Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, inwestorzy decydują się na inwestycję w energooszczędny i skuteczny system paneli słonecznych. Czym jest instalacja fotowoltaiczna i na czym polega mechanizm jej działania? Przychodzimy z odpowiedzią!

Fotowoltaika – dla kogo skierowana jest oferta?

Spis treści

Fotowoltaika to jedno z najważniejszych źródeł odnawialnych energii. W celu wytworzenia prądu i pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną czerpie z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje więc ogólnodostępne i darmowe źródło energii, dzięki czemu produkcja prądu odbywa się bez dodatkowej ingerencji użytkowników instalacji. Kto może zdecydować się na zainstalowanie fotowoltaiki? Z zakupu i montażu instalacji mogą skorzystać przede wszystkim:

  • Właściciele domów jednorodzinnych – fotowoltaika dla domu to skuteczne rozwiązanie, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd, a przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/.
  • Firmy – osoby, które zajmują się prowadzeniem własnego biznesu, także mogą skorzystać z zakupu i montażu systemu PV. Warto zabezpieczyć w ten sposób swoją firmę, aby nie była dotknięta podwyżkami cen za energię elektryczną. 
  • Rolnicy – zainstalowanie fotowoltaiki we własnym gospodarstwie zmniejszy ceny prądu ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Mechanizm działania systemu PV jest prosty. Moduły fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcenie energii na prąd stały. Do przemianowania prądu stałego na prąd zmienny służy inwerter. Warto wspomnieć, że jedną z zalet fotowoltaiki jest możliwość magazynowania nadwyżek energii, które trafiają do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu zostaną zużyte wtedy, gdy będzie zapotrzebowanie na większą ilość prądu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy panele słoneczne pracują z mniejszą efektywnością. Na właściwe działanie fotowoltaiki składa się dobór odpowiednich parametrów. Przy dopasowaniu instalacji należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • Moc paneli – przy ustaleniu jej wartości niezbędne jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku mieszkalnego. Moc fotowoltaiki można starać się wyznaczyć na podstawie bieżących rachunku za prąd, ale lepszym i skuteczniejszym wariantem będzie skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego, do której link znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.
  • Sprawność – jej główny wyznacznik to materiał, z którego zostały wykonane panele. Istotny jest także sposób montażu instalacji, na którą składa się m.in. kąt nachylenia paneli, a także ich umiejscowienie. Tradycyjnie fotowoltaikę montuje się na dachu, jednak opcjonalnie można umieścić ją na gruncie. 
  • Markę – warto zwrócić uwagę z usług, jakiego producenta mamy zamiar skorzystać. Przy wyborze firmy lepiej sugerować się przede wszystkim doświadczeniem, dotychczasowymi realizacjami i opiniami na temat danej marki. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że zadbamy o właściwą pracę urządzenia już na etapie jego montażu. 
Fotowoltaika dla domu - jak obliczyć zapotrzebowanie?

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna przynosi określone korzyści dla prosumenta. Są to przede wszystkim: 

  • uniezależnienie od dostawców energii elektrycznej,
  • możliwość magazynowania nadwyżek energii, 
  • wysoka trwałość paneli, 
  • łatwość w obsłudze urządzenia, 
  • cicha praca, 
  • mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery, 
  • zwiększenie wartości nieruchomości.

More Articles for You

Podłogi drewniane – zalety i wady drewnianych rozwiązań podłogowych

Podłogi drewniane od dawna zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem i trwałością. Podłogi, takie jak parkiety i deski podłogowe, od wieków są …

Lampy stojące do salonu. Dlaczego są dobrym wyborem?

Oświetlenie salonu to niezwykle ważny aspekt. Nie tylko przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia, ale pełni także funkcję dekoracyjną. Dobrze wybrane …

Brama garażowa rolowana: Wygodne rozwiązanie produkowane przez RoletyAlu

Chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą na temat bram garażowych rolowanych, które są coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów. …

Jak wybrać gwintownik ręczny do różnych rodzajów materiałów?

Wybór gwintownika ręcznego jest kluczowy dla efektywnego i precyzyjnego wykonywania prac związanych z gwintowaniem. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępnych …

Kierunek otwierania drzwi wejściowych — drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz?

Kierunek otwierania drzwi wejściowych, czyli czy powinny być skierowane do środka, czy na zewnątrz, to kwestia, która może wpływać na …

Kompleksowy przewodnik po listwach przypodłogowych: od wyboru do montażu

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych jest kluczowy dla estetyki i funkcjonalności każdego pomieszczenia. Listwy pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne, …