Podgryzanie liści czy kwiatów to naturalne, instynktowne zachowanie kotów, które służy oczyszczeniu układu pokarmowego. Niestety niektóre z nich mogą okazać się dla Twojego pupila trujące, dlatego chcąc zadbać o jego zdrowie, świadomie dobieraj zielone kompozycje do swojego domu. Rośliny bezpieczne dla kota to między innymi juka, trzykrotka, begonia królewska, bambus doniczkowy czy zielistka. Wystrzegaj się natomiast fikusa, bluszczu pospolitego, azalii, fiołka alpejskiego lub na przykład kliwii — one mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi.

Sprawdź także:  Po ilu latach kwitnie laurowiśnia?

Rośliny szybko rosnące — ogród na już

A co jeśli marzy Ci się piękny ogród, ale należysz do grona tych niecierpliwych? Na to również jest rozwiązanie, a są nim rośliny szybko rosnące, dzięki którym bez długiego wyczekiwania spełnisz swoje ogrodowe marzenia. Drzewa charakteryzujące się intensywnym wzrostem to między innymi najpopularniejszy ogrodowych iglak, czyli tuja, sosna wejmutka oraz brzoza brodawkowata. Szybko rosną również krzewy takie jak dereń biały, forsycja czy pęcherznica kalinolistna. W przypadku bylin postaw z kolei na naparstnicę purpurową, parzydło leśne lub na przykład ostróżkę ogrodową.

More Articles for You

Zadaszenia tarasowe – jak cieszyć się tarasem przez cały rok?

Zadaszenie tarasu to nie tylko wygoda, ale także sposób na to, by móc korzystać z tej przestrzeni bez względu na …

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …