Fotowoltaika – czym jest i jak działa?

Troska o środowisko naturalne wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych przez wielu klientów. Także w przypadku poszukiwania ekologicznych rozwiązań dla domu, inwestorzy decydują się na inwestycję w energooszczędny i skuteczny system paneli słonecznych. Czym jest instalacja fotowoltaiczna i na czym polega mechanizm jej działania? Przychodzimy z odpowiedzią!

Fotowoltaika – dla kogo skierowana jest oferta?

Fotowoltaika to jedno z najważniejszych źródeł odnawialnych energii. W celu wytworzenia prądu i pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną czerpie z promieniowania słonecznego. Wykorzystuje więc ogólnodostępne i darmowe źródło energii, dzięki czemu produkcja prądu odbywa się bez dodatkowej ingerencji użytkowników instalacji. Kto może zdecydować się na zainstalowanie fotowoltaiki? Z zakupu i montażu instalacji mogą skorzystać przede wszystkim:

 • Właściciele domów jednorodzinnych – fotowoltaika dla domu to skuteczne rozwiązanie, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd, a przy tym pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/.
 • Firmy – osoby, które zajmują się prowadzeniem własnego biznesu, także mogą skorzystać z zakupu i montażu systemu PV. Warto zabezpieczyć w ten sposób swoją firmę, aby nie była dotknięta podwyżkami cen za energię elektryczną. 
 • Rolnicy – zainstalowanie fotowoltaiki we własnym gospodarstwie zmniejszy ceny prądu ponoszone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Mechanizm działania systemu PV jest prosty. Moduły fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcenie energii na prąd stały. Do przemianowania prądu stałego na prąd zmienny służy inwerter. Warto wspomnieć, że jedną z zalet fotowoltaiki jest możliwość magazynowania nadwyżek energii, które trafiają do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu zostaną zużyte wtedy, gdy będzie zapotrzebowanie na większą ilość prądu. Dzieje się tak w sytuacji, gdy panele słoneczne pracują z mniejszą efektywnością. Na właściwe działanie fotowoltaiki składa się dobór odpowiednich parametrów. Przy dopasowaniu instalacji należy zwrócić uwagę m.in. na:

 • Moc paneli – przy ustaleniu jej wartości niezbędne jest określenie zapotrzebowania energetycznego budynku mieszkalnego. Moc fotowoltaiki można starać się wyznaczyć na podstawie bieżących rachunku za prąd, ale lepszym i skuteczniejszym wariantem będzie skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego, do której link znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.
 • Sprawność – jej główny wyznacznik to materiał, z którego zostały wykonane panele. Istotny jest także sposób montażu instalacji, na którą składa się m.in. kąt nachylenia paneli, a także ich umiejscowienie. Tradycyjnie fotowoltaikę montuje się na dachu, jednak opcjonalnie można umieścić ją na gruncie. 
 • Markę – warto zwrócić uwagę z usług, jakiego producenta mamy zamiar skorzystać. Przy wyborze firmy lepiej sugerować się przede wszystkim doświadczeniem, dotychczasowymi realizacjami i opiniami na temat danej marki. Dzięki temu zyskamy większą pewność, że zadbamy o właściwą pracę urządzenia już na etapie jego montażu. 
Fotowoltaika dla domu - jak obliczyć zapotrzebowanie?

Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna przynosi określone korzyści dla prosumenta. Są to przede wszystkim: 

 • uniezależnienie od dostawców energii elektrycznej,
 • możliwość magazynowania nadwyżek energii, 
 • wysoka trwałość paneli, 
 • łatwość w obsłudze urządzenia, 
 • cicha praca, 
 • mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery, 
 • zwiększenie wartości nieruchomości.

More Articles for You

Warsztat stolarski – co będzie przydatne?

Obróbka drewna wymaga użycia solidnego sprzętu, który znacznie ułatwi przebieg prac. Przy pomocy profesjonalnych narzędzi stolarskich będziemy mogli sprawnie i …

Inspiracje na pokój dziecka — jak urządzić piękne i bezpieczne wnętrze?

Pokój dziecięcy to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do zaaranżowania w nowym domu. Urządzenie takiego pokoju wymaga przywiązania szczególnej uwagi do …

Jakie kleje są przydatne do napraw samochodowych?

Coraz więcej osób samodzielnie naprawia swój samochód. Podyktowane jest to chęcią oszczędności. Jednocześnie chcąc naprawić małe uszkodzenia, nie trzeba od …

Wybór kolorów do malowania wnętrz – jak go sobie ułatwić?

Tworzenie spójnej kolorystyki we wnętrzu domu przypomina wybieranie codziennej garderoby — możesz kochać więcej niż jedno ubranie, ale nie założysz …

Różowe płytki – pomysł na kobiecą łazienkę!

Kolor różowy we wnętrzach był niegdyś kojarzony z kiczem, infantylnością i przesadną dziewczęcością. Na szczęście od kilku lat róż przeżywa …