Zdrowe farby do malowania ścian – na co zwracać uwagę?

Farby do wnętrz są obecnie dostępne w rozmaitych odcieniach i stopniach połysku. Jak jednak wybrać zdrowe farby do malowania ścian – takie, które nie zaszkodzą ani Tobie, ani Twoim dzieciom? Czy farby wodorozcieńczalne mogą zawierać szkodliwe rozpuszczalniki? Co oznaczają widoczne na opakowaniach farb atesty? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam specjaliści z firmy Caparol, znanej z produkcji farb do wnętrz wysokiej jakości.

Z tekstu dowiesz się:

  • co mówi o farbie znak E.L.F. i dlaczego lotne związki organiczne są szkodliwe,
  • jakie atesty farb możesz znaleźć na opakowaniach farb do wnętrz.

Środowisko naturalne jest obecnie narażone na coraz więcej zanieczyszczeń. Skoro Twoje płuca na co dzień wdychają smog, a skóra wchłania szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, zadbaj o to, by choć w Twoim mieszkaniu panował zdrowszy klimat. Gdy zdecydujesz się na odpowiednie farby do wnętrz, możesz zapewnić sobie i całej Twojej rodzinie więcej bezpieczeństwa i zdrowia. Jak sprawdzić, jakie właściwości ma wybrana przez Ciebie farba?

Znak E.L.F. – oznaczenia farb niskoemisyjnych

Spis treści

LZO – czyli lotne związki organiczne – to główne źródło zanieczyszczeń środowiska. Powstają przede wszystkim jako produkty uboczne w procesach przemysłowych. Wchodzą również w skład rozpuszczalników organicznych, które z kolei znajdziesz między innymi w farbach do wnętrz.

Zdolność LZO do szybkiego parowania sprawia, że z łatwością uwalniają się do powietrza, którym oddychasz – stąd określenie „lotne”. Aż 73% tych związków ma działanie rakotwórcze, zatem powinno być dla Ciebie szczególnie ważne, by ich zawartość w farbach, których używasz do malowania ścian w domu, była znikoma.

Szkodliwe lotne związki organiczne znajdują się w zdecydowanej większości farb – również w farbach wodorozcieńczalnych przeznaczonych do wnętrz. Są niezbędne, aby tańsze, bardziej popularne spoiwa używane w farbach mogły się dobrze rozprowadzać podczas malowania, a następnie sprawnie schnąć i się utwardzać.

Stosowanie LZO jest stopniowo ograniczane. Obecnie (od 2010 roku) limit obowiązujący dla matowych, wodorozcieńczalnych farb do wnętrz, określa za maksymalną zawartość 30 gramów LZO na litr farby. Czy to dużo? Zastanówmy się. Na malowanie 25-metrowego pokoju wystarcza w zupełności 15-litrowe wiadro farby. Zgodnie z przepisami w takim wiadrze farby może się znaleźć pół litra rozpuszczalników (lotnych związków organicznych). Większość LZO odparuje z farby podczas malowania i schnięcia. Dlatego na LZO najbardziej narażone są osoby malujące (przebywające w pomieszczeniu podczas malowania i schnięcia). Gdyby odparowane LZO nie zostały wywietrzone z tego pomieszczenia, zostałyby w całości przewentylowane przez nasze płuca. Cała butelka rozpuszczalnika!

Na szczęście spora część lotnych związków organicznych ucieka z pomieszczenia, a my z kolei nie przebywamy w nim przez cały czas. Uwalnianie się LZO nie następuje też gwałtownie, w jednej chwili. Jednak 30 g/l to wystarczająco dużo, żeby spowodować nieodwracalne szkody w organizmie zawodowego malarza – osoby malującej codziennie przez kilka godzin. Każde ograniczenie LZO w farbie jest wówczas istotne dla zdrowia osób pracujących w branży.

