Syndrom chorego budynku – jak ochronić przed nim swój dom?

Bóle głowy, suchy kaszel, podrażnienie oczu i gardła oraz trudności z koncentracją mogą być spowodowane złą jakością powietrza w Twoim domu. Dowiedz się, czym jest syndrom chorego budynku, co jest jego przyczyną oraz jak zabezpieczyć przed nim dom i zawalczyć o świeże powietrze w pomieszczeniu.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest syndrom chorego budynku,
  • jak „wyleczyć” budynek i zadbać o świeże powietrze w domu,
  • jak oczyścić powietrze bez systemu rekuperacji.

Aby zadbać o swoje zdrowie, zwiększamy aktywność fizyczną, poprawiamy jakość odżywiania, wydłużamy czas snu oraz zmniejszamy ilość stresu. Wszystkie te elementy są bardzo ważne, jednak nie wolno zapominać o zdrowym oddychaniu. O ile odpowiednia kontrola  oddechu może zmniejszyć wewnętrzne napięcie organizmu, o tyle jakość powietrza, którym oddychasz, może rozwiązać wiele innych problemów związanych ze zdrowiem.

Jakość powietrza to nie tylko parametry fizyczne, takie jak wilgotność czy temperatura, ale również parametry chemiczne i biologiczne. Ich zaniedbanie może doprowadzić do rozwoju syndromu chorego budynku.

Syndrom chorego budynku – na czym polega?

Spis treści

Budynki chore to takie, w których u mieszkańców pojawiają się bóle głowy, omdlenia, trudności z oddychaniem, zawroty głowy, kaszel, podrażnienia błon śluzowych itp. Po opuszczeniu takiego budynku zauważamy szybką poprawę samopoczucia. Dodatkowo mieszkańcy takich domów mogą zauważyć u siebie łuszczenie się skóry, problemy z cerą oraz spadek samopoczucia i wydajności.

Główną przyczyną syndromu chorego budynku jest niewłaściwa wentylacja lub jej brak. Drugim czynnikiem jest zła jakość powietrza, które dostarczamy do naszych domów. Smog w Polsce (zanieczyszczenie chemiczne) bardzo często przedostaje się do mieszkań wraz z niefiltrowanym powietrzem.

Podobne negatywne skutki można zaobserwować po zastosowaniu niektórych środków czyszczących, jednak efekt jest odczuwalny przez krótki czas. Źródłem zanieczyszczeń chemicznych mogą być wyposażenie mieszkania czy materiały budowlane takie jak tynki. Na zdrowie domowników negatywnie oddziałują również odpowietrzenie kanalizacji, zanieczyszczone kanały wentylacyjne oraz toalety i kuchnie.

Źródłem zanieczyszczeń biologicznych mogą być z kolei pleśń na ścianach, bakterie i wirusy, alergeny zwierzęce oraz pyłki roślin. Te ostatnie są szczególnie odczuwalne sezonowo.

Syndrom chorego budynku – jak go „wyleczyć”?

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, aby „wyleczyć” swój budynek, jest zdiagnozowanie przyczyny choroby. Najlepiej sprawdza się wyczyszczenie miejsc w których zbierają się wilgoć i kurz. W większości przypadków uniwersalnym lekarstwem jest jednak odpowiednia wentylacja domu, która skutecznie zmniejsza stężenie zanieczyszczeń oraz poprawia właściwości fizyczne powietrza. Zwiększanie kratek wentylacyjnych czy montaż wentylatorów wyciągowych może rozwiązać problem połowicznie, ponieważ powietrze dostarczane do pomieszczenia z zewnątrz jest już zanieczyszczone przez smog.

Jak oczyścić powietrze w domu? Dobrym pomysłem jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, dzięki której powietrze nawiewane do budynku jest oczyszczane przez filtry. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz, filtrowaniu z zanieczyszczeń i nawiewaniu czystego powietrza do budynku. Zużyte powietrze jest wyrzucane na zewnątrz, jednak wcześniej przekazuje ono swoje ciepło powietrzu nawiewanemu przy życiu wymiennika ciepła.

