Domek narzędziowy, z jakich materiałów można go zbudować?

Domek narzędziowy to niewielka drewutnia ogrodowa, do której można schować dowolne sprzęty i urządzenia. Ten niewielki budynek gospodarczy pozwala zaoszczędzić miejsce w garażu, piwnicy lub kotłowni. Obiekt ma prostą konstrukcję i z powodzeniem można wybudować go samodzielnie, np. z desek lub bloczków.

Budowę domku narzędziowego najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu i ustalenia dokładnych wymiarów budowli. Na tym etapie warto też określić dokładną lokalizację na działce. 

Z czego zbudować domek narzędziowy?

Zależnie od naszych potrzeb i przeznaczenia budynku domek narzędziowy może mieć kompaktowe wymiary lub pełnić funkcję minigarażu. W najmniejszych obiektach możemy magazynować narzędzia ogrodnicze ‒ taczki, grabie, wiadra itd. Większe domki pomieszczą też sprzęty takie jak kosiarki oraz przedmioty sezonowe, np. rowery i narty. Jeżeli zależy nam na rozszerzeniu funkcjonalności domku narzędziowego, najlepiej zdecydować się na wybudowanie solidnej konstrukcji o większej powierzchni użytkowej. Budulcem takiego obiektu mogą być bloczki Ytong z betonu komórkowego, a szczelne pokrycie dachowe naszej konstrukcji możemy wykonać z papy. Dla ograniczenia kosztów związanych z wykonaniem domku warto korzystać z ofert cenowych dostępnych m.in. na https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ytong. W przypadku małych domków narzędziowych wystarczy wykonanie drewnianego szkieletu i zabudowanie go płytami wiórowymi, boazerią ścienną lub deskami. Drewno powinno być sezonowane i suche. Najtrwalszym budulcem będą gatunki drzew iglastych ‒ sosny lub świerku. Dla zabezpieczenia i lepszej żywotności takiego budynku warto go zaimpregnować. Preparat do drewna zmniejsza podatność na pochłanianie wilgoci, odbarwienia i wypaczenia surowca.

Czy budowa domku narzędziowego wymaga pozwolenia na budowę?

Wybór wielkości domku narzędziowego wpływa na to, jakie formalności obowiązują przy jego budowie. Niewielki obiekt o powierzchni nieprzekraczającej 25 m2 i wysokości poniżej 5 m postawimy bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłaszania zamiaru jej rozpoczęcia. Taki domek powinien mieć jedną kondygnację i nie może być trwale przytwierdzony do gruntu. Jeżeli na naszej działce są już tego typu budynki, zasada ta nadal obowiązuje, o ile liczba małych obiektów architektury ogrodu nie przekracza dwóch na każde 500 m2 działki. Większe domki wymagają wykonania solidnych fundamentów, a ich budowa wiąże się z obowiązkiem dopełnienia formalności takich jak w przypadku klasycznego budynku.

Sprawdź także:  Warsztat stolarski - co będzie przydatne?

Przepisy prawa budowlanego mogą być różnie interpretowane przez dany urząd. Planując budowę własnego domku narzędziowego, najlepiej przynajmniej telefonicznie skonsultować sprawę z właściwym organem administracyjnym, aby uniknąć konsekwencji np. samowoli budowlanej.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …