Zdrowe farby do malowania ścian – na co zwracać uwagę?

Farby do wnętrz są obecnie dostępne w rozmaitych odcieniach i stopniach połysku. Jak jednak wybrać zdrowe farby do malowania ścian – takie, które nie zaszkodzą ani Tobie, ani Twoim dzieciom? Czy farby wodorozcieńczalne mogą zawierać szkodliwe rozpuszczalniki? Co oznaczają widoczne na opakowaniach farb atesty? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam specjaliści z firmy Caparol, znanej z produkcji farb do wnętrz wysokiej jakości.

Z tekstu dowiesz się:

  • co mówi o farbie znak E.L.F. i dlaczego lotne związki organiczne są szkodliwe,
  • jakie atesty farb możesz znaleźć na opakowaniach farb do wnętrz.

Środowisko naturalne jest obecnie narażone na coraz więcej zanieczyszczeń. Skoro Twoje płuca na co dzień wdychają smog, a skóra wchłania szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, zadbaj o to, by choć w Twoim mieszkaniu panował zdrowszy klimat. Gdy zdecydujesz się na odpowiednie farby do wnętrz, możesz zapewnić sobie i całej Twojej rodzinie więcej bezpieczeństwa i zdrowia. Jak sprawdzić, jakie właściwości ma wybrana przez Ciebie farba?

Znak E.L.F. – oznaczenia farb niskoemisyjnych

Spis treści

LZO – czyli lotne związki organiczne – to główne źródło zanieczyszczeń środowiska. Powstają przede wszystkim jako produkty uboczne w procesach przemysłowych. Wchodzą również w skład rozpuszczalników organicznych, które z kolei znajdziesz między innymi w farbach do wnętrz.

Zdolność LZO do szybkiego parowania sprawia, że z łatwością uwalniają się do powietrza, którym oddychasz – stąd określenie „lotne”. Aż 73% tych związków ma działanie rakotwórcze, zatem powinno być dla Ciebie szczególnie ważne, by ich zawartość w farbach, których używasz do malowania ścian w domu, była znikoma.

Szkodliwe lotne związki organiczne znajdują się w zdecydowanej większości farb – również w farbach wodorozcieńczalnych przeznaczonych do wnętrz. Są niezbędne, aby tańsze, bardziej popularne spoiwa używane w farbach mogły się dobrze rozprowadzać podczas malowania, a następnie sprawnie schnąć i się utwardzać.

Stosowanie LZO jest stopniowo ograniczane. Obecnie (od 2010 roku) limit obowiązujący dla matowych, wodorozcieńczalnych farb do wnętrz, określa za maksymalną zawartość 30 gramów LZO na litr farby. Czy to dużo? Zastanówmy się. Na malowanie 25-metrowego pokoju wystarcza w zupełności 15-litrowe wiadro farby. Zgodnie z przepisami w takim wiadrze farby może się znaleźć pół litra rozpuszczalników (lotnych związków organicznych). Większość LZO odparuje z farby podczas malowania i schnięcia. Dlatego na LZO najbardziej narażone są osoby malujące (przebywające w pomieszczeniu podczas malowania i schnięcia). Gdyby odparowane LZO nie zostały wywietrzone z tego pomieszczenia, zostałyby w całości przewentylowane przez nasze płuca. Cała butelka rozpuszczalnika!

Na szczęście spora część lotnych związków organicznych ucieka z pomieszczenia, a my z kolei nie przebywamy w nim przez cały czas. Uwalnianie się LZO nie następuje też gwałtownie, w jednej chwili. Jednak 30 g/l to wystarczająco dużo, żeby spowodować nieodwracalne szkody w organizmie zawodowego malarza – osoby malującej codziennie przez kilka godzin. Każde ograniczenie LZO w farbie jest wówczas istotne dla zdrowia osób pracujących w branży.

