Mój Prąd 3.0 – jakie warunki dla zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną?

Człowiek poszukuje komfortu życiowego. Zwraca uwagę na wygodę użytkowania, ekonomię i ekologię. Dlatego wiele osób  inwestuje w energię odnawialną. Instalacja fotowoltaiczna przyczynia się o dbanie o środowisko naturalne i znacząco obniża wydatki na energię. Wydatek stanowi jedynie założenie fotowoltaiki. Na szczęście rząd wprowadza programy dopłat na fotowoltaikę, które znacznie ułatwiają zakup urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Program Mój Prąd 3.0

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznej cieszą się sporym zainteresowaniem. W końcu fotowoltaika to innowacyjna technologia, która pozwala  lepiej zarządzać produkcją, obiegiem i odzyskaniem  energii, co pozwala zniwelować koszty i zmniejszyć straty energetyczne. Trzeba przyznać, że dwie poprzednie edycje programu „Mój Prąd” przyczyniły się do rozwoju świadomości społecznej o odnawialnych źródłach energii i do zwiększenia zainteresowania taką inwestycją. Dzięki temu ekologiczna energia staje się ważnym elementem polskiego systemu energetycznego. Zaletą programu są „Mój Prąd 3.0”  niewielkie formalności.

Najważniejsze zasady programu Mój Prąd 3.0

Dopłaty do fotowoltaiki mogą otrzymać osoby fizyczne i przedsiębiorstwa, które wytwarzać będą energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest to, że moc instalacji fotowoltaicznej musi znajdować się w przedziale od 2 do 10 kW. Dotacje w ramach programu „Mój prąd 3:0” otrzymać można na montaż instalacji fotowoltaicznej, jak i zakup samych komponentów. Wsparcie finansowe  z „Mojego Prądu” będą mogły otrzymać osoby, które zakupiły instalacje od 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że prosumenci, którym nie udało się zakwalifikować do poprzedniej edycji, mogą złożyć ponownie wniosek. Dofinansowanie wynosi do 3000 złotych, ale nie może przekroczyć 50% kosztów inwestycji. Zabezpieczone są środki dla 178 tysięcy beneficjentów  programu.

Nieopodatkowana dotacja

Dobrą informacją dla osób, które chcą skorzystać z dotacji w ramach programu „Mój Prąd 3:0”, jest fakt, że dofinansowanie jest nieopodatkowane. Cała kwota trafia na rachunek bankowy beneficjenta.  Dotację z programu można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której można  odpisać od PIT  instalacje  fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł . Nie można omawianej dotacji łączyć z programem „Czyste powietrze” lub jakimikolwiek innymi programem dopłat lub subsydiowanych kredytów. Wiosek o wsparcie z omawianego programu można składać od pierwszego lipca. Mogą dotyczyć instalacji zakupionych i zamontowanych od 1 lutego do 22 Dokumenty można składać do 22 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków.

Sprawdź także:  Jaki najlepiej materac wybrać do sypialni?

Na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej dotacja nie przysługuje. Wsparcie przysługuje tylko na urządzenia nowe, wyprodukowane do 24 miesięcy przed montażem. Zainteresowanie programem w  poprzednich edycjach było ogromne. Świadczą o tym dokumenty składane nawet po wyznaczonym terminie. W tym roku może być podobnie.

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …