Jak łatwo zauważyć, balustrady szklane są dzisiaj dość powszechne. Znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej – to w głównej mierze nowoczesne galerie handlowe i biura. Okazuje się jednak, że sprawdzają się także w blokach, a nawet domach jednorodzinnych. Doskonale wpisują się w modernistyczną architekturę, a systemy q-railing sprawnie łączą poszczególne elementy balustrad ze szkła w taki sposób, by całość z pewnością była bezpieczna i trwała. Jakie zalety mają takie rozwiązania i gdzie można je zastosować?
Balustrady szklane nie są najtańszym z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, a mimo to coraz chętniej w nie inwestujemy. Dzisiaj pojawiają się zarówno w wielko-, jak i małopowierzchniowych obiektach, a więc już nie tylko w galeriach handlowych. Ich rosnąca popularność wśród prywatnych inwestorów wynika z niepodważalnych zalet, które warto poznać, zanim podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie wykańczania własnego domu. Czy warto wybrać szklane płyty i stalowe elementy balustrad?
Balustrady szklane – bezpieczeństwo
Choć indywidualny gust może być różny, nie sposób podważyć stwierdzenia, że balustrady szklane są bardzo eleganckie. Są bowiem wykonane z ponadczasowych materiałów, które wpisują się w obecnie modne modernistyczne aranżacje. To sprawia natomiast, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – projekt może być więc spójny, co jest istotne ze względów estetycznych. Mimo zainteresowania ich wyglądem, wiele osób wycofuje się z ich zakupu, mają bowiem obawy, że elementy balustrad ze szkła nie wytrzymają dużego obciążenia, a co za tym idzie – nie spełnią swojej podstawowej roli zabezpieczania domowników. Czy to prawda?
Każdy, kto planuje postawić na balustrady szklane, musi zdawać sobie sprawę, że wykorzystane w nich szkło jest laminowane i hartowane. Pomiędzy formatkami szkła hartowanego znajduje się laminat, czyli specjalna folia, która chroni przed rozsypaniem się drobnych elementów w momencie jej stłuczenia. To zaś samo w sobie nie jest wcale takie łatwe ze względu na ich grubość – ta zaś zaczyna się od 13 mm, a najczęściej osiąga 21 mm.
Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, zwróć także uwagę, że balustrady szklane uniemożliwiają mu wspięcie się po nich. Tymczasem rozwiązania klasyczne, wykonane ze stali nierdzewnej (zwłaszcza z wypełnieniem poprzecznym), mogą stanowić dla niego zagrożenie.
Balustrady szklane – zalety
Balustrady szklane w naszym otoczeniu występują stosunkowo często. Pojawiają się na dużych biurowcach i w sklepach – zarówno po ich zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Występujące modele są jednak naprawdę zróżnicowane, co jest ich ogromną zaletą. Szkło daje bowiem możliwość personalizacji na potrzeby klienta. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno inwestor prywatny, jak i dbająca o swój wizerunek firma.
Wielu przedsiębiorców decyduje się na balustrady szklane ze względu na to, że nie ograniczają przepływu światła. Właśnie z tego względu pojawiają się wewnątrz biur, zastępując ścianki działowe oraz w dużych galeriach handlowych. Dzięki nim pomieszczenia są jasne bez dodatkowego oświetlenia lub przy zmniejszeniu jego natężenia. Ponadto są bardzo eleganckie, a jednocześnie optycznie powiększają wybraną przestrzeń.
Warto również podkreślić, że balustrady szklane są ponadczasowe. Umożliwiają swobodną wymianę aranżacji, a niezależnie od niej zawsze prezentują się elegancko. Ich zaletą jest fakt, że nie wychodzą z mody, dzięki czemu są inwestycją na lata.