Półlotne związki organiczne (plastyfikatory, zmiękczacze) charakteryzują się podobną jak LZO szkodliwością, ale znacznie dłużej odparowują z powłoki farby (całymi miesiącami). Ich wdychanie szkodzi więc głównie domownikom. Pomimo niskiego stężenia są jednak przyczyną podrażnień i alergii. Plastyfikatory, choć uznane za szkodliwe, nie doczekały się żadnych regulacji co do określenia maksymalnych dopuszczalnych ilości w farbie. Zużycie plastyfikatorów na świecie bardzo szybko rośnie, gdyż poprawiają wiele własności różnych produktów. W farbach taniej jest zastosować niskiej jakości surowce i poprawić ich własności plastyfikatorem (np. regulację zakresu temperatury, w której zachodzić może wiązanie powłoki, plastyczność powłoki i inne), niż stosować drogie spoiwa o wysokich parametrach jakościowych.

Farby do wnętrz Caparol to krok naprzód – w 1 litrze farby znajdziesz mniej niż 1 gram  całkowitej zawartości lotnych i półlotnych substancji organicznych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że emisja szkodliwych związków z powłoki farby jest bliska zeru, a Twoja rodzina może swobodnie oddychać zdrowszym powietrzem.

Aby wyróżnić farby do wnętrz, w których jest co najmniej 30-krotnie mniej LZO, niż zakłada norma, i nie ma plastyfikatorów, wprowadzono oznaczenie E.L.F. Oznaczone nim farby są bezrozpuszczalnikowe i niskoemisyjne. Aby dodatkowo chronić alergików i dzieci, farby ze znakiem E.L.F. są praktycznie bezwonne. Ich zapach jest ledwo wyczuwalny i nie drażni śluzówki nosa.

Atesty farb do wnętrz – które z nich są ważne?

Oprócz informacji o zawartości LZO, które muszą być pokazane na etykiecie każdej farby w Unii Europejskiej, warto sprawdzić atest higieniczny (nieobowiązkowy). W dokumencie atestu znajduje się potwierdzenie, czy farba nadaje się do stosowania w pomieszczeniach i w jakich będzie w 100% bezpieczna. Atest jest wydawany przez odpowiedni zakład zajmujący się toksykologią środowiska lub higieną pomieszczeń. Musi być potwierdzony za każdym razem, kiedy receptura danej farby jest zmieniana, oraz regularnie odnawiany (zwykle co 5 lat).

Atest higieniczny farb do wnętrz Caparol dopuszcza je do stosowania w budynkach, w tym w placówkach oświatowo-wychowawczych. Są to zatem farby bezpieczne dla dzieci.

Caparol dla swoich farb wewnętrznych zamieszcza również specyfikacje dla systemów certyfikacji ekologicznej LEED i BREEA, w których można znaleźć dodatkowe informacje związane z ekologią i zdrowiem.

Dzięki niskiej zawartości szkodliwych substancji oraz wysokiej trwałości farby do wnętrz Caparol można śmiało uznać za zdrowe farby do malowania ścian w mieszkaniach. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecka czy alergika. Przekonaj się sam!

More Articles for You

Odświeżanie mebli ogrodowych przy pomocy lakierobejcy – co warto wiedzieć?

Cieplejsze, słoneczne dni to idealny czas na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej zieleni i kwiatów. Aby móc …

Żaluzje drewniane czy aluminiowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Żaluzje, niezależnie od tego, czy mówimy o modelach drewnianych, czy aluminiowych, są w ostatnich czasach bardzo popularne. Ich design, skuteczność …

Czym pomalować meble kuchenne?

Odpowiednia farba do mebli kuchennych pozwoli nadać im drugie życie. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązanie i na co zwrócić uwagę …

Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, …

Warsztat stolarski – co będzie przydatne?

Obróbka drewna wymaga użycia solidnego sprzętu, który znacznie ułatwi przebieg prac. Przy pomocy profesjonalnych narzędzi stolarskich będziemy mogli sprawnie i …