Japoński dom – orientalne inspiracje w polskim mieszkaniu

Fascynuje Cię japońska kultura i styl życia? A może po prostu marzy Ci się jasne i przestronne mieszkanie urządzone w barwach ziemi i z wykorzystaniem naturalnych materiałów? Niezależnie od motywacji warto poznawać inspiracje wnętrzarskie z całego świata, by wybrać z nich coś dla siebie. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl japoński we wnętrzach.

Jeśli dobrze czujesz się w minimalistycznie urządzonych mieszkaniach, ale wszechobecny styl skandynawski już Ci się trochę opatrzył, dom japoński może być na to receptą. Tu królują nieco podobne zasady organizacji przestrzeni, jednak charakterystyczne elementy wystroju nadadzą Twoim wnętrzom oryginalności.

Harmonia, funkcjonalność, porządek, czyli dom w stylu japońskim

Wnętrza w stylu japońskim kojarzą się z ascetycznym wyposażeniem i pustą przestrzenią, przez co wydają się bardzo przestronne. Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że metraże w domach Japończyków bardzo często są naprawdę skromne. Dlatego też styl japoński może być Twoim sprzymierzeńcem, jeśli właśnie urządzasz małe mieszkanie w bloku i zależy Ci na tym, by było funkcjonalne, ale jednocześnie harmonijne, miłe dla oka i niezagracone.

Kluczem do sukcesu jest tu ograniczenie liczby przedmiotów i wizualne uprzątnięcie przestrzeni. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, najlepiej w zamkniętej szafie czy niskiej komodzie. Na otwartych półkach warto natomiast wyeksponować piękne detale: ceramikę wabi-sabi, książki, ozdoby, dbając jednak o wrażenie przestrzenności i niezapychanie regału po brzegi.

Ascetyczny wystrój i przytulność wcale się nie wykluczają. Za wizualne ciepło japońskich wnętrz odpowiadają m.in. kolory – beże, brązy i inne naturalne barwy – oraz materiały: drewno, papier, bambus. Gra światła na takich elementach daje bardzo ciekawe efekty.

Jak urządzić pokój w stylu japońskim?

W tradycyjnych japońskich domach podłogi wykładano matami ze słomy ryżowej i słomy trawy igusa (tzw. tatami). Taka mata w pewnym sensie zastępowała meble, bowiem podczas jedzenia czy picia herbaty siadano właśnie na niej. Obecnie tatami jest raczej akcentem stosowanym np. w jednym pomieszczeniu. W polskich warunkach słomiana posadzka byłaby raczej mało praktyczna, ale jeśli chcesz odtworzyć klimat Kraju Kwitnącej Wiśni, zdecyduj się na panele lub podłogę drewnianą w jasnym, ciepłym odcieniu – i pozostaw ją w całości odsłoniętą. Dobrze sprawdzą się tu egzotyczne gatunki drewna, np. cyprys czy bambus.

Sprawdź także:  Jakie kątowniki są najpraktyczniejsze?

Nie namawiamy do rezygnacji z kanapy, jednak ciekawym pomysłem może być ułożenie wokół stolika kawowego płaskich poduszek do siedzenia. Warto wiedzieć, że domy w stylu japońskim od tych europejskich odróżnia m.in. to, że meble są ustawione w centrum pomieszczenia. Pamiętaj o tym, planując układ funkcjonalny. Ściany natomiast – czy raczej jedną z nich – możesz zabudować drewnianymi szafami, które pomieszczą wszystkie drobiazgi.

Jeśli chcesz urządzać mieszkanie w stylu japońskim, rozejrzyj się za dodatkami z papieru i bambusa. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz projektować przesuwnych ścianek działowych oklejanych półprzezroczystym papierem ryżowym (jap. shoji). Aby do nich nawiązać, wystarczy akcent w postaci lekkiego parawanu. Zwróć też uwagę na takie elementy wystroju jak papierowe klosze na lampy oraz bambusowe żaluzje.

Kropką nad „i” w pokoju w stylu japońskim będą orientalne dekoracje – np. japoński wachlarz czy kaligrafie. Ważne jednak, by znać tu umiar, bowiem ściany co do zasady powinny być puste. Wystarczy jeden mocniejszy akcent. Masz zamiłowanie do florystyki? Zainteresuj się sztuką układania bukietów (ikebana), a Twoje wnętrze zyska niepowtarzalny charakter.

Sypialnia w stylu japońskim – czym się wyróżnia?

Tradycyjnie Japończycy układali się do snu na tzw. futonach – cienkich materacach, które zwijało się na dzień. Dlatego urządzając sypialnię w stylu japońskim, możesz zdecydować się właśnie na materac zamiast klasycznego łóżka. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na co dzień pozostać przy swoich upodobaniach do wysokości miejsca do spania, a materac pozostawić gościom. Proste, drewniane łóżko będzie równie dobrym wyborem.

Urządzanie japońskiej sypialni, jeśli chodzi o kolory i materiały, rządzi się tymi samymi prawami co aranżowanie salonu: zadbaj o zharmonizowane barwy, obecność drewna oraz oszczędność detali. Świetnym japońskim akcentem do sypialni będzie wspomniany już wyżej bambusowy parawan – dla dopełnienia całości możesz przerzucić przez niego kimono.

Sprawdź także:  Syndrom chorego budynku – jak ochronić przed nim swój dom?

Łazienka w stylu japońskim – zaproszenie do relaksu

W Japonii rytuały kąpielowe odgrywają szczególną rolę, a łazienka powinna być pomieszczeniem, które przyniesie wyciszenie dla ciała i dla ducha. Jeżeli wystarczy Ci miejsca, idealnie byłoby wyposażyć ją zarówno w wannę, jak i w kabinę prysznicową (Japończycy uważają, że przed kąpielą w wannie należy oczyścić ciało pod prysznicem). Aby podkreślić wagę kąpieli relaksacyjnej, możesz zdecydować się na wannę zamontowaną na podwyższeniu. Dobrze byłoby również wyodrębnić strefę WC. Zrobisz to np. za pomocą uniwersalnego gadżetu, jakim jest – jak się już pewnie domyślasz – japoński parawan.

W łazience w stylu japońskim dobrze widziane są elementy drewniane, dlatego na podłogę szczególnie polecamy panele winylowe, które naturalny wzór słojów łączą z odpornością na wodę. Elegancji całemu pomieszczeniu doda też umywalka nablatowa. Na koniec pozostaje już tylko… zadbać o dużo czasu na relaks!

More Articles for You

Oprysk z Jodyny na Pomidory – Przygotowanie i Zastosowanie

Oprysk z jodyny na pomidory to temat, który ostatnio wzbudza sporo zainteresowania wśród ogrodników. Czy jodyna naprawdę może pomóc naszym …

Altany Ogrodowe: rodzaje i materiały z których buduje się altany

Altany ogrodowe to więcej niż tylko konstrukcje w ogrodzie – to przestrzenie, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy na zewnątrz. …

Budowa Altany Ogrodowej: 5 Kluczowych Kroków przed Rozpoczęciem

Budowa altany ogrodowej to projekt, który może odmienić Twój ogród. Zastanawiasz się, jak zacząć i na co zwrócić uwagę? Czy …

Lawenda Blue Scent vs Hidcote: Która Lepsza do Ogrodu?

Lawenda Blue Scent czy Hidcote – które wybrać do polskiego ogrodu? To pytanie nurtuje wielu miłośników lawendy. Obie odmiany mają …