Piana montażowa to produkt o szerokim zastosowaniu dostępny w dwóch wariantach: wysoko- i niskoprężnym. Charakteryzuje je bardzo dobra przyczepność do wielu różnych materiałów. Dzięki temu powszechnie wykorzystywane są do uszczelniania i łączenia elementów podczas wykańczania i remontów budynków. Na czym polega uniwersalność piany montażowej i gdzie jest stosowana?
Do czego służy piana montażowa niskoprężna?
Popularnym zastosowaniem pian montażowych jest uszczelnianie drzwi i okien podczas ich wstawiania. Dzięki precyzyjnemu aplikatorowi dociera do wszystkich zakamarków, a następnie „rośnie” w nich wypełniając całą dostępną przestrzeń. Piana w wersji niskoprężnej zwiększa swoją objętość o około 60-70%, natomiast wysokoprężna nawet o 150%. Ich zastosowanie gwarantuje wysoki poziom szczelności, izolację termiczną oraz wygłuszenie. Jest to bardzo ważne przy ramach okiennych i drzwiach zewnętrznych, ponieważ zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza budynku oraz blokuje nieprzyjemne wianie.
To jednak niejedyny sposób zastosowania pian, które przydają się na każdym etapie budowy lub remontu. Wykorzystywane są również przy montażu parapetów i progów, a także podczas kładzenia paneli podłogowych i ustawiania ścianek działowych z regipsów. Zastosowane w ten sposób stanowią barierę wygłuszającą. Piany montażowe używane są również przy ocieplaniu budynków styropianem, w takiej sytuacji wpływają na jeszcze lepszą ochronę przed utratą ciepła.
Jakie zalety ma piana montażowa?
Piany montażowe to popularne produkty, dzięki czemu są łatwo dostępne. Znaleźć je można między innymi w internetowym sklepie ogólnobudowlanym MSexpert.pl. Co więcej, występują w wielu rodzajach, a każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. Dzięki temu z łatwością dany produkt można dopasować do potrzeb. Na przykład do uszczelnienia kominka sprawdza się piana o zwiększonej wytrzymałości na gorąco, a do prac zewnętrznych wykonywanych zimą takie, które utwardzają się w niskich temperaturach.
Do licznych zalet pian montażowych zaliczane są więc odporność na wysokie i niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne, a także działania grzybów, pleśni i bakterii. Ich cechy charakterystyczne to również szybkoutwardzalność, wysoka gęstość i wydajność. Ważną zaletą jest jednak przede wszystkim szeroki zakres zastosowań oraz łatwość używania produktu. Warto przy tym pamiętać, że piany po użyciu zwiększają swoją objętość, więc szczelin nie powinno się wypełniać w całości.