Jakie oświetlenie do salonu?

Salon to jedno z miejsc, w którym chętnie spędzamy wspólny czas ze wszystkimi domownikami i gośćmi. W trakcie rodzinnej imprezy potrzebujemy mocniejszego światła, a podczas wieczornego odpoczynku przyda się raczej oświetlenie nastrojowe. Zobaczmy zatem, jakie oświetlenie do salonu wybrać, żeby dobrze się sprawdziło w obu tych momentach.

Kilka różnych źródeł światła

Spis treści

Już dawno minęły czasy, gdy w salonie było tylko jedno źródło światła i to na środku sufitu. We współczesnych wnętrzach mamy do czynienia raczej z kilkoma punktami świetlnymi, a ich umiejscowienie jest zależne od funkcji danej części salonu. Na suficie nadal co prawda mogą wisieć żyrandole, ale ich idealnym uzupełnieniem są kinkiety, lampy stojące, lampy stołowe czy oświetlenie z użyciem taśm ledowych.

Nad stołem najlepiej sprawdza się lampa wisząca, która dobrze oświetli blat i przestrzeń wokół niego. W zależności od rozmiarów lampy i wielkości stołu to może być lampa wisząca z jednym dużym kloszem lub z kilkoma mniejszymi albo 2-3 lampy wiszące obok siebie. W okolicach kanapy czy fotela, czyli miejsc przeznaczonych do wypoczynku najlepiej sprawdzają się lampy dające delikatne, nastrojowe światło. Tę rolę mogą spełnić zarówno lampy stojące, ozdobione abażurami, jak i kinkiety. W sytuacji, gdyby miejsce na fotelu miało służyć czytaniu książek, to wybierając lampę stojącą warto byłoby kupić taką, która daje możliwość regulacji kierunku padania światła.

Lampy – wszystkie takie same czy różne?

Biorąc pod uwagę fakt, że w salonie ma być więcej źródeł światła, może pojawić się wątpliwość, czy mają to być lampy z tej samej kolekcji, a więc oparte o ten sam motyw, czy może znacznie różniące się od siebie. Trzeba przyznać, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedni mówią, że żyrandole do pokoju dziennego powinny pasować do lamp stojących, które się w nim znajdują. Inni z kolei są przekonani, że im większa różnorodność we wnętrzu, tym lepiej i nie powinno się wybierać lamp z jednej kolekcji do tego samego pomieszczenia. 

Właściwie można powiedzieć, że obie te opinie są słuszne, bo to zależy przede wszystkim od pozostałych elementów aranżacji wnętrza oraz od stylu, w którym jest ono urządzane. Jedno jest pewne – wybierając lampy do domu trzeba zachować spójność stylistyczną. Oznacza to, że do aranżacji minimalistycznych należy wybierać lampy nowoczesne, zaprojektowane z pomysłem, ale bez dużej liczby ozdób. Ta spójność stylistyczna jest dużo ważniejsza niż to, czy wszystkie lampy są z tej samej kolekcji.

Szeroki wybór lamp znajdziesz na: Elampki.pl.

More Articles for You

Markiza Australia – nowoczesność w prostym wydaniu

Markizy tarasowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się komfortem na swoim tarasie, ale także estetyczny …

W którym miesiącu najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego miesiąca na rozpoczęcie budowy domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ nie tylko na przebieg prac, ale …

Sztukateria: Tradycja i nowoczesność w zdobniczych detalach

Sztukateria dodaje nieograniczonych możliwości wyrażenia indywidualnego stylu i tworzenia atmosfery, która oddaje naszą osobowość. Jest to jedno z narzędzi, dzięki …

Estetyczne i funkcjonalne: Piękno listew sufitowych styropianowych gładkich

W dzisiejszych czasach, gdy projektowanie wnętrz osiągnęło wyższy poziom zaawansowania, detale i akcenty stały się nieodzownym elementem tworzenia przyjemnej atmosfery …

Kolory elewacji domów jednorodzinnych: Odzwierciedlenie stylu i charakteru

Elewacja domu jednorodzinnego jest wizytówką każdego budynku. To pierwsze, co zauważamy patrząc na budynek z zewnątrz. Wybór kolorów elewacji jest …

Listwa przypodłogowa LED jako designerski akcent

Listwa przypodłogowa LED to stylowy i funkcjonalny dodatek do domu. Jest to specjalny typ oświetlenia, który jest montowany na podłodze, …