Półlotne związki organiczne (plastyfikatory, zmiękczacze) charakteryzują się podobną jak LZO szkodliwością, ale znacznie dłużej odparowują z powłoki farby (całymi miesiącami). Ich wdychanie szkodzi więc głównie domownikom. Pomimo niskiego stężenia są jednak przyczyną podrażnień i alergii. Plastyfikatory, choć uznane za szkodliwe, nie doczekały się żadnych regulacji co do określenia maksymalnych dopuszczalnych ilości w farbie. Zużycie plastyfikatorów na świecie bardzo szybko rośnie, gdyż poprawiają wiele własności różnych produktów. W farbach taniej jest zastosować niskiej jakości surowce i poprawić ich własności plastyfikatorem (np. regulację zakresu temperatury, w której zachodzić może wiązanie powłoki, plastyczność powłoki i inne), niż stosować drogie spoiwa o wysokich parametrach jakościowych.

Farby do wnętrz Caparol to krok naprzód – w 1 litrze farby znajdziesz mniej niż 1 gram  całkowitej zawartości lotnych i półlotnych substancji organicznych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że emisja szkodliwych związków z powłoki farby jest bliska zeru, a Twoja rodzina może swobodnie oddychać zdrowszym powietrzem.

Aby wyróżnić farby do wnętrz, w których jest co najmniej 30-krotnie mniej LZO, niż zakłada norma, i nie ma plastyfikatorów, wprowadzono oznaczenie E.L.F. Oznaczone nim farby są bezrozpuszczalnikowe i niskoemisyjne. Aby dodatkowo chronić alergików i dzieci, farby ze znakiem E.L.F. są praktycznie bezwonne. Ich zapach jest ledwo wyczuwalny i nie drażni śluzówki nosa.

Atesty farb do wnętrz – które z nich są ważne?

Oprócz informacji o zawartości LZO, które muszą być pokazane na etykiecie każdej farby w Unii Europejskiej, warto sprawdzić atest higieniczny (nieobowiązkowy). W dokumencie atestu znajduje się potwierdzenie, czy farba nadaje się do stosowania w pomieszczeniach i w jakich będzie w 100% bezpieczna. Atest jest wydawany przez odpowiedni zakład zajmujący się toksykologią środowiska lub higieną pomieszczeń. Musi być potwierdzony za każdym razem, kiedy receptura danej farby jest zmieniana, oraz regularnie odnawiany (zwykle co 5 lat).

Atest higieniczny farb do wnętrz Caparol dopuszcza je do stosowania w budynkach, w tym w placówkach oświatowo-wychowawczych. Są to zatem farby bezpieczne dla dzieci.

Caparol dla swoich farb wewnętrznych zamieszcza również specyfikacje dla systemów certyfikacji ekologicznej LEED i BREEA, w których można znaleźć dodatkowe informacje związane z ekologią i zdrowiem.

Dzięki niskiej zawartości szkodliwych substancji oraz wysokiej trwałości farby do wnętrz Caparol można śmiało uznać za zdrowe farby do malowania ścian w mieszkaniach. Sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecka czy alergika. Przekonaj się sam!

More Articles for You

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …

Listwy ledowe sufitowe: Kompleksowy przewodnik po oświetleniu LED w domu

Listwy ledowe sufitowe to nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe, które zdobywa coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Dzięki swojej funkcjonalności, estetyce oraz …

Markiza Australia – nowoczesność w prostym wydaniu

Markizy tarasowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się komfortem na swoim tarasie, ale także estetyczny …

W którym miesiącu najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego miesiąca na rozpoczęcie budowy domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ nie tylko na przebieg prac, ale …

Sztukateria: Tradycja i nowoczesność w zdobniczych detalach

Sztukateria dodaje nieograniczonych możliwości wyrażenia indywidualnego stylu i tworzenia atmosfery, która oddaje naszą osobowość. Jest to jedno z narzędzi, dzięki …