Oprysk z pokrzywy zamiast chemii

Piękne rośliny w ogrodzie cieszą każdego właściciela. Nie trzeba być ogrodnikiem, aby wiedzieć, że chemiczne opryski mogą mieć negatywne skutki dla roślin i środowiska. Moda na powrót do natury sprawia, że coraz więcej osób interesuje się naturalnymi środkami ochrony roślin i chce w miarę możliwości lokalowych wytwarzać je samodzielnie. Podstawowe surowce są zazwyczaj w zasięgu ręki: w ogrodzie, na łące lub na trawniku.

Właściwości pokrzywy

Niedocenioną, a przecież występującą w zasadzie  na każdym kroku rośliną jest pokrzywa. Jest to wartościowa roślina – zawiera potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, witaminy (A, B, C, K), kwasy organiczne. Pokrzywa zawiera także barwniki – flawonoidy, które są przeciwutleniaczami i mają właściwości  chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami. Nic dziwnego, że pokrzywa znajduje zastosowanie w ogrodnictwie jako bardzo dobry środek ochrony roślin. Oprysk z pokrzywy to środek skuteczny i ekologiczny. Z pokrzyw można sporządzić: gnojówkę, wyciąg i wywar. Gnojówka z pokrzywy to doskonały nawóz dla roślin: pomidorów, ogórków, selera, kapusty, kalafiora, krzewów i drzew owocowych.

Zwalczanie szkodników

Oprysk z pokrzywy to naturalny środek, który stosuje się w zwalczaniu takich szkodników jak: mszyce, pędziorki, mączniaki. Zapobiega chlorozie liści. Rośliny spryskuje się co 3-4 dni aż do pozbycia się szkodników. Oprysk z pokrzywy na drzewach i krzewach owocowych najlepiej wykonać w okresie przedwiośnia, przed rozwojem liści i kwiatów. Oprysk  przeciwko mszycom i pędziorkom można stosować interwencyjnie, tuż po zauważeniu szkodnika. Oprysk z pokrzywy można przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowego produktu dostępnego w sklepach ogrodniczych. Zanim przystąpi się do przygotowywania oprysku u siebie na działce/ogrodzie, to trzeba wiedzieć, że podczas fermentacji, pokrzywa wydziela cuchnący zapach. Nie należy wstawiać gnojówki z pokrzywy w pobliżu domu ani na balkonie.  Robienie samodzielnego oprysku z pokrzywy w niewielkich ogródkach może spotkać się z dezaprobatą sąsiadów. Lepiej uprzedzić ich o planowanym działaniu i przeprosić za uciążliwy zapach.

Sprawdź także:  Petunia a Surfinia: Która Królową Twojego Ogrodu? Poznaj Różnice!

Jak przygotować oprysk z pokrzywy?

Przepis na oprysk z pokrzywy zależy od tego, jaki płyn chcemy przygotować: gnojówkę, wyciąg, czy wywar.  Ogólną zasadą jest sposób zbierania pokrzyw – należy to zrobić wiosną, przed kwitnieniem pokrzywy. Pokrzywa powinna być zbierana daleko od głównych dróg. Mogą to być rośliny, które wyrosły w naszym ogrodzie. Najdłużej przygotowuje się gnojówkę – aż 2-4 tygodnie. Niestety, wydziela ona bardzo nieprzyjemny zapach i do tego trzeba ją mieszać dwa razy dziennie. Jednak efekt jej działania jest zadowalający i wart wysiłku, który trzeba włożyć w przygotowanie preparatu.

Naturalne, samodzielnie przygotowane środki ochrony roślin wróciły do łask po latach dominacji preparatów chemicznych. Wynika to także z czynników ekonomicznych.  Surowce takie jak woda i pokrzywa (lub inna roślina) są dostępne na ogrodzie. Pokrzywa rośnie za darmo i można ją wykorzystać do ochrony innych roślin.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …