Warsztat stolarski – co będzie przydatne?

Obróbka drewna wymaga użycia solidnego sprzętu, który znacznie ułatwi przebieg prac. Przy pomocy profesjonalnych narzędzi stolarskich będziemy mogli sprawnie i bezproblemowo wykonać mniej i bardziej skomplikowane zadania. W jakie narzędzia stolarskie warto zainwestować do swojego warsztatu? Podpowiadamy!

Skuteczne narzędzia do obróbki drewna

Przyrządy stolarskie z pewnością przydadzą się w warsztacie zarówno fachowców, jak i początkujących majsterkowiczów. Które z nich warto mieć na wyposażeniu? W zestawie przydatnych narzędzi powinny znaleźć się m.in.:

 • Łuparki do drewna  – dzięki której można sprawnie i skutecznie rozdrobnić kawałki drewna na mniejsze części. To dobra alternatywa dla tradycyjnych siekier, czy pił, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ich użytkowników. Łuparki są przydatne wtedy, gdy potrzebujemy przygotować drewno do dalszej obróbki lub na opał. Z atrakcyjną ofertą łuparek zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/luparki-do-drewna.
 • Grubościówki – to inaczej strugarki do płaszczyzn, które gwarantują precyzyjną obróbkę materiału. Grubościówki cechują się dużą funkcjonalnością w warsztacie, dzięki możliwości pracy z różnymi materiałami i pełnieniu funkcji podobnych do urządzeń takich jak pilarki, czy wyrówniarki. 
 • Wiertarko-wkrętarki – to funkcjonalny i użyteczny sprzęt, który dobrze sprawdza się m.in. przy wierceniu otworów o różnej średnicy, a także wkręcanie śrub, czy nawet montaż drewnianych elementów. Tego typu urządzenia dysponują wygodną rękojeścią, dzięki czemu są łatwe i komfortowe w użyciu. 
 • Poziomice – ich wykorzystanie gwarantuje podtrzymanie elementów wybranej pozycji – pionie lub poziomie. Najnowsze modele urządzeń działają w oparciu o promień lasera, co wpływa pozytywnie na komfort i wygodę pracy.
 • Pilarki i wyrzynarki – przy ich pomocy będziemy mogli dokonać precyzyjnego cięcia i wycinać określone kształty w drewnianych elementach. To jedne z podstawowych narzędzi do obróbki, od których często zaczyna się pracę z różnymi materiałami i przygotowuje je do dalszej obróbki. 

Właściciele dobrze wyposażonych warsztatów stolarskich muszą zainwestować w porządne maszyny do drewna, które będą świadczyły o skuteczności i wysokiej jakości przeprowadzanych prac. Jednak nawet obróbką drewna zajmujemy się hobbystycznie, warto posiadać na swoim wyposażeniu wyżej wymieniony sprzęt. Z szerokim wyborem maszyn do drewna zapoznasz się pod adresem: https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna.

Urządzanie warsztatu stolarskiego – o tym musisz pamiętać!

Posiadacze własnego warsztatu muszą pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednią organizację miejsca swojej pracy. Co warto mieć na uwadze przy tworzeniu własnej przestrzeni? Należy pamiętać przede wszystkim o: 

 • optymalnej ilości gniazdek z dostępem do prądu, 
 • właściwym oświetleniu, 
 • oddzieleniu przestrzeni, aby jak najbardziej zminimalizować poziom hałasu, 
 • obowiązujących przepisach BHP,
 • zapewnieniu właściwego obiegu temperatury,
 • dostępie do wentylacji. 
Warsztat stolarski - co będzie przydatne?

Obróbka drewna – rodzaje prac z materiałem 

Odpowiednie narzędzia stolarskie to jedno, ale drugą kwestią będzie ich prawidłowe zastosowanie. Jakie procesy możemy przeprowadzić, wykorzystując do tego profesjonalne maszyny do drewna? Bez problemu możemy wykonać przy ich pomocy: 

 • szlifowanie – pozwala wygładzić i wyrównać powierzchnię materiału, 
 • wiercenie – polega na tworzeniu otworów o określonej szerokości i głębokości,
 • toczenie – to proces, który umożliwia skrawanie powierzchni materiałów obrotowych w kształcie kul, stożków itp.,
 • frezowanie – opiera się na nacinaniu gwintów, tworzeniu rowków lub kształtów innego rodzaju. 

More Articles for You

Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, …

Inspiracje na pokój dziecka — jak urządzić piękne i bezpieczne wnętrze?

Pokój dziecięcy to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania w nowym domu. Urządzenie takiego pokoju wymaga przywiązania szczególnej uwagi do …

Jakie kleje są przydatne do napraw samochodowych?

Coraz więcej osób samodzielnie naprawia swój samochód. Podyktowane jest to chęcią oszczędności. Jednocześnie chcąc naprawić małe uszkodzenia, nie trzeba od …

Wybór kolorów do malowania wnętrz – jak go sobie ułatwić?

Tworzenie spójnej kolorystyki we wnętrzu domu przypomina wybieranie codziennej garderoby — możesz kochać więcej niż jedno ubranie, ale nie założysz …

Różowe płytki – pomysł na kobiecą łazienkę!

Kolor różowy we wnętrzach był niegdyś kojarzony z kiczem, infantylnością i przesadną dziewczęcością. Na szczęście od kilku lat róż przeżywa …