Mój Prąd 3.0 – jakie warunki dla zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną?

Człowiek poszukuje komfortu życiowego. Zwraca uwagę na wygodę użytkowania, ekonomię i ekologię. Dlatego wiele osób  inwestuje w energię odnawialną. Instalacja fotowoltaiczna przyczynia się o dbanie o środowisko naturalne i znacząco obniża wydatki na energię. Wydatek stanowi jedynie założenie fotowoltaiki. Na szczęście rząd wprowadza programy dopłat na fotowoltaikę, które znacznie ułatwiają zakup urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Program Mój Prąd 3.0

Spis treści

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznej cieszą się sporym zainteresowaniem. W końcu fotowoltaika to innowacyjna technologia, która pozwala  lepiej zarządzać produkcją, obiegiem i odzyskaniem  energii, co pozwala zniwelować koszty i zmniejszyć straty energetyczne. Trzeba przyznać, że dwie poprzednie edycje programu „Mój Prąd” przyczyniły się do rozwoju świadomości społecznej o odnawialnych źródłach energii i do zwiększenia zainteresowania taką inwestycją. Dzięki temu ekologiczna energia staje się ważnym elementem polskiego systemu energetycznego. Zaletą programu są „Mój Prąd 3.0”  niewielkie formalności.

Najważniejsze zasady programu Mój Prąd 3.0

Dopłaty do fotowoltaiki mogą otrzymać osoby fizyczne i przedsiębiorstwa, które wytwarzać będą energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest to, że moc instalacji fotowoltaicznej musi znajdować się w przedziale od 2 do 10 kW. Dotacje w ramach programu „Mój prąd 3:0” otrzymać można na montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i zakup samych komponentów. Wsparcie finansowe  z „Mojego Prądu” będą mogły otrzymać osoby, które zakupiły instalacje od 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że prosumenci, którym nie udało się zakwalifikować do poprzedniej edycji, mogą złożyć ponownie wniosek. Dofinansowanie wynosi do 3000 złotych, ale nie może przekroczyć 50% kosztów inwestycji. Zabezpieczone są środki dla 178 tysięcy beneficjentów  programu.

Nieopodatkowana dotacja

Dobrą informacją dla osób, które chcą skorzystać z dotacji w ramach programu „Mój Prąd 3:0”, jest fakt, że dofinansowanie jest nieopodatkowane. Cała kwota trafia na rachunek bankowy beneficjenta.  Dotację z programu można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której można  odpisać od PIT  instalacje  fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł . Nie można omawianej dotacji łączyć z programem „Czyste powietrze” lub jakimikolwiek innymi programem dopłat lub subsydiowanych kredytów. Wiosek o wsparcie z omawianego programu można składać od pierwszego lipca. Mogą dotyczyć instalacji zakupionych i zamontowanych od 1 lutego do 22 Dokumenty można składać do 22 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków.

Na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej dotacja nie przysługuje. Wsparcie przysługuje tylko na urządzenia nowe, wyprodukowane do 24 miesięcy przed montażem. Zainteresowanie programem w  poprzednich edycjach było ogromne. Świadczą o tym dokumenty składane nawet po wyznaczonym terminie. W tym roku może być podobnie.

More Articles for You

Obrazy wieloczęściowe: Odkryj nieograniczone możliwości dekoracji

Obrazy wieloczęściowe, takie jak tryptyki, są wyjątkową formą dekoracji, która dodaje niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu. Czy jesteś fanem sztuki klasycznej, …

Sekator ogrodowy – jaki sprawdzi się najlepiej

Sekator ogrodowy jest niezastąpionym narzędziem w pielęgnacji ogrodu. Może być używany do wielu różnych zadań, takich jak: Przycinanie drzew i …

Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc …

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność …

Czym pomalować meble kuchenne?

Odpowiednia farba do mebli kuchennych pozwoli nadać im drugie życie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i na co zwrócić uwagę …