Firma Vaillant posiada w swojej ofercie centrale, zarówno do małych domów parterowych, jak i większych piętrowych, wyposażone w wysokiej jakości filtry:

  • w strefie powietrza zewnętrznego – F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%),
  • w strefie powietrza wywiewanego – G4 (zgrubny).

Wielkość powierzchni filtrów sięga 0,9 m2, przez co ich żywotność się wydłuża. Zaletą stosowania odpowiednich filtrów oprócz ochrony przed smogiem jest również blokowanie pyłków, które często powodują alergie.

W budynkach, w których wilgotność jest bardzo niska, dobrym rozwiązaniem są centrale z wymiennikiem entalpicznym, który potrafi przenieść wilgoć z powietrza wywiewanego do świeżego powietrza nawiewanego. Dzieje się to dzięki specjalnej membranie polimerowej wykorzystującej zasadę dyfuzji pary wodnej. W wymiennikach entalpicznych odzysk energii zawartej w parze wodnej poprawia skuteczność odzysku ciepła. W systemie tym nie zbierają się zanieczyszczenia, przez co nie generuje on takich problemów jak np. zanieczyszczone klimatyzatory lub stare systemy wentylacji. W wymiennikach zastosowano warstwę przeciwbakteryjną, nieprzepuszczalną dla mikroorganizmów.

Zespół chorych budynków – inne sposoby na zwalczanie

Jakość powietrza można poprawić również poprzez wykorzystanie oczyszczaczy. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość stosowanego filtra oraz ilość powietrza, jaką może oczyścić urządzenie w ciągu godziny. Niektóre oczyszczacze mogą być również hałaśliwe, dlatego przed zakupem należy sprawdzić moc akustyczną urządzenia.

Pamiętaj również, że odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe bardzo dobrze wpływają na jakość powietrza w domu! Niekiedy jednak najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się syndromu chorego budynku jest generalny remont z wymianą całego wyposażenia.

Jeśli zdecydujesz się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, skontaktuj się z autoryzowanym instalatorem Vaillant, który dobierze dla Ciebie właściwą jednostkę. Dzięki temu liczba wymian powietrza będzie odpowiednia i zapewni Ci ochronę przed zbytnią wilgocią i zanieczyszczeniami. Znajdź instalatora autoryzowanego ze swojej okolicy.

More Articles for You

Markiza Australia – nowoczesność w prostym wydaniu

Markizy tarasowe to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy pragną cieszyć się komfortem na swoim tarasie, ale także estetyczny …

W którym miesiącu najlepiej rozpocząć budowę domu?

Wybór odpowiedniego miesiąca na rozpoczęcie budowy domu jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ nie tylko na przebieg prac, ale …

Sztukateria: Tradycja i nowoczesność w zdobniczych detalach

Sztukateria dodaje nieograniczonych możliwości wyrażenia indywidualnego stylu i tworzenia atmosfery, która oddaje naszą osobowość. Jest to jedno z narzędzi, dzięki …

Estetyczne i funkcjonalne: Piękno listew sufitowych styropianowych gładkich

W dzisiejszych czasach, gdy projektowanie wnętrz osiągnęło wyższy poziom zaawansowania, detale i akcenty stały się nieodzownym elementem tworzenia przyjemnej atmosfery …

Kolory elewacji domów jednorodzinnych: Odzwierciedlenie stylu i charakteru

Elewacja domu jednorodzinnego jest wizytówką każdego budynku. To pierwsze, co zauważamy patrząc na budynek z zewnątrz. Wybór kolorów elewacji jest …

Listwa przypodłogowa LED jako designerski akcent

Listwa przypodłogowa LED to stylowy i funkcjonalny dodatek do domu. Jest to specjalny typ oświetlenia, który jest montowany na podłodze, …