Roboty sprzątające – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Dzięki nieustającemu rozwojowi technologii współczesny człowiek ma możliwość ułatwiać sobie życie na wielu płaszczyznach, oszczędzając przy tym cenny czas. Urządzeniem, które bez wątpienia znalazło zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych, jest robot sprzątający. Nowoczesny odkurzacz automatyczny odmienił oblicze porządków domowych. W dzisiejszym artykule odpowiemy zatem na pytanie: czy warto kupić robota sprzątającego oraz jak wybrać odpowiedni model? Słowem – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o kupnie.

Czym są roboty sprzątające?

Na początek warto wyjaśnić, czym są roboty sprzątające. W niewielkiej obudowie omawianego urządzenia zamknięto technologię (system czyszczący), która sprawia, że robot sprzątający porusza się po całym mieszkaniu – także pod nieobecność domowników. Za dokładne odkurzanie odpowiadają specjalne szczotki. Samojezdne odkurzacze to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania producenci w tym segmencie rynku. Dostępne są także odkurzacze mopujące, a nawet myjące okna. Robot sprzątający ma zaprogramowane algorytmy sprzątające, dzięki czemu działa bez zarzutu, pozostawiając powierzchnię czystą i bez zabrudzeń. Nie jest bowiem tak, że jazda urządzenia to zupełnie przypadkowe ruchy. Inteligentny robot musi zaplanować trasę, tak by nie uderzać w stojącego na jego drodze meble czy przedmioty. Ponadto wieloma modelami można sterować zdalnie (służy do tego aplikacja mobilna), a automatyczny powrót do bazy za pomocą podczerwieni sprawi, że po skończonej pracy odkurzacz będzie bezpieczny w przeznaczonym dla niego miejscu.

Dla kogo przeznaczony jest robot sprzątający?

Robot sprzątający (https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html, https://www.neo24.pl/maleagd/dodomu/odkurzacze/robotysprzatajace.html) jest przeznaczony tak naprawdę dla każdego, kto chce utrzymać porządek w domu bez konieczności codziennego wyjmowania ciężkiego odkurzacza i poświęcania czasu na samodzielne odkurzanie. Odkurzacze automatyczne to świetna opcja dla posiadaczy czworonogów, a także dla rodziców małych (i nie tylko) dzieci, które – jak wiadomo – brudzą. W przypadku małych dzieci czysta podłoga to wręcz konieczność, ponieważ maluchy nieustannie jej dotykają. Robot automatyczny to rozwiązanie dla osób, którym nieobce jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii, by ułatwić sobie życie i zyskać odrobinę tak cennego dziś czasu.

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz automatyczny?

Wybierając automatyczny odkurzacz, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, które pomogą optymalnie dobrać urządzenie do potrzeb domostwa. Są nimi:

  • Akumulator – powinien być możliwie pojemny, ponadto trzeba przyjrzeć się, jaki jest czas pracy na jednym ładowaniu (dobrze, jeżeli będzie oscylować wokół 2 godzin) oraz czas samego ładowania akumulatora (zazwyczaj trwa to również około 2 godzin).
  • Efektywność sprzątania – jest to ważny parametr, ponieważ każdy chce mieć urządzenie, które zapewni czystość. Jak to jednak sprawdzić? Otóż parametr ten producenci określają w w metrach kwadratowych na minutę (taką powierzchnię robot posprząta w określonym czasie). Im wyższy jest ten parametr, tym bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie i o większej mocy, a co za tym idzie – zwykle droższe.
  • Sposób parkowania – najlepiej zdecydować się na zakup odkurzacza samojezdnego ze stacją dokującą. Po skończonym sprzątaniu urządzenie automatycznie wraca do bazy, a domownicy nie potkną się o leżący gdzieś pod nogami odkurzacz. Jest to bezpieczne rozwiązanie – zarówno dla domowników, jak i pod kątem dbałości o sprzęt.
  • Kształt obudowy – zdecydowanie bardziej rekomendowany jest owalny kształt, który jest zresztą najpopularniejszy wśród klientów. Taka forma odkurzacza pozwala mu łatwo manewrować i przemieszczać się nawet w newralgicznych punktach mieszkania. Robot taki obraca się wokół własnej osi, a więc łatwiej jest mu wyjechać. Kwadratowy kształt mają zaś odkurzacze mopujące ze względu na ich specyfikację techniczną (zamontowana głowica myjąca, która musi przylegać do podłoża).
  • Waga – roboty sprzątające są zwykle lekkie, ten parametr raczej nie powinien wpływać na to, czy wybrać dany model czy zdecydować się na inny. Waga jest bowiem podobna. Ważna jest funkcja podnoszenia obudowy, tak by odkurzacz mógł bez problemu przejeżdżać np. przez progi w mieszkaniu.
  • Pojemność pojemnika na odpadki – aby nie musieć opróżniać pojemnika na kurz po każdym cyklu odkurzania, warto zdecydować się na urządzenie o pojemności 0,7 litra. Mniejsze nie zaspokajają niestety potrzeb w tym zakresie, nawet w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Większy pojemnik spokojnie podoła kilkukrotnemu sprzątaniu.
  • Poziom hałasu – odkurzanie z reguły kojarzy się z hałasem. Owszem, niektóre z robotów sprzątających rzeczywiście generują nieco większy hałas. Lepiej jednak zdecydować się na cichszy – niemal niesłyszalny – model o głośności do 20 dB. Unikniemy wówczas skarg sąsiadów na hałasujące pod naszą nieobecność urządzenie, a domownicy nawet nie zauważają, kiedy odkurzacz będzie pracował. Najlepsze roboty sprzątające są efektywne i ciche.

Czy odkurzacze automatyczne mają dodatkowe funkcje?

Oczywiście podstawowe funkcje odkurzacza to efektywne sprzątanie. Innowacyjne i nowoczesne urządzenia mają jednak szereg dodatkowych funkcji. Są to: automatyczny powrót do bazy, wskaźnik naładowania baterii, wskaźnik napełnienia zbiornika, zaawansowane filtry HEPA, funkcja czyszczenia szkła, tryb mopowania, automatyczne opróżnianie pojemnika, wskaźnik napełnienia worka, kompas cyfrowy, programator pracy, liczne czujniki, szczotka boczna, nawigacja liniowa funkcja mycia.

More Articles for You

Meble drewniane do salonu – czy warto postawić na drewno?

W aranżacji salonu niejednokrotnie bardzo istotną rolę odgrywa przytulny klimat, gdyż jest to pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu z bliskimi, …

Dobrej klasy głośniki – czym się charakteryzują?

Muzyka dla wielu z nas jest bardzo ważnym elementem życia. Dotyczy to nie tylko samego faktu bycia muzofilem i wyboru …

Dobra firma do budowy domu

Budowa domu jest dużym oraz bardzo odpowiedzialnym przedsięwzięciem. Dlatego należy powierzyć to tylko wykwalifikowanej firmie budowlanej. Dzięki czemu uzyskuje się …

Lodówka dwudrzwiowa – jak zagospodarować jej przestrzeń?

Lodówka dwudrzwiowa daje sporo przestrzeni na przechowywanie wielu produktów, od podstawowych artykułów, po gotowe potrawy przygotowane dla domowników. Aby jak …

Konstrukcje stalowe – szerokie możliwości zastosowania  

W przemyśle i budownictwie niezwykle ważna jest jakość, wytrzymałość i bezpieczeństwo  poszczególnych elementów konstrukcji budynków i innych obiektów.  Do ich …

System zarządzania energią w inteligentnym domu

Niepokojące sygnały o możliwych kłopotach z dostawami energii elektrycznej, a co za tym idzie rosnącymi cenami, skłaniają wszystkich do poszukiwania …