Domowa siłownia – zachowaj formę bez wychodzenia z domu!

Domowa siłownia – zachowaj formę bez wychodzenia z domu!

Spis treści

30 minut średnio intensywnego ruchu dziennie – tyle potrzebuje nasze ciało, by odwdzięczyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długie lata. Wydaje się, że wygospodarowanie pół godziny w ciągu dnia na aktywność fizyczną nie powinno być trudne, a jednak – gdy dochodzi do tego konieczność dojechania na siłownię, basen, fitness czy inne zajęcia na określoną godzinę, przy kiepskiej pogodzie, po ciężkim dniu w pracy, wymówki sypią się jak z rękawa. Rozwiązanie? Stworzenie własnej domowej siłowni!

Aby urządzić swój prywatny kącik do ćwiczeń, nie potrzebujesz wielkiej powierzchni ani tuzina drogich sprzętów. Tak naprawdę wystarczy kilka ulubionych akcesoriów oraz dostosowanie pomieszczenia do aktywności fizycznej. Jak zrobić domową siłownię? Sprawdź kilka podpowiedzi!

Sprzęty do siłowni domowej – w co warto zainwestować?

Jeśli dysponujesz w domu lub mieszkaniu powierzchnią, która pozwala na urządzenie domowej siłowni w osobnym pomieszczeniu, takie rozwiązanie z pewnością będzie najwygodniejsze – i dla ćwiczącego, i dla pozostałych domowników. Wówczas możesz też pozwolić sobie na więcej sprzętów. Na wyposażenie siłowni domowej najczęściej składają się: rowerek stacjonarny, wioślarz, orbitrek i ławeczka do ćwiczeń ze sztangą. Amatorzy biegania, którzy chcą regularnie trenować w sezonie zimowym, powinni pokusić się o zakup domowej bieżni, a ci, którym zależy na treningu ogólnorozwojowym, a mają miejsce tylko na jeden sprzęt – mogą wybrać prosty atlas. Z kolei mata do siłowni domowej pozwoli na wygodny stretching po treningu.

Domowa siłownia w piwnicy, na poddaszu lub w pokoju – jak przygotować pomieszczenie?

Zakup sprzętów do siłowni domowej to oczywiście nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o komfortowe warunki do ćwiczeń. Pierwsza istotna kwestia to odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Jeśli urządzasz domową siłownię w piwnicy, gdzie nie ma okien, wentylator sufitowy lub porządna klimatyzacja to must have. Podobnie w wypadku domowej siłowni na poddaszu, które podczas upałów jest nieraz najgorętszym pomieszczeniem w całym domu i bardziej przypomina saunę niż salę ćwiczeń. No, chyba że do hot jogi.

Kolejna sprawa to podłoga. Do siłowni domowej sprawdzą się wytrzymałe panele, jednak w strategicznych miejscach, gdzie np. niechcący mogą spaść nam ciężkie hantle, warto dodatkowo zabezpieczyć posadzkę gumową matą. Również ciężkie sprzęty, szczególnie takie, które będziesz przesuwać lub przestawiać, najlepiej podkleić gumowymi podkładkami (o ile oryginalnie nie są w ten sposób wykończone). To pozwoli uniknąć przypadkowych uszkodzeń podłogi. Gumowa mata nie musi jednak zajmować całej powierzchni podłogi, zdecydowanie przyjemniej będzie Ci patrzeć na naturalny wzór drewna.

W swojej małej domowej siłowni zadbaj również o odpowiednio wygłuszone drzwi wewnętrzne. Jeśli nie chcesz później być skazany na do it yourself z tapety akustycznej, najlepiej od razu zdecyduj się na solidne drzwi z wypełnieniem z płyty wiórowej albo na specjalne drzwi akustyczne ze wzmocnioną ramą, które zapewniają wyciszenie. Dzięki temu głośna muzyka lub szumiąca bieżnia nie będą drażnić innych domowników.

Wisienką na torcie będzie również lustro do domowej siłowni. Pozwoli Ci ono kontrolować postawę podczas podnoszenia ciężarów czy wykonywania ćwiczeń na macie, przy których trzeba pilnować np. prostych pleców, równo ustawionych bioder czy utrzymywania kolan w jednej linii z kostkami. Poza tym – nie zapomnij trochę zaszaleć z wystrojem. W końcu chcesz często bywać w swojej siłowni, więc powinna być przyjemna dla oka. Pomyśl o energetycznych kolorach ścian albo o plakatach z motywującymi hasłami.

Minisiłownia domowa, czyli wyposażenie sportowe do mieszkania w bloku

Marzy Ci się kącik do ćwiczeń w domu, ale w swoim niewielkim mieszkaniu nie jesteś w stanie wygospodarować osobnego pomieszczenia? Na to również znajdzie się sposób. W końcu nie zawsze trzeba ćwiczyć na potężnym atlasie czy bieżni. W takiej sytuacji postaw przede wszystkim na akcesoria do siłowni domowej, które nie zajmują dużo miejsca, a do tego można je łatwo przestawiać i chować do szafy. Przykłady? Zamiast na ławeczce ze sztangą możesz ćwiczyć z małymi hantlami albo odważnikami kettlebell. Brzuszki możesz robić na macie, którą po treningu zwiniesz i odstawisz w kąt pokoju. Rowerek stacjonarny lub wioślarz spokojnie zmieszczą się w większym salonie (przy okazji możesz oglądać seriale, dzięki czemu czas treningu upłynie szybciej), a w razie potrzeby – np. gdy mają wpaść goście – można wystawić je na balkon.

Inne drobne sprzęty do siłowni domowej, w które warto się zaopatrzyć, to: uchwyty do pompek, skakanka, piłka gimnastyczna, gumy oraz wszelkiego typu małe, składane przyrządy, np. drążek wielofunkcyjny. A skoro mowa o drążkach, nie zapomnij zamontować w futrynie takiego, na którym można się podciągać.

Teraz już nie musisz wychodzić z domu, by dbać o formę, więc zacznij od… dzisiaj!

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …